שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  איראן: בקרוב נשגר לווין חדש לחלל
  שר ההגנה של איראן תיאר את הלווין, המכונה "טולוע", כצעד גדול לרפובליקה האיסלאמית. "הטכנולוגיה מאפשרת לנו לתפוס את האויבים לא מוכנים", הוא הוסיף
  איראן מתכוונת לשגר לחלל לווין חדש מתוצרתה - כך אמר היום (ד') שר ההגנה של איראן, אחמד וחידי. לדברי וחידי מדובר ב"דור חדש" של לוויינים, אם כי הוא לא פירט מהם יכולותיו החדשות של הלווין, שנקרא "טולוע", זריחה בפרסית. שיגורו לחלל צפוי בחודשים פברואר-מרץ 2010.

   

  לדבריו, "הלווין שנבנה על-ידי מדענים איראנים הוא צעד גדול לנוכחות המתמשכת של איראן בחלל ולניצול ההזדמנויות המצוינות בתחום זה". בחודש פברואר השנה שיגרה איראן את הלווין הראשון שלה, "אומיד" שמו. השיגור עורר דאגה ברחבי העולם מחשש שהמשך הפיתוח יאפשר לאיראן לפתח טילים בליסטיים מדוייקים לטווחים גדולים יותר, המסוגלים לפגוע לא רק בישראל אלא גם במטרות באירופה.

   

  בהודעת שר ההגנה האיראני נאמר כי היכולות האיראניות מגבירות את ההרתעה שלה כלפי האויבים. "בעזרת הטכנולוגיות המודרניות האלה הכוחות המזוינים של איראן מסוגלים לתפוס את האויבים לא מוכנים, לאתר את התוכנה והחומרה שלהם ולמנוע מהאויב תנועה ויכולת תמרון".

   

  פיתוח טכנולוגי מעורר דאגה 

  לפני שבוע ערכה איראן ניסוי ירי נוסף בטיל הבליסטי "סג'יל 2". מדובר בטיל דו-שלבי המונע בדלק מוצק, עובדה שיכולה לאפשר הכנתו לשיגור במהירות רבה יותר. הטיל מסוגל להגיע לטווח של כ-2,000 קילומטר, אך הוא נחשב למתקדם יותר מה"שיהאב 3", שמונע בדלק נוזלי.

   

  תוכנית החלל הצבאית האיראנית הושקה בשנת 1998 כששר ההגנה דאז, האדמירל עלי שמחאני, הכריז על תוכנית לפיתוח טילים בליסטיים לטווח בינוני בשם "שיהאב 4".

  הוא אמר אז שהטילים יוכלו לשגר לווינים לחלל, ועורר דאגה רבה בקרב מדינות המערב, שחששו מפני יכולת חלל עצמאית איראנית. מאז, על פי הדיווחים, נטשה איראן את התוכנית לפיתוח "שיהאב 4" ותחת זאת קידמה את הפיתוח והניסויים בטיל "שיהאב 3" מדגם חדש, בעל טווח גדול יותר.

   

  הפיתוח הטכנולוגי האיראני מעורר דאגה במדינות המערב ובישראל, איראן טוענת מנגד כי טכנולוגיית החלל שלה, בדומה לטכנולוגיית הגרעין, נועדה לצרכי שלום בלבד על מנת לתת מענה לצרכי המדינה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שיגור הלווין אומיד
  צילום: AFP
  שר ההגנה וחידי. דור חדש
  צילום: AP
  מומלצים