שתף קטע נבחר

המשטרה: פשיעת העולים זהה לחלקם באוכלוסיה

נתונים מעודכנים של המשטרה שהוצגו בכנס בנושא עלייה, שפכו אור על נתוני הפשיעה בקרב עולים חדשים. ניצב יוחנן דנינו אמר בשיחה עם ynet: "העלייה אינה 'מחולל פשיעה' והיא לא הגדילה את היקפיה". עוד הסביר בדאגה: "עבירות אלימות וסמים הן נחלת כל הנוער בישראל"

עולים חדשים מעורבים יותר בפשיעה? כלל לא בטוח. בשנה החולפת נפתחו בישראל 160 אלף תיקים פליליים, מהם 24 אלף נגד עולי מדינות ברית המועצות לשעבר ואתיופיה. כך עולה מנתונים שהוצגו היום (ב') ב"כנס אשדוד לעלייה". מדובר ב-15 אחוזים מסך התיקים הפליליים, והנתון דומה לחלקם של העולים באולכוסייה הכללית.

 

מהנתונים לשנת 2009 עולה עוד כי מתוך 33,000 חשודים בעבירות שונות, תשעה אחוזים הם עולים חדשים.  

"בכל הקשור לפשיעה, העלייה אינה הבעיה של החברה בישראל - אלא הפשיעה עצמה", אמר בשיחה עם ynet מפקד מחוז הדרום במשטרה, ניצב יוחנן דנינו. "אני מניח שאם היינו שואלים את הציבור הרחב, ובתוכם אפילו אנשי משטרה, מה חלקם של העולים בכלל ויוצאי חבר המדינות בפרט בפשיעה, ישיבו מרביתם כי מדובר בנתח גדול", הודה דנינו.

 

"יחד עם זאת", הוסיף מי שעמד בעבר בראש אגף החקירות, "כמי שעוסק בלחימה בפשיעה לאורך עשרות שנים, אני יכול לקבוע באופן חד משמעי כי העלייה אינה 'מחולל פשיעה' והיא לא הגדילה את היקפיה".

 

לדברי דנינו, מהוות עבירות אלימות וסמים נחלתם של כל בני הנוער בישראל, ואינן באות לידי ביטוי קיצוני במגזרים מסויימים. "אם נבחן את מצב פשיעת הנוער, הן בקרב העולים והן מכלל האוכלוסייה - בעיקר בתחום האלימות, האלכוהול והסמים, נמצא שהמצב הכללי מעורר דאגה ללא קשר לסקטור כזה או אחר.

אני סבור שעלינו להתמקד באוכלוסיית הנוער והקטינים מתוך ראייה שעתיד האומה בנוער שלה. הנוער של היום יכתיב את נורמות ההתנהגות של החברה", אמר מפקד מחוז דרום.

 

נתונים נוספים שהציגה בכנס מחלקת המחקר בחטיבת המודיעין של המשטרה התייחסו למקרי הרצח בין השנים 2005-2008. נתוני המחקר, שבדקו האם ניתן לאפיין פרופיל קבוע למעורבים בעבירות אלה כדי למנוע את הרצח הבא, קבעו כי הדבר אינו אפשרי - זאת, מכיוון שכל אחד מהמקרים נבחן באופן פרטני.

 

על פי נתוני משרד הקליטה, מהווים העולים שהגיעו לארץ בין השנים 1989 ועד היום 14.5 אחוזים מכלל אוכלוסיית ישראל, לעומת 3.5 אחוזים בלבד - המייצגים את העולים בעשור האחרון בקרב האוכלוסייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דנינו. נתונים חדשים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים