שתף קטע נבחר

ח"כ ברכה נטש הרצאה ב'יד שם': "זילות השואה"

ל-ynet נודע כי יו"ר חד"ש זעם על מרצה, שלדבריו אמר כי אנטישמיות שייכת היום גם לזרמים של שמאל, קומוניזם וערבים - והביא דוגמאות מהטלוויזיה במדינות ערב. "זו זילות השואה", אמר ח"כ ברכה. מ"יד ושם" נמסר כי מדובר בשיעור בנושא המלחמה באנטישמיות העכשווית - והם מצרים על צעדו של ברכה

תקרית בין חבר הכנסת מוחמד ברכה למרצה ב"יד ושם": יו"ר חד"ש  - העתיד לצאת במסגרת המשלחת הרשמית של הכנסת לפולין לטקס לציון 65 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ - יצא אתמול (יום ג') בזעם מאולם ב"יד ושם", בו נערכה הרצאה לחברי המשלחת. כך נודע ל-ynet. הוא זעם על דבריו של המרצה, שהפנה טענות כלפי קומוניסטים וערבים בעולם המוסלמי - אותם כינה, לטענת ח"כ ברכה, אנטישמים - בשל טענות שהם מעלים נגד ממשלת ישראל. ב"יד ושם" טוענים כי ברכה בחר לעוות את הדברים וכי הם מצרים על המהלך שנקט.

 

ח"כ ברכה האשים את המרצה "בזילות השואה", אמר כי הוא אינו מוכן להשתתף בפארסה הזו ויצא בזעם מן החדר. "צר לי שישנם אנשים המנסים להשתמש בטרגדיה הנוראה, בכדי למנף אג'נדה פוליטית", אמר.

 

אתמול יצאה המשלחת, שעתידה לנסוע בסוף החודש לפולין, לביקור מקדים לנסיעה ב"יד ושם". עבור ח"כ ברכה היה זה ביקור ראשון במקום. "זו הפעם הראשונה שאני שם. הסיור היה מסע כואב בתוך הכרוניקה של פשעי הנאצים. נותרתי עם רושם עמוק ועל כן, כאשר אמרו שעכשיו אנחנו הולכים לשמוע הרצאה, חשבתי שכול מילה אחרי סיור שכזה תהיה מיותרת".

 

חברי המשלחת הוכנסו לחדר ההרצאות, כשאת הסיור ליווה גם יו"ר הכנסת רובי ריבלין, שלא ייטול חלק במשלחת הרשמית ובנוסף מנכ"ל "יד ושם", אבנר שלו. ההרצאה היתה על אנטישמיות בת זמננו והיא הועברה על ידי אחד העובדים במקום. "המרצה פתח ואמר, כי היום אנטישמיות אינה רק מנת חלקו של הימין הקיצוני, אלא אנטישמיות שייכת היום גם לזרמים של שמאל, קומוניזם, וערבים. הוא התחיל לתת דוגמאות של תוכניות מהטלוויזיה במדינות ערב, המציגות את התמונות של זקני ציון. אני בשלב הזה קפצתי ואמרתי שאיני מוכן להשתתף בפארסה הזו", סיפר ברכה.

 

זמן קצר לפני שיצא מהאולם, הטיח ח"כ ברכה במרצה כי הוא בדבריו עושה זילות של השואה, ושב ואמר כי אחרי הסיור כל מילה מיותרת. מנכ"ל "יד ושם" ביקש ממנו שימתין וישמע את הדברים עד הסוף, וכך גם המרצה. אך ברכה אמר כי אינו מוכן להישאר ויצא החוצה בטריקת דלת,

 

"מראש הזהרתי מכל מיני גישות של מסחור השואה וניצולה, ועל כן כאשר הבעתי נכונות להשתתף במשלחת אמרתי שאין בכוונתי ליטול חלק בסימפוזיונים המתקיימים בפולין, אלא שאני מבקש להשתתף במצעד בלבד, בכדי להתחבר לזעקה הדוממת של הקורבנות של הטרגדיה הנוראה הזו", אמר ח"כ ברכה ל-ynet. "היות שאיננו יכולים לשנות את האתמול, הלקח של השואה ושל פשעי הנאצים הוא לנסות ולבנות את המחר אחרת, בצורה הומאנית יותר".

 

"צר לנו שח"כ ברכה בחר לעזוב"

ב"יד ושם" אשרו את פרטי התקרית, אך אמרו כי הם אינם מבינים את צעדו של חבר הכנסת - וכי דברים שטען ששמע - כלל לא נאמרו.

 

דוברת "יד ושם", איריס רוזנברג, מסרה בתגובה: "מעולם לא נאמר על ידי מרצה מיד ושם כי כל מי שמבקר את מדינת ישראל הוא אנטישמי, זה עיוות של הדברים שבחר לעשות ח"כ ברכה. הח"כים נוסעים לסימפוזיון בפולין ואחד הנושאים שבהם ידונו עם חברי פרלמנט נוספים מרחבי אירופה - הוא

בנושא המלחמה באנטישמיות העכשווית. הכנסת ביקשה מ'יד ושם' לסייע בהכנתם של הח"כים שבמשלחת ולכן הוחלט שמלבד סיור מודרך יתקיימו גם הרצאה ודיון בנושא זה".

 

על התקרית, סיפרה הדוברת: "עשר דקות לאחר שהמרצה התחיל לסקור גילויים וביטויים של אנטישמיות עכשווית, בחר ח"כ ברכה לעזוב את החדר. גילויים של אנטישמיות עכשווית נוגעים בחלקם גם בפוליטיקה עכשווית. צר לנו שח"כ ברכה בחר לעזוב את החדר עם תחילת ההרצאה, ולא להקשיב ואף התעמת בדיון. 'יד ושם' בטוחים כי ח"כ ברכה ימשיך בדיאלוג בונה איתנו לגבי לימוד והוראת נושא השואה. אנו מברכים על ביקורו במקום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
ברכה. יצא מהחדר בזעם
צילום: חגי אהרון
מומלצים