שתף קטע נבחר

זירת הקניות
צילום: AFP

צפו: כך התפרצנו למסיבה של מנהיגי העולם (ונכנסנו לכלא)

ב-17 בדצמבר הצליחו שני פעילים של ארגון "גרינפיס" להתל במערך האבטחה של שלטונות דנמרק, להסתנן לארוחת הערב של מנהיגי העולם בארמון המלכה ולשלוף שלטי מחאה. רק אתמול הם שוחחרו ממעצר - עד משפטם. כך זה קרה

ב-17 בדצמבר בשעות הערב הגיעו 120 מראשי המדינות ושרי החוץ שבאו לוועידת האקלים בקופנהגן לארוחת ערב רשמית שערכה עבורם מלכת דנמרק. לשיירת הלימוזינות התגנבה לימוזינה בלתי קרואה. היא היתה שחורה כמו כולן, נשאה דגלונים על כנפיה הקדמיות, ובתוכה היו נהג במדים ואיש ואישה לבושים בבגדי ערב מלכותיים.

 

הגבר היה חואן (חואנצ'ו) לופז דה אוראלדה, מנכ"ל גרינפיס ספרד, שבכל פעם שפגשתי בו בשנים האחרונות הרשים אותי מחדש באינטנסיביות וברצינות שלו. האשה היתה נורה כריסטיאנסן, פעילת גרינפיס מנורבגיה.

 

הנהג פתח להם את הדלת, הם יצאו כמו זוג מלכותי לכל דבר, ונכנסו אל אולם ארוחת הערב. ליד דלת הכניסה, אל מול הצלמים המשתאים, הם הוציאו שלטים צהובים גדולים שעליהם היה כתוב: "פוליטיקאים מדברים. מנהיגים עושים. הצילו את האקלים". 

 

בתוך שניות הם נעצרו, ובהמשך עוד שניים מעוזריהם. הארבעה, המכונים "רביעית השטיח האדום", הוחזקו בכלא עד אתמול, בלי משפט ובלי כתב אישום. שבועיים הם היו בבידוד מוחלט, ואפילו בחג המולד לא הותר להם לפגוש את משפחותיהם. לנורה יש ילד בן שנתיים וילד בן שבע. ילדיו של חואנצ'ו מבוגרים יותר. רק ביום רביעי בלילה, ערב לפני המועד בו היו אמורים להופיע בפני שופט לראשונה, הם שוחררו בערבות עד תחילת משפטם.

 

ההתנהגות של הדנים בפרשה הזו מוזרה ומקוממת. נכון, שירות הביטחון הדני הובך בריש גלי, והאירוע הבהיר שכל ראשי המדינות שנכחו באירוע – כולל הילארי קלינטון שנסעה בלימוזינה שלפני חואן ונורה – היו חשופים. אבל בין זה לבין ההתנהגות הדרקונית כלפי מי שהביאו לאולם האקסקלוסיבי והמתבדל ההוא מחאה בשם עשרות מיליוני איש מכל העולם עדיין המרחק גדול.

 

בהשוואה לועידות האקלים הקודמות, בהן האינטראקציה בין הנציגים הרשמיים לבין נציגי החברה האזרחית היתה פתוחה ומעשירה, הועידה בקופנהאגן היתה מפגן של אטימות. בשבוע השני שלה, שבו התנהלה הפעילות הפוליטית החשובה באמת, נותרו רוב הפעילים – כולל נציגי הארגונים מישראל – מחוץ לאולם הוועידה בלי יכולת להשמיע קול ולהשפיע.

 

הטיפול הדרקוני ברביעיה בעת שהייתה במעצר מצטרף לשערוריה הזו. לא מן הנמנע שהדנים, כמו ממשלים שמרניים אחרים, עושים את הקרימינליזציה הזו של המחאה כדי לאותת לארגוני הסביבה והארגונים החברתיים שגם בעתיד קולם לא יישמע, ושההכרעות הגורליות על עתיד האטמוספירה, שיחרצו גורלות של אוכלוסיות גדולות, עומדות להתקבל מאחורי מנעול ובריח. (המשך הטור - כאן)

 

הנה סרטון של גרינפיס שמספר על ההכנות למחאה באותו ערב:

 

  

רביעית השטיח האדום עדיין זקוקה לתמיכה לקראת המשפט. כאן אפשר להביע סולידריות עימם

 

  • הוֹמוֹ קוֹמְבּוּסְטַאנְס - האדם השורף, הוא הבלוג של פרופ' דני רבינוביץ המוקדש להתחממות הגלובלית ולשינוי האקלים >>> לחצו כאן  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגן המחאה באירוע
צילום: AFP
מומלצים