שתף קטע נבחר

הפגנה בשייח ג'ראח: "די להתנחלויות במז' י-ם"

מאות מפגינים מחו על ההתיישבות היהודית בשכונה שבמזרח הבירה ועל מעצר עשרות מחבריהם בהפגנות הקודמות. "יש פה רצון להפוך את כל המקום לשכונת מתנחלים", אמרה ל-ynet תושבת השכונה שפונתה מביתה. לפחות ארבעה נעצרו

כ-300 פעילי שמאל, יהודים וערבים, הפגינו בשעות הצהריים (יום ו') בשכונת שייח ג'ראח בירושלים במחאה על ההתיישבות היהודית בשכונה ועל מעצר של 50 מחבריהם בשתי ההפגנות הקודמות במקום. המשטרה עצרה ארבעה בני אדם שהגיעו להפגין במקום בניגוד לצו בית משפט.

 

המפגינים נשאו שלטים שעליהם נכתב בין היתר "יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים" ו"די להתנחלויות במזרח ירושלים". חלק מהמפגינים הזרים היו מחופשים לסנטה קלאוס לרגל חג המולד. ילדי השכונה הערבים נופפו בדגלים שחורים.


ההפגנה בירושלים. "מסרבים להיות אויבים" (צילום: גיל יוחנן)

 

מארגני ההפגנה טוענים כי שוטרים פרצו באלימות אל תוך שורות המפגינים ועצרו כשמונה בני אדם. "משטרת ירושלים הפרה את התחייבויותיה בפני מפגיני שייח ג'ראח ויתרה מזאת, את התחייבויותיה בפני בית המשפט המחוזי", מסרו המארגנים, "בשעה זו מוחזקים בתחנת שלם שמונה עצורים שנעצרו באופן לא חוקי תוך הפרה בוטה של צו בית משפט".

 

"אנחנו לא שווי זכויות פה" 

תושבת השכונה נדיה חנון, שפונתה בחודש אוגוסט מביתה שאליו נכנסו יהודים, סיפרה ל-ynet: "שלוש משפחות, הכוללות 17 אנשים, פונו - ובמקומם הכניסו מתנחלים. מאז שזה קרה אנחנו גרים מתחת לעצים ליד הבית שלנו. מטורף פה, כולם יודעים שירושלים היא רק ליהודים ולא לערבים. אנחנו לא שווי זכויות פה, אני לא מבינה למה רוצים להרוס את בתינו, חלומותינו, ולבנות התנחלות, למה דווקא פה בשכונה שלנו? יש פה רצון להפוך את כל המקום לשכונת מתנחלים".

 

סגן ראש עיריית ירושלים, פפה אללו (מרצ), הגיע גם הוא להפגנה. "ההתנחלות היהודית פה

נועדה לפגוע בסיכוי לשלום או להסכם", אמר ל-ynet, "הנושא פה הוא לא משפטי ולמי שייך או לא שייך הנכס. מדובר בשכונה ערבית לכל הדעות ורק פלסטינים צריכים להיות בה. כניסת היהודים למקום זו פרובוקציה ופגיעה בשקט שבעיר".

 

סגן ראש העיר קבל גם הוא נגד מדיניות המשטרה במקום. "הערתי למשטרה שלא ייתכן שתהיה איפה ואיפה. החרדים מפגינים ומשתוללים ועושים מה שהם רוצים והם לא זוכים לאותו היחס. המשטרה פה די אלימה על אף שהמפגינים מנסים לשמור על השקט וזכות המחאה", אמר. אללו התייחס לכך שהמפגינים לא הורשו להפגין בתוך השכונה ונאלצו להפגין בכביש מחוץ לה. "לקבוצות אחרות לא היו עושים דבר כזה", טען, "אני מתנגד לכך שלא נתנו להם להפגין היכן שרצו".

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה ברוח חג המולד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים