שתף קטע נבחר

השר הרצוג: ברק אחראי לפרישת פינס

המורדים לא היו היחידים בעבודה שסברו כי פרישת אופיר פינס היא הזדמנות לקרוא לשינויים בהנהגת המפלגה. מנגד, אמר השר שמחון: "פרישת פינס ראויה, לא כמו התנהלותו השגויה בשנה האחרונה". מחוץ למפלגה, נשמעו רק מילים טובות

קשה היה למצוא היום (ה'), בכל קצוות הקשת הפוליטית, מילה רעה אחת על אופיר פינס, שהודיע מוקדם יותר על פרישתו מהחיים הפוליטיים. מהימין ועד המפלגות הערביות, ביכו כולם את עזיבתו של "פרלמנטר מחונן", וחבר כנסת "ישר וחרוץ", ב"יום עצוב לפוליטיקה הישראלית". במפלגתו של פינס עד זה מכבר, העבודה, נראה כי הפרישה מבליטה את המאבקים הפנימיים.

 

האבידה היא כנראה קשה מכל עבור שלושת חבריו הנותרים של פינס לקבוצת ה"מורדים" במפלגת העבודה - חברי הכנסת איתן כבל, עמיר פרץ ויולי תמיר. אלו מסרו היום כי פרישתו היא "אבידה לתנועת העבודה ולכנסת. אופיר היה שותף בכיר במאבק על דמותה של תנועת העבודה, וגם אחרי פרישתו - לא פג הצורך לחדש את תנועת העבודה". השלושה לא ידעו מראש על הודעתו הדרמטית.

 

אך ה"מורדים" לא היו היחידים שמצאו לנכון לנצל את דברי הפרידה מפינס כדי לדרוש שינוי בהנהגת המפלגה. ח"כ שלי יחימוביץ', הקרובה בדעותיה למורדים, אמרה כי "עזיבתו של אופיר היא מהלומה קשה למפלגת העבודה, שמאבדת היום אדם מוכשר, ערכי ואהוד, המהווה את תשתית דור הביניים שלה. האחריות הישירה לנזק הרב שנגרם היא על אהוד ברק. דור הנהגה חדש חייב להחליפו בדחיפות".

 

גם שר הרווחה, יצחק הרצוג, מצא את האשם בברק: "פרישתו של אופיר מכאיבה לי, כי אופיר הוא חבר ושותף פוליטי, והוא מהדמויות היותר משפיעות על מפלגת העבודה. באשר לדבריו במסיבת העיתונאים, לא כל האמת נמצאת בגישה של פינס. על האמת של מפלגת העבודה אפשר להתווכח, היא מורכבת יותר ולא חד מימדית. ברור לי שלאהוד ברק, יש אחריות לכך שאופיר עוזב היום את מפלגת העבודה. הדבר מחייב את הדור שלנו לתת את התשובה - האם יש למפלגה סיכוי להתחדש ולעמוד על רגליה".

 

"זהו יום עצוב למפלגת העבודה", הוסיף השר לענייני מיעוטים אבישי ברוורמן. "פינס הוא אדם מיוחד ופרלמנטר משכמו ומעלה, אשר שימש במשך שנים כאחד מאבני היסוד של מפלגת העבודה, גם בתקופה האחרונה".

 

נימה של ביקורת על פינס ניתן היה למצוא רק בדבריו של שר החקלאות שלום שמחון, אחד המקורבים ביותר ליו"ר המפלגה ושר הביטחון, אהוד ברק. "פינס היה במשך שנים איש ציבור ופוליטיקאי מהשורה הראשונה, פרלמנטר מעולה וחבר אישי", אמר. "עם זאת, החלטתו לפרוש, לנוכח אי יכולתו לקבל החלטות דמוקרטיות שהתקבלו במוסדות המפלגה, היא ההחלטה הנכונה, והיא ראויה עשרות מונים מהתנהלותו השגויה בשנה האחרונה, עת ניסה לקעקע את יסודות מפלגת העבודה, לכפות דעת המיעוט על הרוב, להישאר במפלגה ובה בעת לכרסם בה".

 

ריבלין: מאחל לציבוריות הישראלית עוד רבים כמוהו

ראשון המצרים על עזיבתו של פינס היה יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, לו הגיש פינס את מכתב התפטרותו. לבקשתו של פינס, הגיע ריבלין למסיבת העיתונאים שכינס, ואמר כי הוא מביע צער רב על כך ש"פרלמנטר כה מובהק כמו אופיר פינס" עוזב את הכנסת. "עם זאת", הוסיף, "יש לי הערכה עצומה לתודעת השליחות המאפיינת את פינס, שבתוכה הוא הגיע לפוליטיקה הישראלית ובגינה הוא פורש ממנה היום". ריבלין איחל לפינס הצלחה בהמשך דרכו, והוסיף כי "אופיר ואני ניהלנו מאבקים אידיאולוגיים קשים, משני צידי המתרס, ואני רק יכול לאחל לציבוריות הישראלית עוד הרבה פוליטיקאים מסוגו של אופיר".

 

לאחר דבריו, חתם ריבלין על מכתב ההתפטרות של פינס. שעת ההתפטרות - 15:30. לדברי ריבלין, התפטרותו תיכנס לתוקף בתוך 48 שעות, למעט יום השבת. "הייתי שמח מאוד אם אופיר ישקול שוב את התפטרותו במהלך השבת, אך בהכירי אותו, אני יודע שהוא אינו חוזר בו מהחלטותיו", אמר.

 

ריבלין לא היה חבר הליכוד היחיד שהתייחס בצער לפרישה. גם המשנה לראש הממשלה סילבן שלום, שנשא היום דברים בכינוס מועצת הרשות לפיתוח הנגב, ביקש לומר כמה מילים בעניינו:"מדובר באובדן לחיים הציבוריים והפוליטיים. אני מצר על כך שאנשים צעירים ואיכותיים מאבדים את הסבלנות בגלל גורמים שליליים. אני מקווה כי מדובר רק בחופשה. למרות שהיינו משני עברי המתרס, ידענו לפעול יחד ולשמור על כבוד הדדי. לי הוא מאוד יחסר".

 

לבני לפינס: בטוחה שאין מדובר בסוף פסוק

יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני (קדימה) שוחחה עם פינס אחר-הצהריים, ואמרה לו כי היא מלאת הערכה לכל שנות פעילותו בכנסת ובממשלה, ולהתנהלותו הערכית לאורך כל כך הרבה שנים, וגם היום. "דבקותך בערכיך ובדרכך, גם במחיר של אובדן תפקידים וכסאות בממשלה שדרכה אינה דרכך, מלמדים עליך ועל ייחודך וזוכים להוקרתו של הציבור", אמרה לו. "הפוליטיקה הישראלית ראויה לאנשים כמותך, והיום הזה ייזכר כיום שבו נפגעה איכותה של הפוליטיקה. אולם גם האופן בו פעלת היום, והדברים הנוקבים אותם אמרת, עומדים לזכותך ומעידים על טיבך. אני בטוחה שאין מדובר בסוף פסוק מבחינתך, ומאחלת לציבור בישראל שתשוב לשרת אותו בכל דרך בה תבחר בעתיד".

 

גם מפלגות נוספות מיהרו להביע צער על לכתו של פינס. יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון, אמר כי הוא מצר הפרישה, אך מכבד את החלטתו של פינס: "הכנסת נפרדת מפרלמנטר חרוץ, נמרץ ושליחותי, שמפלגתו המאיסה עליו את החיים הציבוריים". אורון הוסיף כי הוא מקווה שפינס ימצא דרך לתרום לחיים הציבוריים במסגרות שיתאימו לעמדותיו.

 

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) הוסיף: "אני כועס על אופיר, שבהתפטרותו השאיר את הכנסת עם מטען קטן יותר של יושרה ,אומץ והגינות. צר לי שפינס, שהוא פוליטיקאי ערכי, לא יהיה באותו פרלמנט שאני חבר בו".

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר, טל רבינובסקי ואילנה קוריאל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פינס מודיע על פרישתו
צילום: גיל יוחנן
צילום: דודי ועקנין
יחימוביץ'. "דור הנהגה חדש - בדחיפות"
צילום: דודי ועקנין
צילום: דודי ועקנין
שמחון. "פינס ניסה לקעקע את יסודות המפלגה"
צילום: דודי ועקנין
הרצוג. "חבר ושותף פוליטי"
צילום: גיל יוחנן
שלום. "הוא מאוד יחסר לי"
צילום: גיל יוחנן
ריבלין. "הערכה עצומה לתודעת השליחות"
צילום: עופר עמרם
אורון. "מפלגתו המאיסה עליו את החיים הציבוריים"
צילום: ירון ברנר
מומלצים