שתף קטע נבחר

מצרים נגד חמאס: התקפות במסגדים ובעיתונים

הריגת החייל המצרי ברפיח הגבירה את הלהבות. "חמאס היא הסיבה למצור של הפלסטינים, ההנהגה מוכנה לספוג הרעבה וגירוש", קרא אימאם במסגד בקהיר. העיתון הרשמי: שיקרתם לגבי המנהרות. פובליציסט כווייתי: הם מבינים רק כוח, מובארק צריך להפציץ בעזה

מצרים ממשיכה לתקוף חזיתית את חמאס: מעט יותר מיממה לאחר שמשרד החוץ בקהיר גינה את התנועה ושעות לאחר שמצרים הכריזה על חבר הפרלמנט הבריטי ג'ורג' גאלוויי, שעמד בראש משלחת סיוע לעזה, כאישיות בלתי רצויה, הטון כלפי חמאס רק מחריף. מסגדים רבים במצר ים ניצלו אתמול את דרשות יום השישי כדי להשמיץ את התנועה הפלסטינית השולטת ברצועה.

 

 

היומון הלונדוני "אל קודס אל-ערבי" טען הבוקר (שבת) כי רוב המסגדים הפועלים בהשגחת משרד ההקדשים במצרים, ששולט בכ-140 אלף מסגדים, השתתפו במתקפה, בעקבות הריגתו של חייל מצרי מאש של צלף של חמאס ביום רביעי השבוע.

 

אימאם המסגד "עיבאד אל רחמן" בקהיר כינה בדרשה את הריגתו של החייל "אסון", ופנה לצלף הפלסטיני: "מה תגיד מחר לאלוהיך?". דרשן בטלוויזיה המצרית תקף אף הוא את הריגת החייל ואמר כי "מצרים שילמה באלפים לטובת פלסטין", כשהכוונה ככל הנראה לאלפי הרוגים במלחמות עם ישראל.


פצוע פלסטיני בעימותים ברפיח. חמאס: החייל נהרג בשוגג (צילום: AFP)

 

אימאם של מסגד אחר בקהיר, "אל-רחמה", אמר ש"חמאס היא הסיבה למצור של הפלסטינים. ראשיה חפצים להישאר בשלטון, אפילו בתמורה להרעבה ולגירוש של עמם". הוא כינה את החייל המצרי שנהרג "שאהיד" והוסיף כי מי שהרג אותו, יישלח לגיהנום אם לא יכפר על חטאו.

 

גם במסגדים ברצועת עזה ובמגזר הערבי התנהלה מלחמה על דעת הקהל בעניין בניית הגדר המצרית. בכיר חכמי הדת של זרם האחים המוסלמים, השייח יוסף אל-קרדאווי תקף את בניית הגדר ואמר שהיא חלק מהמצור ומההרעבה של תושבי הרצועה, ועל כן היא אינה חוקית מבחינה דתית. גם בתוך המגזר הערבי מתחו ביקורת בחלק מדרשות יום השישי במסגדים. הדרשנים מתחו ביקורת על פסק ההלכה של ראש אל-אזהר.  

 

בכלי התקשורת המתנגדים למשטרו של מובארק סיקרו בהרחבה את ההדלפות של אוניברסיטת "אל-אזהר" אך לטענתם ראש הממסד ההלכתי במצרים שפרסם פסק הלכה המצדד בבניית הגדר, עשה זאת בצורת מחטף ולא התייעץ עם מועצת חכמי "אל-אזהר". 

 

ביום רביעי ניצתה האש ברפיח, עם הפגנה של מאות צעירים פלסטינים. הם מחו על כך שמצרים לא איפשרה למשלחת סיוע בינלאומית להיכנס עם כל הציוד לרצועה, ובעימותים באל-עריש נפצעו עשרות פעילים. אך עיקר הזעם נבע מהמשך בניית המחיצה התת-קרקעית בגבול. זו אמורה לחסל את מנהרות ההברחה, עורק החיים העיקרי לרצועה הנתונה כמעט במצור.

 

באופן רשמי, במשרד ההקדשים המצרי הכחישו שהתבטאויות במסגדים נעשו מטעמם. מנגד אמר דובר מטעם חמאס, סמי אבו-זוהרי, שהחייל המצרי נהרג בשוגג, לאחר שפתח באש לעבר הצעירים הפלסטינים שהפגינו לאורך הגבול.

 

"אוי, כמה שישראל שמחה"

אך המתקפה המצרית לא נגמרה במסגדים. העיתון הממסדי בקהיר "אל אהראם" פרסם במאמר המערכת שלו תגובה לחמאס שכותרתה "הרג המצרים לא ישחרר את פלסטין".

במאמר נכתב כי "זה בדיוק מה שרוצה ישראל - אוי, כמה שהיא שמחה. האם מישהו חלם שהדם המצרי יישפך על-ידי ידיים פלסטיניות? הפרח של צעירי מצרים נהרג על-ידי האחים ולא על ידי האויבים? מי הסכים לכך וכיצד?

 

"צלף של חמאס מתח את איבריו, אזר את כל האומץ השקרי, כיוון את נשקו והרג את אחיו המצרי, המוסלמי והערבי? האם זה הגיוני? לאיזה תסכול הגענו, אנחנו הערבים? בני חמאס האמיצים, כדוריכם פגעו באותו אדם בטעות. האם אתם נלחמים בצעיר שהוא אחד מכם? מה היה פשעו? הוא הלך לשמור על גבולה של ארצו, האם הוא ביצע פשע? האם הוא זה אשר גנב את אדמתכם הגזולה? האם הוא זה נלחם בכם, הרג את ילדיכם ונשיכם והרס את בתיכם?".

 

בהמשך קרא מאמר המערכת לעזתים: "חשבו מחדש על מעשיכם, חשבו פעמיים לפני שתכוונו את הנשק. מצרים אינה ראויה לכל האיבה העיוורת הזו מכם. או שמא, יש לכם אג'נדה מיוחדת במסגרתה אתם משרתים מטרות של גורמים אחרים כדי לממש אינטרסים טפלים". כאן הכוונה היא לאיראן.

 

הדיאלוג שמאחורי הקלעים של המנהרות

כן התייחס מאמר המערכת לסוגיית המנהרות, ותיאר דיאלוג שמלמד על המאבקים מאחורי הקלעים. 

"אמרתם: אנחנו רוצים מנהרות.

אמרנו: המנהרות שלכם פוגעות בביטחוננו הלאומי.

אמרתם: הן משרתות אותנו בהכנסת אוכל לעמנו בעזה.

אמרנו: זה לא נכון, כי 85 אחוז מהסחורות נכנסות דרך ישראל

אמרתם: המנהרות משרתות אותנו במאבק המזוין ובהתנגדות לישראל.

אמרנו: התירוץ שלכם בטל. אתם משתמשים במנהרות בהברחת נשק, סמים וסחורות אסורות לתוך מצרים, והראייה לכך היא הכנופייה שנתפסה ורצתה לתקוף את המצרים - הידועה בשם חוליית חיזבאללה.

אמרתם: מצרים מכרה אותנו ואת הסוגייה הפלסטינית!

אנחנו אומרים לכם: אתם שקרנים. איש לא הקריב ומקריב מדמו לפני כספו כפי שעשו המצרים. די להזכיר את 120 אלף החללים המצרים אשר שילמו בדמם!".

 

גם הפובליציסט הכווייתי פואד אל-האשם, הידוע בדעותיו התקיפות נגד חמאס, חיזבאללה ואיראן, ניצל את טורו ביומון "אל-ווטן" לנגח את חמאס. "חמאס סבורה כי 400 הקילומטרים המרובעים עליהם היא שולטת בעזה יחד עם 3,000 הלוחמים שלה, וה'צינורות' אותם היא מייצרת ומכנה בשם טילים,

 יכולים לנגח את מצרים, הנהגתה וכוחותיה המזוינים, וכי ראשו של הנייה וכנופייתו יכולים לראשו של מובארק ועמו. היא שולחת את הצלפים מבין האספסוף כדי להמטיר אש לעבר משמר הגבול המצרי...

 

"אני אומר למצרים, להנהגתה ועמה שהאספסוף הזה אינו יודע אלא את שפת המכות הנחרצות על ראשו", הוסיף אל-האשם, "כפי שעשו טייסות הקרב המצריות ב-1977 כאשר לימדו את שליטי לוב לקח והפציצו אותם, לכך גם זקוקה הכנופייה בעזה. ולא - הם ימשיכו בהתייחסות הזאת למצרים ו'השועלים של הרצועה האיראנית' לא יפסיקו בניסיונותיהם להשתין בתוך גוב האריות המצרי".

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גופת החייל מורדת מעמדת השמירה ברפיח
צילום: AFP
פלסטינים יידו אבנים
צילום: AFP
"כנופיית הנייה", מכנים את חמאס
צילום: רויטרס
מומלצים