שתף קטע נבחר

זירת הקניות

ארגוני הסביבה בקופנהגן: סותמים את פינו

ארגוני הסביבה החוץ-ממשלתיים טוענים כי מארגני הוועידה מנסים להצר את צעדיהם ולמנוע מהם להפעיל לחץ על הנציגים הרשמיים. כניסתם לאולם הוועידה הוגבלה, וגם תחנות מטרו בעיר המשמשות אותם נחסמו

רגע לפני שזרם המנהיגים מגיעים לקופנהגן, פעילי הסביבה החוץ-ממשלתיים שהגיעו לעיר, טוענים כי מארגני הוועידה החלו להצר את צעדיהם.

 

נציגי הארגונים הללו הגיעו לוועידה האזרחית שמתקיימת במקביל לוועידת האו"ם, ומטרתה היא ללחוץ על המשלחות הרשמיות לקבל החלטות שאפתניות ככל הניתן. אך לדבריהם, בימים האחרונים החלו מארגני הוועידה הדנים ואנשי האו"ם להטיל עליהם עוד ועוד מגבלות, שעוררו כעס רב.

 

לפי שעה לא ברור האם מדובר בהיערכות ביטחונית לקראת בואם של המנהיגים לעיר, או שמא ברצון של המארגנים למנוע מהפעילים להפעיל לחץ על הנציגים הרשמיים, ולסכל את החתירה להגיע להסכם עד נעילת הוועידה ביום שישי.

 

ראשית, הוגבלה כמות הנציגים שיכולים להיכנס ל"בלה סנטר", בו מתקיימים הדיונים. עד כה הוקצו לנציגי הארגונים כ-7,000 כרטיסים מדי יום, אך מחר (חמישי) תוגבל הכניסה לאלף בלבד, וביום שישי ל-90 נציגים בלבד. המשלחת הברזילאית כבר הודיע כי תיכנס לוועידה אבל תעזוב את הדיונים לאות מחאה. משלחות נוספות הודיעו כי יצטרפו אליהם למחאה. 

 

גם תחנות הרכבת והמטרו של "בלה סנטר" נסגרו, והכניסה אליהן נחסמה. וכך, מי שרוצה להגיע לאולם הוועידה צריך לרדת תחנה אחת קודם או תחנה אחר אחרי האולם, וללכת ברגל כקילומטר, כשבחוץ החלה הבוקר סופת שלגים עזה.

 

היום גם תוכננה הפגנה גדולה - וחוקית - לצאת ממרכז העיר, מתחנת המטרו "תורנבי" לכיוון "בלה סנטר". אלא שהדנים חסמו את הכניסה לתחנת המטרו ופעילים רבים - לרבות חברי הארגונים הישראלים - נאלצו לרדת בתחנה אחרת והחמיצו את האירוע.

 

במשלחת ארגוני הסביבה הישראלית, בה חברים בין היתר נציגים מ"חיים וסביבה", החברה להגנת הטבע, אדם טבע ודין ומגמה ירוקה, הביעו אכזבה גדולה מהתנהלות זו של המארגנים. "לארגוני הסביבה החוץ-ממשלתיים תפקיד חשוב בעיצוב המדיניות הרשמית של המדינות, ולכן על המארגנים לעודד את נוכחותם, לאפשר להם גישה חופשית לדיונים הרשמיים ולהקל עליהם כמה שניתן, ולא להערים עליהם קשיים", אמרו במשלחת.

 

"נציגי ארגוני הסביבה מביאים איתם לדיונים חשיבה יצירתית, מחוץ לקופסא, כאשר טובת הסביבה עומדת מול עיניהם, וחבל שזה היחס אותו הם מקבלים מהמארגנים".

 

נציגי משלחת הארגונים הישראלית צפויים להמשיך ולהשתתף בדיוני הוועידה הרשמית, בוועידה האזרחית "קלימפורום" ובאירועי הצד השונים. בין היתר הם השתתפו בסיור אופניים של כשעה ברחובות קופנהגן ובערב יפגשו את נשיא המדינה, שמעון פרס, שהגיע לעיר וצפוי לנאום מחר בפני המשתתפים.. כמו כן צפויה משלחת הארגונים הישראלית לקיים הקרנה של סרטו של ניצן הורוביץ "אגדה אורבנית" ולקיים דיון בנושא תחנת הכוח הפחמית המתוכננת באשקלון, בהשתתפות נציגים מהארץ ומהעולם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מפגינים בקופנהגן
צילום: רויטרס
תור הכניסה לאולם הוועידה
צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע
המשטרה עצרה אלפי מפגינים בימים האחרונים
צילום: AFP
מומלצים