שתף קטע נבחר

אבו מאזן: שארה"ב תייצג אותי במו"מ על הגבולות

השליח האמריקני ג'ורג' מיטשל ינחת הערב בישראל לקראת פגישות עם הצמרת המדינית בירושלים וברמאללה. בדרכו לכאן, אמר בסוריה כי לדמשק "תפקיד משמעותי" בתהליך האזורי. ברק: האלטרנטיבה של השתיקה לא טובה לאף צד

רגע לפני בואו לאזור של השליח האמריקני המיוחד, ג'ורג' מיטשל, הציע הנשיא הפלסטיני אבו מאזן שארצות הברית תנהל עם ישראל משא ומתן על גבולותיה של המדינה הפלסטינית, במקום הפלסטינים - כך אמר הערב (יום ד') מקור ברשות. לדברי המקור, אבו מאזן העלה את האפשרות הזו בפגישות עם גורמים מצריים, שהעבירו את הרעיון לאמריקנים. לא ברור כיצד הגיבו בוושינגטון להצעה.

 

ייתכן כי ההצעה של אבו מאזן תוכל להוציא את השיחות בין ישראל לפלסטינים מן המבוי הסתום אליו נקלעו לפני יותר משנה.

אבו מאזן חוזר ואומר כי הוא אינו מוכן לשוב לשולחן המשא ומתן ללא הקפאה מוחלטת של ההתנחלויות, אך ראש הממשלה בנימין נתניהו סירב לדרישה והסכים להקפאה זמנית בלבד של ההתנחלויות.

 

בדרכו לישראל, עצר אחר הצהריים מיטשל בדמשק, שם נפגש עם נשיא סוריה, בשאר אסד. בתום פגישה שקיימו השניים, אמר מיטשל כי לדמשק "תפקיד משמעותי" בתהליך השלום באזור. מיטשל חזר על מחויבות הממשל האמריקני להשגת הסכם שלום מקיף "בין ישראל לפלסטינים, בין ישראל לסוריה ובין ישראל ללבנון".

 

שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס אף הוא לבואו של השליח המיוחד, ואמר כי יש להתמודד עם האתגר הקשה. בכנס שנערך ברמת-גן, אמר ברק, כי מיטשל מגיע "בניסיון נוסף להניע את גלגלי המשא ומתן בתהליך המדיני בינינו לבין הפלסטינים. אני רוצה גם היום לחזק את נושא השליחות הזאת ולקרוא לשכנינו הפלסטינים לשולחן עם ישראל".

 

ברק הוסיף ואמר, כי "אנחנו שוב קוראים להנהגה הפלסטינית להתמודד עם האתגר הזה, שהוא קשה, בעיקר כשיורדים פנימה בקבלת ההחלטות הנדרשות. האלטרנטיבה של שתיקה איננה טובה לאף אחד מהצדדים ומכילה את פוטנציאל החזרה לאלימות. הסכם מדיני הוא צורך של מדינת ישראל, הוא צורך של הפלסטינים, וצורך לאזור כולו".

 

ברמאללה נערכים ללחץ כבד שיופעל עליהם, לקראת הגעתו של מיטשל. מקורות פלסטינים אמרו מוקדם יותר, כי מהמגעים שהתקיימו לאחרונה ביניהם לגורמים אמריקנים ובינלאומיים, התברר כי הקהילה הבינלאומית מעוניינת שהפלסטינים לא יעמידו כתנאי את חידוש המשא-ומתן בהקפאת ההתנחלויות באופן שנעשה עד כה. הגורמים מסרו, כי נבחנת אפשרות להציע לפלסטינים חבילת תמריצים כלכליים כדי לאפשר את חזרתם למשא ומתן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדרכו לישראל. השליח מיטשל
צילום: AFP
הנשיא הפלסטיני אבו מאזן
צילום: AP
מומלצים