שתף קטע נבחר

שוב עימותים בשייח ג'ראח: 25 פעילי שמאל נעצרו

כוחות משטרה בסיוע פרשים עצרו עשרות פעילי שמאל שסירבו לפזר הפגנה נגד התיישבות היהודים בשכונה שבמזרח ירושלים. המפגינים אמרו בשיחה עם ynet: "התנהלות המשטרה - כמו בשלטון צבאי, השכונה לא יכולה להיות בשליטה יהודית"

המתיחות בשכונת שייח ג'ראח שבמזרח ירושלים מסרבת להרגע. המשטרה עצרה בצהריים (יום ו') 25 פלסטינים ופעילי שמאל, שסירבו לדרישת השוטרים לפזר הפגנה שערכו במחאה על כניסתם של מתיישבים יהודים לבתי מגורים בשכונה, ופונו בכוח בסיוע פרשים.

 

המפגינים הגיעו למתחם "שמעון הצדיק", שבו התיישבו לאחרונה יהודים במקומן של משפחות פלסטיניות שפונו מהמקום בהוראת בג"ץ. המפגינים התיישבו על הקרקע וצעקו לעבר הבתים השנויים במחלוקת, שעליהם הונף דגל ישראל: "פלסטין אל יאוש, עוד נגמור עם הכיבוש".


שוטרים מפנים בכוח פעילי שמאל ממתחם "שמעון הצדיק" (צילום: גיל יוחנן)

 

מנכ"ל ארגון "שומרי משפט - רבנים לזכויות אדם", הרב אריק אשרמן, אמר בשיחה עם ynet כי הוא ואנשיו מחו על מה שנראה בעיניהם חוסר צדק בסיסי. "אנחנו פועלים כאן משנת 2002, על מנת להגן על השכנים שלנו. המתיישבים טוענים כי הבתים היו בבעלות יהודית לפני 1948. ספק רב אם זה נכון, אבל גם אם כן,

 צריך לשאול האם יש גם לערבים הזכות לחזור לבתיהם מלפני קום המדינה? אם לא יעשו כך, הרי שיש פה מצב של איפה ואיפה".

 

חבר מועצת עיריית ירושלים, מאיר מרגלית (מרצ), הביע שאט נפש לנוכח היקף המעצרים הנרחב בקרב המפגינים. "כאשר הימין מפגין, מתייחסים אליהם בכפפות של משי. בולטות עוד יותר התפרעויות החרדים החמורות", אמר מרגלית והדגיש: "אין ספק שיש כאן אפליה בין מגזרים שונים. המשטרה הפכה לכלי שרת בידי הימין, ואבוי למדינה שבה מייצגת המשטרה עמדה פוליטית".

 

מרגלית ציין כי יחס המשטרה לפעילי השמאל מזכיר את יחס השלטון הצבאי בארץ הולדתו, ארגנטינה, למפגינים. "המשטרה לוקחת על עצמה סמכויות החורגות מהסביר ומדכאת את חופש הביטוי והפגנות, שהם זכויות יסוד בכל דמוקרטיה. אנחנו נמצאים במדרון חלקלק ועלולים להגיע למצב של מדינת משטרה, על כל המשתמע מכך", הזהיר.

 

פעילת שמאל אחרת, עדי ליבני, אמרה כי הגיעה לשייח ג'ראח כדי למחות על "הדיכוי האלים והברוטלי", כלשונה, של המחאה בשכונה. לדברי ליבני, מהווה החלטת בג"ץ שאפשרה את פינוי המשפחות הערביות לטובת התיישבות יהודים הפרה של הסטאטוס-קוו בירושלים. "האקט הזה כשר אבל מסריח", אמרה ליבני והדגישה: "על-מנת שבעתיד תהיה מדינה פלסטינית בת-קיימא, לא יכולה להיות שייח ג'ראח בשליטה יהודית של מתנחלים".

 

יו"ר מרצ, חבר הכנסת חיים אורון, קורא לשר לביטחון פנים לשחרר ממעצר את המפגינים "ולאפשר להם להביע את מחאתם". לדבריו, "לא ייתכן שמדי שבוע ימנעו ממפגינים מהשמאל להביע מחאה לגיטימית, בעוד שנוהגים בסלחנות כלפי מפגינים מהימין המפרים בהשתוללות ובאופן בוטה את החלטות הממשלה".

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפגינים התיישבו על הקרקע. "עוד נגמור עם הכיבוש"
צילום: גיל יוחנן
פינוי בכוח של פעילי השמאל
צילום: גיל יוחנן
מומלצים