שתף קטע נבחר

אשדוד: קטטה בין חרדים אשכנזים וספרדים

מאות השתתפו בקטטה שהתרחשה ברובע ז' בעיר. הרקע: טענת חסידי בעלז וגור כי נערים "שבבניקים" שנפלטו מהישיבות מתנהגים בשכונה בצורה לא הולמת. ארבעה מהמתעמתים נעצרו לחקירה

כ-500 חרדים התעמתו במוצאי שבת בקטטה שפרצה ברובע ז' באשדוד, כשהרקע לעימות הוא סכסוך מתמשך בין חרדים אשכנזים לספרדים. האשכנזים טוענים כי בני נוער שנפלטו מהישיבות המכונים בפיהם "שבבניקים" מסתובבים בשבתות ברחובות באופן שאינו תואם את האוכלוסיה החרדית ברובע. לדברי תושבים בשכונה במהלך השבת חולקו כרוזים בבתי הכנסת שקראו לחרדים לבוא ולהפגין במוצאי שבת כנגד התופעה. בתום העימותים נעצרו ארבעה חרדים לחקירת משטרה.

   

דניאל מויאל, תושבת השכונה מעדות המזרח, סיפרה: "הם מראש התכוונו לעשות פרובוקציה, להתסיס את האווירה ולגרום לכך שהמשטרה תבוא ובסופו של דבר תתנפל עלינו. זה פשוט מזעזע מה שמתרחש פה, יש פה קבוצות חרדיות של אשכנזים שמנסים בכל דרך לפגוע בנו ובילדינו. הם אלימים והם מקבלים גיבוי מהמנהיגים שלהם". לדבריה הערב יצאו מאות חרדים לרחובות, ובהם גם סקרנים רבים. "הם צעקו והתקדמו לעבר הנערים שישבו שם. אחד מהם דחף את הבת שלי בת ה-11 ובעט בה. בדרך כלל בעימותים הקודמים הם היו נבלעים בתוך ההמון, ולא הצלחנו לזהות אותם. היום הצלחנו לצלם את אחד מהם, ניגשנו למשטרה והגשנו תלונה. אנחנו מצפים מהמשטרה שתפעל נגד המנהיגים שלהם כי הם המסיתים לכל התופעה הזו".

  

בשכונה מתגוררים בעיקר חסידי בעלז וחסידי גור. אחד מהם סיפר ל-ynet על מה הם מתרעמים: "לצערנו הרב יש בשכונה בני נוער רבים ספרדים שנפלטו מהישיבות, הפכו להיות פורקי עול. הם מתנכלים לבנות שלנו שעוברות ברחוב, חלקם גם מעשנים בשבתות בשכונה והם לא מתאימים לחיות פה. נוצר פה מתח עדתי בעיקר בגללם כי הם מתנהגים בצורה שאינה ראויה, הם יושבים ברחוב בחוסר מעש.

  

הערב כאמור יצאו מאות חרדים לרחובות ועד מהר

התפתחו עימותים של ממש שהחרדים האשכנזים קוראים לבני הנוער הספרדים ולחרדים הספרדים לעזוב את המקום. תושבי השכונה הספרדים אומרים כי הם חשים מאוימים, "ואם גורמי האכיפה לא יתעוררו זה יגמר יום אחד באסון", אמר אחד מהתושבים הספרדים בשכונה. 

 

משה גרינבוים, אחד הפעילים הבולטים בשכונה אמר כי עיקר הבעיה השכונה עם אותם בני נוער היא העובדה שאין להם שום מסגרת אחר הצהריים, "מדובר בבני נוער שיושבים ברחובות, חלקם עושים פרובוקציות. מדובר במיעוט קטן שצריך למצוא לו פתרון ואני בעצמי מנסה לסייע להם בכל דרך, הם צריכים ללכת וללמוד מקצוע". לדבריו הוא אינו יודע מי הפיץ את הפליירים בשכונה. "זו שכונה שכולם חיים בה בהרמוניה, גם הספרדים וגם האשכנזים. מיעוט קטן עושה כאן פרובוקציות. אני עצמי אויימתי הערב על ידי אחד הצעירים שאמר לי:  'אתה לא תלך על הרגליים ברובע'. הערב ניסיתי במשטרה להרגיע את הרוחות ואני מקווה שהחרדים שנעצרו ישוחררו והשקט ישוב לרובע".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים