שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אושר בכנסת: פטור מביטוח בריאות לתורם אברים

  הכנסת אישרה אתמול את תיקון החוק לפיו תורמי אברים יהיו פטורים מתשלום ביטוח בריאות."אדם שתרם מגופו עבור בריאותו של חולה אחר, זכאי וראוי כי מדינת ישראל תכיר במחויבותה כלפיו ותפטור אותו מתשלום דמי ביטוח בריאות ממלכתי", אמר ח"כ אריה אלדד, יוזם החוק

  מהלך נוסף חשוב לעידוד תרומות האברים: הצעת החוק של ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) הקובעת כי תורמי אברים יהיו זכאים לפטור מתשלום מדמי ביטוח בריאות ממלכתי במשך תקופה מסויימת, עברה אתמול (ב') בכנסת בקריאה שנייה ושלישית.

   

  המדובר בתיקון לחוק השתלות האברים מ-2008 המסדיר את נושא תרומות איבר מן החי ומן המת. התיקון המוצע יפטור כאמור מתשלום דמי ביטוח בריאות לתורם.

   

  בישיבת ועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת שנתכנסה לצורך דיון בהצעת החוק, התברר כי משרד האוצר אינו מתנגד לחוק הזה ולפיכך הובהר כי לא צפויה מכשלה אמיתית בדרך להשלמתו.

   

  אשתקד הצביע אלדד נגד החוק שהבטיח הטבות לתורם אברים מהחי, לטענתו בשל "עיקורו" על ידי שר האוצר. אולם החוק החדש שהוא עומד מאחוריו אמור להחזיר את ההטבות שהושמטו על ידי האוצר בזמנו.

   

  "מאגר תורמי האברים מן החי הוא מועט ביותר", אמר ח"כ אלדד, "על מנת לעודד תרומות אלו יש לסייע לתורם ככל הניתן שלא בדרכי סחר באברים".

   

  "אדם אשר תרם מגופו עבור בריאותו של חולה אחר, זכאי וראוי כי מדינת ישראל תכיר במחויבותה כלפיו ותפטור אותו מתשלום דמי ביטוח בריאות ממלכתי", הוסיף אלדד, "אין בהטבה זו זיקה כלשהי לסוגיית סחר באברים".

   

  בתקופה האחרונה ממתינים בישראל קרוב ל-900 איש להשתלת אברים, ובהם 600 חולי כליות, 120 הממתינים להשתלת לב, 120 הממתינים להשתלת כבד, מאות הממתינים להשתלת קרנית וכ-60 הממתינים להשתלת ריאות.

   

  בשנה החולפת בוצעו כ-220 השתלות מתורמים שנפטרו ועוד כ-60 השתלות מתורמים חיים. למרות העלייה בחותמים על כרטיס תורם אברים-אדי בשנתיים האחרונות, בעיקר זכות פרוייקט "תורמים חיים" של ynet, עדיין חתומים רק כחצי מיליון ישראלים על הכרטיס החשוב.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יזם את התיקון לחוק. ח"כ אריה אלדד
  צילום: גיל יוחנן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים