שתף קטע נבחר

"המחבל הניגרי היה מתון - עד שהגיע לבריטניה"

מכרי משפחת אל-מוטלב, שבנה ניסה לפוצץ מטוס בדרך לארה"ב, טוענים שהוא נמשך לאיסלאם הקיצוני בעת לימודיו בלונדון. החקירה מופנת כעת לתימן שבה בילה שנה. דיווח: 25 בריטים נמצאים כיום בתימן ומתכננים פיגועים נגד מטוסים

ניסיונו של הצעיר הניגרי לפוצץ מטוס נוסעים בדרך לארצות הברית הוביל לחקירה חובקת עולם. תושבים בעיר הולדתו בניגריה טענו היום (ב') כי הוא נהיה קיצוני רק אחרי שהגיע לבריטניה. החקירה מופנת כעת לתימן, שבה המחבל בילה שנה מחייו, אחרי לימודיו בלונדון.

 

פארוק עבד אל-מוטלב נתפס בסוף השבוע בעת שניסה לפוצץ מטוס של "נורת'ווסט איירליינס", שעליו היו 300 נוסעים, בעת שעשה את דרכו מאמסטרדם בהולנד לדטרויט בארה"ב. בשבת הוגש נגדו כתב האישום, והיום התברר כי הוא נשא על גופו חומר נפץ המספיק לפוצץ את כל המטוס.

 

תושבים בעיר פנטואה בניגריה, שם גדל המחבל, אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי מוטלב "עבר תהליך של הקצנה" דווקא בעת לימודיו בבריטניה ולא בגלל החינוך המוסלמי שקיבל בארץ מולדתו. "כולם מכירים את משפחת מוטלב

ואביו הוא אדם כן ונדיב. אני לא יכול להבין כיצד בנו יהיה מעורב במעשה כזה", אמר אברהים בלו (65), המתגורר בפונטואה. בלו טען שמוטלב הבן התחנך על ברכי האיסלאם הסופי המתון, וכלל לא נחשף לאיסלאם הקיצוני, כפי שקרה לו בלונדון.

 

אל-מוטלב הוא בן לאחת המשפחות העשירות בניגריה, ואביו ההוא בנקאי משגשג שכיהן בעבר כשר בממשלה. הוא למד הנדסה באוניברסיטה בלונדון והתגורר בדירת פאר על חשבון הוריו. בתקופה זו הוא החל להתעניין באיסלאם הקיצוני ואף ביקר פעמיים בתימן, הנחשבת למעוז של אל-קאעידה.

 

טענותיהם של הניגרים זוכות לאישוש מממצאי החקירה עד כה: אביו של המחבל התריע על פעילותו החשודה של בנו בפני הרשויות האמריקניות כבר בחודש נובמבר האחרון, אך דבר לא נעשה. צעד זה מעיד על מתינות המשפחה, לעומת בנה הקיצוני. במהלך לימודיו בבריטניה הפגין המחבל את אהדתו לטליבאן ולאל-קאעידה - בזמן שיעורים. 


"האדם שהמיט חרפה על ניגריה". תושב ניגריה קורא על המחבל (צילום: AP)

 

סטודנט בריטי, שלמד עם אל-מוטלב והיה חברו, סיפר לעיתון "דיילי מייל" כי "אחרי שסיים את כל הקורסים שלו, הוא פשוט נעלם לתימן, ושם למד ערבית. משפחתו חוששת שהוא גויס בלונדון ושעבר רדיקליזציה בתימן. הוא בילה בתימן שנה מחייו".

 

החשש שבריטניה משמשת כחממה לטרור זכתה הבוקר לחיזוק נוסף בעקבות טענות של חוקרי משטרה, לפיהן כ-25 בריטים מוסלמים מתכננים לבצע פיגועים במטוסי נוסעים. העיתון "סאן" דיווח כי המוסלמים הקיצונים הללו, שנולדו בבריטניה, נמצאים כעת במחנות אימונים בתימן.

 

הקשר התימני

ואכן, הקשר בין מוטלב לפעילי טרור בתימן הפך למוקד תשומת לב במסגרת חקירת ניסיון הפיגוע. גורמים בתימן ובארה"ב אמרו לעיתון "וושינגטון פוסט" שפלג של אל-קאעידה הפועל בתימן מנצל את חוסר היציבות במדינה הערבית כדי לזכות בהגמוניה בארגון.

 

גורמים במערכת הביטחון האמריקנית אמרו כי ייתכן שמוטלב קיבל הכשרה, סיוע וציוד ממומחה למטעני חבלה של אל-קאעידה המתגורר בתימן.

"אל-קאעידה נוצר בתימן ובחצי האי ערב, אבל הארגון גדל והתפתח באפגניסטן, בפקיסטן ובעיראק. כעת מתברר שהוא חוזר לשורשיו ומתפתח שוב בתימן", אמר המומחה התימני לטרור, סעיד עובייד.

 

פרשנים טוענים כי פלג זה של אל-קאעידה, המכונה AQAP, ממשיך להתחזק ולצבור כוח בתוך הארגון. רוב חבריו הם ממוצא תימני או סעודי המבקשים להפוך את תימן לנקודת הזינוק לג'יהאד העולמי המתמקד בארה"ב, המדינות הערביות המתונות וישראל.  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הקצנה בלונדון. מוטלב הבן
צילום: רויטרס
חינוך מתון. מוטלב האב
צילום: AFP
מומלצים