שתף קטע נבחר

הקבינט הקפיא את הבנייה; נתניהו: נבנה בירושלים

הקבינט אישר את תוכנית נתניהו וברק להקפיא את הבנייה בהתנחלויות ל-10 חודשים - "צעד כואב" על פי רה"מ. 11 תמכו, ורק עוזי לנדאו התנגד. שרי ש"ס, אלי ישי ואריאל אטיאס, נעדרו מהישיבה. ליברמן, יעלון ובגין - תמכו. רה"מ הבהיר: "אינני שם שום הגבלה על בנייה בבירתנו"

הקבינט המדיני-ביטחוני אישר הערב (יום ד') ברוב גדול את הצעת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, אהוד ברק, להקפיא את הבנייה בהתנחלויות לעשרה חודשים. במסיבת עיתונאים שכינס הערב, אמר נתניהו: "אינני שם שום הגבלה על הבנייה בבירתנו". כן הבהיר כי ישראל תמשיך לבנות בתי כנסת בהתנחלויות, בתי ספר ומבנים ציבוריים ההכרחיים לחיים הנורמליים.  

 

11 שרים תמכו בהצעה של נתניהו וברק, ורק שר אחד התנגד - שר התשתיות עוזי לנדאו (ישראל ביתנו). שני שרי ש"ס, שר הפנים אלי ישי ושר השיכון והבינוי אריאל אטיאס, נעדרו מהישיבה. כן נעדר מהישיבה המשנה לראש הממשלה סילבן שלום, שהיה בטיסה מלונדון באותה השעה.

 

אלו השרים שתמכו בהצעה להקפיא את הבנייה:

 • ראש הממשלה, בנימין נתניהו
 • סגן ראש הממשלה ושר החוץ, אביגדור ליברמן
 • סגן ראש הממשלה ושר הביטחון, אהוד ברק
 • שר המשפטים, יעקב נאמן
 • השר לבטחון-פנים, יצחק אהרונוביץ'
 • שר האוצר, יובל שטייניץ
 • השר ללא תיק, בני בגין
 • שר התמ"ת, בנימין בן-אליעזר
 • המשנה לראש הממשלה והשר לעניינים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון
 • השר לענייני מודיעין, דן מרידור
 • שר החינוך, גדעון סער 

 

במסיבת עיתונאים שכינס לאחר הישיבה, אמר נתניהו: "הקבינט אישר היום השעייה של התנחלויות, או של התחלת בנייה למגורים ואישורי בנייה חדשים למגורים, ביהודה ובשומרון, לתקופה של עשרה חודשים. זה צעד לא קל, צעד כואב, ואנחנו נוקטים אותו מתוך שיקולים לאומיים רחבים כדי להשיג שלום עם שכנינו הפלסטינים".


בונים במעלה אדומים, היום (צילום: AFP)

 

"אני מקווה שהפלסטינים והעולם הערבי ישכילו לנצל את ההזדמנות הזו כדי להתקדם בנתיב השלום", הוסיף. "אתם יודעים שהבהרתי פעמים רבות שבכוונתי לפעול בנחישות עם הממשל האמריקני וידידינו ברחבי העולם כדי להשיג הסדר שלום בטוח ויציב למדינת ישראל".

 

נתניהו ציין כי מיום השבעת ממשלתו, קרא שוב ושוב לחידוש המו"מ עם הפלסטינים: "אמרתי שאגיע לכל מקום בעולם כדי לשבת ולדבר שלום. בנאומי באוניברסיטת בר אילן התוויתי את חזון השלום". ראש הממשלה סיפר על צעדים שבהם נקט למען האוכלוסיה הפלסטינית: "הארכנו את שעות הפעילות בגשר אלנבי, הסרנו חסמים בירוקרטיים וכתוצאה מהמעשים הללו איפשרנו לכלכלה הפלסטינית לפרוח ואיפשרנו לאיכות החיים של הפלסטינים להשתפר מאוד".

 

"כשתיגמר התקופה, נמשיך לבנות"

"כשתסתיים תקופת ההשעייה, תשוב ממשלתי למדיניות הבנייה של ממשלות קודמות ביהודה ושומרון", הבהיר ראש הממשלה. "הבטחתי בעבר לאפשר ל-300 אלף אחינו תושבי יהודה ושומרון הישראלים לחיות חיים נורמליים, ולכן לא נעצור את הבנייה הקיימת במגורים. אנחנו נמשיך לבנות בתי כנסת בתי ספר גני ילדים ומבנים ציבוריים הכרחיים להמשך החיים הנורמליים. לגבי ירושלים, בירתנו הריבונית, העמדה שלי ידועה היטב. אינני שם שום הגבלה על הבנייה בבירתנו. ואני רוצה גם לחזור על המחויבות שלנו לשמור על חופש הפולחן לכל הדתות בירושלים וכן להבטיח יחס הוגן ושוויוני לכל תושבי העיר יהודים וערבים כאחד".  

 

נתניהו השקיע ב"שיחות ריכוך" עם השרים בגין ויעלון לפני הדיון. שר התמ"ת, בנימין בן-אליעזר (עבודה) אמר לאחר ההצבעה: "זו החלטה היסטורית וחשובה, אחת ההחלטות החשובות שממשלה זו קיבלה. ההחלטה תעמיד את הפלסטינים בפני ברירה אחת - להצטרף למשא-ומתן מדיני. אין להם סיבה לגרירת רגליים".

 

במקביל למסיבת העיתונאים של נתניהו, גם בוושינגטון כינס בבהילות השליח המיוחד לאזור, ג'ורג' מיטשל, מסיבת עיתנאים שבה יודיע הממשל על ההחלטה הישרלאית, שהתקבלה בתיאום עמו. גורם אמריקני רשמי מסר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי הוא מקווה שהקפאת הבנייה תוביל לחידוש התהליך המדיני. הוא גם ציין כי הממשל האמריקני "לא שינה" את עמדתו בעניין הצורך בהקפאת בנייה מוחלטת בגדה המערבית ובמזרח ירושלים.

 

בזירה הפנימית עוד נכונה לנתניהו אופוזיציה, גם בתוך ממשלתו. סימנים לכך נראו כבר בישיבת הקבינט, ובהיעדרותם של שרי ש"ס. השר ישי

 אמר: "לא נוכל להסכים להקפאת בנייה ולו של יום אחד. מהלך זה לא ייחזק אף אחד אלא ייצור מצג של חולשה". יו"ר הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ, דרש להתנות כל החלטה כזו בהחלטת ממשלה.

 

גם בתוך מפלגתו שלו, צפוי לנתניהו קרב. השר לאיכות הסביבה גלעד ארדן כבר הודיע שיתנגד להקפאה בממשלה, וגם השר יולי אדלשטיין אמור לנקוט בקו דומה. הערב יתכנסו ראשי המתנחלים כנס חירום בגבעת זאב, שבו ישתתפו חברי הכנסת מהליכוד דני דנון וציפי חוטובלי, ואולי גם ח"כים נוספים.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא קל. נתניהו נואם, הערב
צילום: גיל יוחנן
נגד. לנדאו
צילום: מירי צחי
צילום: גיל יוחנן
בעד. ליברמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים