שתף קטע נבחר

גורמים מדיניים: ארה"ב ידעה על הבנייה בירושלים

לדברי הבכירים, ארה"ב ידעה מראש באופן מדויק על תוכניות הבנייה של 692 יחידות הדיור במזרח ירושלים. בכירים הבהירו שעיתוי פרסום המכרז נקבע בכוונה לחג המולד - ימי החופשה של בכירי הממשל בארה"ב ובאיחוד האירופי. מחזיק תיק ירושלים בפתח: "זה זלזול מוחלט, לחשוב שניתן לנצל את החופשה למחטף שכזה. על האמריקנים להגיב למשחק הישראלי"

ישראל דיווחה מראש לארצות הברית על כוונתה לבנות 692 דירות מעבר לקו הירוק בירושלים. כך אישרו אמש (יום א') בשיחה עם ynet גורמים מדיניים בכירים בישראל. עם זאת, כלל לא בטוח שאותו עדכון ימנע התנגשות בזירה הבינלאומית מול ארה"ב, הפלסטינים והאיחוד האירופי. מחזיק תיק ירושלים בפתח אמר ל-ynet כי "על ארה"ב להגיב למשחק הישראלי".

 

המכרז שעליו הודיע משרד הבינוי והשיכון כולל בנייתן של כ-6,500 יחידות דיור ב-54 יישובים בכל הארץ. בין סעיפיו כלול פיתוח בנייה בשכונות הבאות במזרח ירושלים: 377 יחידות דיור חדשות בנווה יעקב , 117 יחידות בהר חומה ו-198 יחידות בפסגת זאב.

  

לדברי הבכירים, ארה"ב ידעה מראש על התוכנית עד לרמת מיקומה של כל יחידת דיור בודדת.

עם זאת, סירבו אותם גורמים לומר מה היתה תגובת האמריקנים על תוכנית הבנייה הישראלית בשלוש השכונות שבעוטף ירושלים.

  

גורמים ממשלתיים בכירים הבהירו שעיתוי פרסום המכרז אינו מקרי. לדברי אותם גורמים ניצלה ממשלת ישראל את ימי חג המולד, שבהם שוהים בחופשה בכירי הממשל בארצות הברית ובאיחוד האירופי. הגורמים גם הזכירו כי ראש הממשלה נתניהו אינו מסתיר דבר: "הוא הצהיר מפורשות, גם בקבינט ומיד אחר כך קבל עם ועולם, שההחלטה על הקפאת הבנייה ביהודה ובשומרון אינה נוגעת לירושלים. ישראל בנתה בירושלים לפני ההקפאה ותבנה גם עכשיו".

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה לפניית ynet: "האמריקנים מעודכנים בכל הנעשה בתחום הבנייה והוא בעל השלכות מדיניות. הכל נעשה על ידנו בשקיפות מלאה".

 

"שיא הזלזול בממשל האמריקני"

התוכנית החדשה כבר זוכה לביקורת נוקבת מצד הרשות הפלסטינית. מחזיק תיק ירושלים בתנועת הפתח, חאתם עבד אל-קאדר, תקף בשיחה עם ynet את החלטת משרד השיכון ואמר כי ממשלת ישראל נחושה לפוצץ את התהליך המדיני. לדבריו, הטיעונים על כך שהבנייה נועדה להקל על מצוקת הדיור הם שקריים. "בהתנחלויות שבירושלים אין שום מצוקת דיור ובמרבית ההתנחלויות הדירות עומדות ריקות, זהו צעד שנועד ליצור עובדות בשטח במסגרת המאמץ הישראלי להביא לקריסת התפיסה האמריקנית של שתי המדינות".

 

עבד אל-קאדר גם יצא נגד מה שנראה כמחטף בתקופת חג המולד. "זה שיא הזלזול בממשל האמריקני וצפצוף על האמריקנים, ומאמציהם בעניין", אמר. "הדבר מוכיח בעיקר חולשה אמריקנית להדוף את ישראל ולמנוע את המשך הבנייה. הצעד הוא זלזול מוחלט, לחשוב שניתן לנצל את החופשה למחטף שכזה. על האמריקנים להגיב למשחק הישראלי".


מפת הבנייה החדשה במזרח העיר

 

"הישראלים החליטו כנראה להתייחס אלינו רק בזוית הביטחונית",

 המשיך עבד אל-קאדר, "ועל כן מצד אחד הם מסלימים את פעילותם בגדה ומצד שני ממשיכים בהרחבת ההתנחלויות, בעיקר בירושלים, כדי לסגור כל אפשרות לתהליך מדיני רציני".

 

בכיר הפתח אמר כי לפי שעה העולם מסתפק בדיבורים ובגינויים להתנחלויות, אך אינו עושה דבר - וזה מה שעוזר לישראל להמשיך בבנייה ובהריסת הסיכוי לשלום. "מעניין שהישראלים מדברים על מצוקת דיור ובונים מאות יחידות דיור, אבל כשעשר נפשות גרות בחדר אחד במזרח העיר ובעיר העתיקה, זה לא מצוקת דיור", האשים. לדבריו, הפלסטינים קיבלו השנה בירושלים 25 היתרי בנייה, אל מול הצורך בלפחות 1,800.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
חאתם עבד אל-קאדר. זלזול בארה"ב
צילום: גלי תיבון
שר השיכון אטיאס. לא בשביל להתסיס
צילום: גבי מנשה
הר חומה. עוד 117 יחידות דיור
צילום: רויטרס
מומלצים