שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מחקר: כך ניצל פרויד ממוות בזכות פקיד נאצי
  אחרי סיפוח אוסטריה ב-1938 נשלח אנטון סאורוולד להפקיע את נכסי משפחת פרויד. ספר חדש טוען שסאורוולד לא היה פקיד נאצי רגיל, אלא מעריץ גדול של אבי הפסיכואנליזה. לכן פעל להציל אותו, לשמור את כתביו ולהבריח את משפחתו ללונדון

  אבי הפסיכואנליזה ובני משפחתו חמקו ממכונת ההשמדה הנאצית בזכות עזרתו של פקיד במשטרו של אדולף היטלר. ספר חדש, שקטעים ממנו פורסמו היום (א') בעיתון הלונדוני "סנדיי טיימס", חושף כי פקיד נאצי, שהיה מעריץ גדול של זיגמונד פרויד, הציל את חייו, את כתביו ואת כספו.

   

  בשנות ה-30 פרויד כבר היה מפורסם ברחבי אירופה וארצות הברית בשל עבודתו החלוצית על התת-מודע. הצלחתו הניבה לא רק יוקרה אלא גם שגשוג כלכלי, שאפשר למשפחת פרויד לחיות בנוחות בווינה. כל זה השתנה ב-1938 כאשר גרמניה סיפחה את אוסטריה.

   

  כניסת הנאצים לאוסטריה הביאה להפקעת רכושם של כל היהודים, בהם פרויד. פקידי ממשל מונו לפקח על התהליך, בהם היה אנטון סאורוולד שנשלח

  לטפל בנכסיו. מעשיו של סאורוולד נחשפים לראשונה בספרו של דיוויד כהן, מחבר הספר החדש "The Escape of Sigmund Freud".

   

  לטענת כהן, הפסיכואנליטיקאי הנודע זכה להגנה ולאחר מכן גם לסיוע להימלט מהפקיד הנאצי סאורוולד, שהיה אחראי על הפקעת נכסיו. צחוק הגורל הוא שאחרי מלחמת העולם השנייה נשפט סאורוולד בגין בזיזת ההון של משפחת פרויד, עד שבתו של פרויד התערבה לטובתו. 

   

  סייע לפרויד, הכין מטעני חבלה לנאצים

  הספר טוען שסאורוולד לא היה נאצי רגיל. הוא אמנם לקח חלק במכונת ההשמדה ואף הכין מטעני חבלה עבור הצבא הגגרמני, אך הוא גם למד רפואה, משפטים וכימיה. "ספריו של פרויד הותירו רושם עמוק עליו", כתב כהן. לדבריו, בשל חיבתו הגדולה לפרויד הוא לא חשף בפני הממונים עליו שלפסיכואנטליקן היו כמה חשבונות בנק סודיים בחו"ל.

   

  ככל שהמתיחות באוסטריה גברה ואיום המלחמה הטיל צל כבד על וינה, פרויד החליט שהגיע הזמן לברוח מערבה. סאורוולד לא רק סייע למשפחה היהודית לחצות את הקווים ולהגיע לבריטניה, אלא גם עזר לשמור ולהסתיר כתבים שאסף פרויד במרוצת השנים, שאותם ביקשו הנאצים להשמיד.

   

  סאורוולד הוא זה שחתם על אשרות היציאה של פרויד מאוסטריה ואף גייס כסף כדי לממן את נסיעתו ברכבת. פרויד השתקע לבסוף בלונדון, וכעבור שנה 

  סיפר בראיון: "כל כספי ונכסיי בווינה נעלמו". הוא לא חשף את קיומם של חשבונות בנק בחו"ל. בספטמבר 1939 הוא מת מסרטן.

   

  אחרי המלחמה נעצר סאורוולד על ידי בעלות הברית בגין מעשיו תחת המשטר הנאצי ובחשד לגניבת הונו של פרויד. אשתו של הפקיד לשעבר פנתה לבתו של פרויד, אנה, בלונדון וביקשה ממנה לסייע לבעלה. אנה השיבה: "אין כל ספק שבעלך השתמש בתפקידו כפקיד הממונה עלינו כדי להגן על אבי. האמת היא שאנו חבים את חיינו לסאורוולד. בלעדיו - לא היינו מצליחים להימלט".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים