שתף קטע נבחר

שפעת העופות: 33 בני אדם קיבלו טיפול מונע

לולנים ואנשי משרד החקלאות שבאו במגע עם הפרגיות בלול בעין שמר קיבלו טיפול מונע. במשרד הבריאות מזכירים כי איש לא נדבק במחלה - גם בהתפרצויות קודמות בישראל

לאחר שאתמול אובחן לול נגוע בשפעת העופות בקיבוץ עין שמר שבשרון - קיבלו היום (ד') 33 בני אדם את תרופת ה"תמיפלו", כטיפול מונע מפני התפרצות המחלה בגופם. יצוין כי גם בפעמים קודמות שבהן התפרצה המחלה בישראל - היא לא עברה לבני אדם.

 

האנשים שטופלו בתרופה באו במגע בתקופה האחרונה עם הפרגיות הנגועות בשפעת העופות. בין המטופלים - לולנים ואנשי משרד החקלאות, שהשמידו היום את רבבות העופות בלול הנגוע. במשרד הבריאות הבהירו כי עד כה אין חשד שאדם כלשהו נדבק במחלה.

  

יו"ר הסתדרות הביוכימאים, אשר גולדשלגר, פנה לשר החקלאות, שלום שמחון, בדרישה לתגבר מיידית את מספר עובדי המעבדות בשירות הווטרינרי, בעקבות גילוי המחלה. 


הלול שבו התגלה הנגיף (צילום: יפתח הירש, משרד החקלאות)

 

ההתפרצות התגלתה לאחר שבלול בקיבוץ שליד חדרה אירעה תמותה חריגה של עופות, ומשרד החקלאות הטיל הסגר על כל שטח החווה. ראש השירותים הוטרינריים במשרד החקלאות, משה חיימוביץ',

הורה אמש להמית את כל 43 אלף הפרגיות ולאסוף לבדיקות מעבדה עופות מלולים אחרים בסביבה, על מנת לוודא שאין התפשטות של המגיפה.

 

"הסיכון נמוך ביותר" 

מנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר איתן חי עם, פרסם היום חוזר בנוגע להתמודדות עם שפעת העופות וציין כי "הסיכון לתחלואה בבני אדם הוא נמוך ביותר, כפי שיעיד שיעור ההדבקה האפסי ברחבי העולם של בני אדם מעופות נגועים". לפי הנתונים, משנת 2003 נדבקו ברחבי העולם רק 470 בני אדם, בעוד שמיליוני עופות חלו.

 

ד"ר חי עם קבע כי חולים בשפעת העופות יטופלו בתנאי בידוד בבתי חולים ולא במרפאות הקהילה. הוא ציין כי למרות שלא תוארו מקרי הדבקה מאדם לאדם יש להקפיד בנושא, בשל התמותה הגבוהה של החולים.

 

חשוד כחולה הוא כל מי שסובל מדלקת בדרכי הנשימה וחום של 38 מעלות ומעלה - בתנאי שבשבוע שקדם להופעת התסמינים בא במגע הדוק עם עופות בין אם הוביל, שחט, מרט נוצות או שנחשף לעופות מתים או ללשלשת עופות. זאת, רק אם החשיפה היתה במקום שבו אובחנה שפעת עופות.

 

ביישובים הנמצאים ברדיוס של שלושה קילומטרים מעין שמר ובהם יש עופות (ברקאי, גן השומרון,

כפר פינס, מענית, מצר, עין עירון ותלמי אליעזר) יוגדר כחולה מי שסובל ממחלה נשימתית חמורה ובא במגע עם עופות.

  

שפעת העופות היא מחלה הגורמת לתמותה נרחבת בעופות, אך העברה שלה מעופות לבני אדם נדירה יחסית. הפעם האחרונה שבה התגלתה שפעת עופות בישראל היתה בחודש ינואר 2008 בכלוב תרנגולות בגן ילדים בבנימינה. הלולן ושבעה אנשים מצוות הגן קיבלו אז טיפול תרופתי מונע. הילדים לא טופלו משום שלא באו במגע עם העופות. כל עשרות העופות במקום הושמדו וכן הוטל סגר על תנועת בעלי חיים ברדיוס של עשרה קילומטרים מבנימינה - אמצעים שמנעו את התפשטות המחלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבור שבו נקברו העופות
צילום: יפתח הירש, משרד החקלאות
מומלצים