שתף קטע נבחר

דיווח: ביקור מיטשל לא יביא לחידוש המשא ומתן

גורמים צרפתים מסרו לעיתון "א-שרק אל-אווסט" כי השליח האמריקני לא צפוי להציג בביקורו תוכנית שלום או לוח זמנים שיביא לחידוש המו"מ. לדבריהם, "וושינגטון אינה יכולה לתת ערבויות אם היא אינה בטוחה שהישראלים יקבלו אותן"

לא צופים התקדמות: השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, לא יביא עמו את "הערבויות" שיאפשרו לנשיא הפלסטיני, אבו-מאזן, לשוב למשא ומתן המדיני עם ישראל - כך מסרו הבוקר (שבת) מקורות צרפתיים לעיתון "א-שרק אל-אווסט", היוצא לאור בלונדון. הערבויות נוגעות בין היתר בדרישת אבו-מאזן להקפאה מיידית של הבנייה הישראלית ביהודה ושומרון, כולל במזרח ירושלים. 

 

לדברי המקורות, המוגדרים כמקורבים לאבו-מאזן, בפגישות שקיים הנשיא הפלסטיני עם השליח האמריקני בפריז ובבריסל בשבוע החולף, לא הציג מיטשל תוכנית שלום אמריקנית או לוח זמנים שיביא לחידוש המשא ומתן.

 

המקורות הסבירו כי "וושינגטון אינה יכולה לתת ערבויות אם היא אינה בטוחה שהישראלים יקבלו אותן, במיוחד בנושא ירושלים. מכתב הערבויות צריך לכלול את נוסח לפיו הקהילה הבינלאומית מכירה במדינה הפלסטינית בגבולות 67', ובכלל זה במזרח ירושלים על-פי החוק הבינלאומי. אולם, האם ממשלת נתניהו תסכים להחזיר לפלסטינים את מזרח ירושלים כדי שזאת תהיה בירתם העתידית?"

 

הגורם השני, לפי אותם המקורות, הוא "ההערכה של מיטשל כי הערבויות ייגרמו לאבו-מאזן להקצין עמדות בניסיון לזכות בוויתורים גדולים ככל הניתן ולשפר עוד יותר את מצבו לקראת המו"מ. זאת, משום שאם המו"מ ייכשל - יחזור אבו-מאזן לאותן ערבויות ואלה יעניקו לו הרבה יותר מהמשא ומתן עצמו".

 

אבו-מאזן: ללא הקפאה - אין מו"מ

הגורמים הצרפתים הוסיפו כי "התסריט האידיאלי" הוא שמיטשל ישיג התקדמות בשיחותיו אבו-מאזן ועם ראש הממשלה בנימין נתניהו, דבר שיספיק לקרוא לכינוס ועידת פסגה משולשת שתכלול את מצרים, ישראל והפלסטינים.

 אפשרות אחרת היא לוועידה דומה במסגרת הקוורטט, דבר שיהווה נקודת התחלה חדשה למשא ומתן שיעסוק בהסדר הקבע.

 

באמצע השבוע אמר אבו-מאזן במסיבת עיתונאים ברמאללה כי "לא יסכים לחדש את המשא ומתן ללא הקפאה מוחלטת של ההתנחלויות לתקופה מוגדרת, במיוחד בירושלים", דבר המאיים לרוקן מתוכן את ביקור מיטשל. מחזיק תיק המשא ומתן באש"ף, סאיב עריקאת, ניסה לרכך את דברי אבו-מאזן ואמר בראיון לרדיו קול פלסטין כי "השלום הוא הבחירה האסטרטגית של הפלסטינים, אך לא נסכים לו בכל מחיר. אנו מעוניינים בחידוש התהליך המדיני, אך את הלחצים בעניין צריכים לכוון לעבר ישראל".

 

לפני כשבוע איים מיטשל בראיון לרשת PBS כי ארה"ב תפגע בערבויות שהיא מעניקה לישראל, אם זו לא תפעל לקידום המשא ומתן ולהשגת פתרון "שתי המדינות". בראיון שהעניק לרשת PBS הבהיר מיטשל כי ארה"ב תשתמש בתמריצים או בעונשים כלפי הצדדים והדגיש כי "על-פי החוק האמריקני, ארה"ב יכולה להקפיא תמיכה במתן ערבויות לישראל"

 

באותו ראיון ציין השליח האמריקני למזה"ת כי המו"מ בין ישראל והפלסטינים אמור להימשך לא יותר משנתיים ואף ניתן לסיימו בזמן קצר יותר. מיטשל ציין כי ביקורו הקרוב נועד ליצור התקדמות בנושאים פוליטיים, ביטחוניים וכלכליים של תהליך השלום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיטשל. אין לוח זמנים
צילום: AFP
יקצין עמדות? אבו-מאזן
צילום: AP
מומלצים