שתף קטע נבחר

איראן תמחק שלושה אפסים מהמטבע שלה

לדברי הנשיא האיראני, הצעד נועד להחזיר לריאל את ערכו האמיתי. "חייבים לשחזר את ערכו של הריאל כפי שכתוב בחוק", צוטט אחמדינג'אד כאומר. נכון להיום, שטר של 10,000 ריאל שווה בערך דולר אחד. לפני המהפכה היה שווה כ-70 ריאל

איראן מתכוונת למחוק שלושה אפסים מהמטבע שלה – הריאל, כך הכריז נשיא המדינה מחמוד אחמדינג'אד. הוא לא מסר מתי תתבצע המחיקה ומתי ייצאו למחזור המטבעות המעודכנים. "אנו מתכוונים למחוק שלושה אפסים מהריאל שכן מסיבות שונות הוא איבד מערכו במהלך השנים האחרונות", הצהיר אחמדינג'אד בטהרן.

 

לדברי הנשיא האיראני, הצעד נועד להחזיר לריאל את ערכו האמיתי. "חייבים לשחזר את ערכו של הריאל כפי שכתוב בחוק", צוטט אחמדינג'אד כאומר. נכון להיום, שטר של 10,000 ריאל שווה בערך דולר אחד. לפני המהפכה בשנת 1979 היה שווה דולר אחד כ-70 ריאל בלבד.

 

נגיד הבנק המרכזי של איראן, מחמוד בחמאני, הצהיר בהקשר זה כי הוא צופה שבשנה הקרובה הדולר ייהפך ליקר יותר. בספטמבר, הודיע הנגיד על הכוונה לפחת את הריאל אך בהמשך טען כי הבנק חזר בו מכוונתו זו.

 

ירידת ערכו המהירה של הריאל הביאה להגברת קצב האינפלציה, שבמהלך 2008 הוערכה בכ-30%. בשנה שעברה קצב האינפלציה הואט. יצוין כי סחרור המחירים במשק האיראני היווה את אחד ממוקדי הביקורת כנגד אחמדינג'אד וממשלתו. בתחילת השנה הפרסית הבאה (אפריל 2010) צפויה ממשלת איראן לאשר חוק חדש שיצמצם את הסובסידיות על מוצרי יסוד.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת)

פורסם לראשונה 21/01/2010 23:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד
צילום: AP
מומלצים