שתף קטע נבחר

טיבי: על קורבנות השואה להבין את הפלסטינים

חבר הכנסת אמר כי הוא מתנגד לשימוש בשואה ככלי פוליטי, אך כשעלה על דוכן הנואמים במליאת הכנסת עורר סערה: "הגזענות הפכה ל'מיינסטרים' בחברה הישראלית, והיא החוט שקישר בין קצוות האידיאולוגיה הנאצית". נסים זאב מש"ס יצא. מאידך, ח"כים רבים בירכו את טיבי על דבריו

בעוד שבכירי ההנהגה פזורים בין טקסי הזיכרון הבינלאומיים לשואה בגרמניה ובפולין - נאם בצהריים (יום ד') חבר הכנסת אחמד טיבי מרע"מ-תע"ל במליאה בדיון המיוחד ביום השואה הבינלאומי, והצליח לעורר סערה כאשר קשר בין סבל קורבנות השואה לפלסטינים.

 

"מי שהיה קורבן למוות הנורא ההוא חייב להיות קשור לזעקת האם השכולה שביתה נהרס וקבר את ילדיה ולכאב הבכי של הרופא שאיבד את בנותיו. על הטובים להשמיע את קולם ולא את שתיקתם הרועמת", אמר טיבי.

 

בתגובה לדברים, אמר ח"כ נסים זאב מש"ס: "אני לא יכול לשמוע ולשתוק", ויצא בזעם מהאולם.

 

יש לציין רוב נאומו של טיבי עסק בגינוי השואה והנאצים באופן חריף, ובסיומו קמו רבים מחברי הכנסת לברך אותו ולחצו את ידו.

 

בין היתר אמר טיבי כי השואה "הייתה תעשיית מוות שהיא תולדה של אידיאולוגית שנאה וגזענות". הוא הוסיף: "אני שב וחוזר כי אני מלא אמפתיה למשפחות קורבנות השואה באשר הם בעולם כולו, לרבות אלה שאיתם אני חיי באותה מדינה. זה הרגע שבו חייב אדם להשיל מעליו את כל כובעיו הלאומיים ולהיות בן אנוש בלבד. אל האנשים הטובים בטבעם אני פונה ואומר: כוחנות ולאומנות משיחית הן הדרכים למשוך בסיס המוני של אנשים לתמוך במדיניות שנועדה למחוץ אותם ואת כולנו".

 

טיבי אף בירך את החלטתו של עמיתו מוחמד ברכה מחד"ש להצטרף למשלחת חברי הכנסת לפולין. "אין דבר מטופש ולא מוסרי יותר מאשר הכחשת השואה", אמר טיבי והוסיף: "אנחנו בעידן של מימוש זכויות להגדרה עצמית ולחופש. יש לעמוד בתוקף נגד תופעות של הכחשת האחד ודיכויו".

 

בהמשך דבריו אמר: "אני ערבי זקוף קומה, שמח וגאה. זה המקום לשוב ולומר כי אל לשואה להיות כלי בוויכוח הפוליטי. אין למסחר אותה. היא הפשע הנורא ביותר נגד האנושות המודרנית".

 

הוא הוסיף: "גזענות הייתה החוט המקשר שקישר בין קצותיה של האידיאולוגיה הנוראה הזאת. עלינו לזעוק נגד כל תופעה של אפליה וגזענות. הגזענות הפכה להיות מיינסטרים בחברה הישראלית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טיבי. משווה
צילום: גיל יוחנן
צילום: זום 77
ניסים זאב. יצא מאולם המליאה
צילום: זום 77
מומלצים