שתף קטע נבחר

פסק הלכה: "פירות ט"ו בשבט – רק לא מטורקיה"

הרב שמואל אליהו קבע כי אין לייבא פירות יבשים מטורקיה מאחר שמדובר במדינה ש"מבזה ונלחמת בישראל"

רב העיר צפת, שמואל אליהו, פוסק כי לקראת ט"ו בשבט אין לקנות פירות שיובאו מטורקיה, משום ש"מדובר במדינה שמבזה ונלחמת בישראל". בשיעור שמסר השבוע בירושלים אמר הרב כי תמיד יש להעדיף את פירות ארץ ישראל, ובמיוחד בראש השנה לאילנות. פירות שלא ניתן להשיג מגידולי הארץ, מותר לייבא מחו"ל – רק לא מטורקיה. בשיחה עם ynet לאחר השיעור אמר הרב כי לקביעה בעניין טורקיה יש תוקף הלכתי.

 

"הגמרא אומרת שפירות ארץ ישראל הם יותר טעימים, יותר טובים, יותר בריאים, יותר משביעים ויותר משמחים את האדם", פירט הרב אליהו, "יש מי שאומר כי מעלת פירות ארץ ישראל כל-כך גדולה, שבראייה בלבד של הפירות הללו אדם יכול להיות שבע מרוב נחת".  

 

ייחודם של פירות ארץ ישראל הוא נושא שחוזר מדי שנה, ולעתים קרובות גם יוצאים רבנים נגד קניית פירות מיובשים המיובאים מחו"ל. עם זאת, זו הפעם הראשונה שיוצא פסק הלכה האוסר קנייה ממדינה מסוימת.  

 

בהקשר לחשיבות מקור הפירות, סיפר הרב אליהו: "פעם מורי ורבי, אבא הרב מרדכי אליהו, היה בחו"ל ביום שבת והגישו לו בסעודה שלישית זיתים גדולים ומשובחים - כל זית כמו אגוז. אמרו לו המארחים: 'מה זה שאומרים על ארץ ישראל - זית שמן ודבש? הנה באמריקה הזיתים יותר משובחים משל ארץ

ישראל, בוודאי אין בארץ ישראל זיתים כאלו טובים'. אמר הרב: 'כיוון שהם הוציאו לעז על ארץ ישראל - לא אטעם מהזיתים הללו.

 

"ובכל זאת, גודלם של הזיתים סיקרן אותו, והנה ראה שכתוב על הקופסא בקטן מאחור שהם מיוצרים בארץ ישראל בקבוצת יבנה. אמר להם: 'זה השפע של ארץ ישראל! אתם מתפעלים מהפירות של ארץ ישראל, ואתם טוענים שזה גידולי אמריקה?' כמובן שאחר-כך אכל מהם, שבהם נתגלה שבחה של הארץ".

 

הרב אליהו הבן סיכם: "ובאמת, איך יאכל אדם פירות שבעת המינים מאמריקה, מטורקיה או מסין ואחר כך יברך ויאמר: 'ברוך אתה ה' וכו' עַל אֶרֶץ חֶמְדָּה טוֹבָה וּרְחָבָה שֶׁרָצִיתָ וְהִנְחַלְתָּ לַאֲבוֹתֵינוּ לֶאֱכוֹל מִפִּרְיָהּ וְלִשְׂבּוֹעַ מִטּוּבָהּ'? למה אתה לא אוכל מפירות הארץ? האם הם לא מספיק טובים עבורך?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פירות יבשים. עדיף תוצרת הארץ
צילום: ירון ברנר
מומלצים