שתף קטע נבחר

שבועיים אחרי הרעש: בהאיטי ישובו ללימודים

כחלק ממאמצי השיקום מאסון הטבע הקשה, ינסו הרשויות בסיוע ארגונים בינלאומיים לחדש את הלימודים באזורים שנפגעו במידה מועטה ברעידה. הבעיה: מרבית בתי הספר נחרבו, והתלמידים משוטטים חסרי קורת גג ברחובות ובמחנות פליטים

אחרי האסון - שבים לשגרה: הרשויות וגורמי הסיוע הפועלים בהאיטי מתכננים לפתוח מחדש חלק מבתי ספר במדינה, כשבועיים לאחר רעידת האדמה הקשה שזרעה חורבן והרס בכל רחבי האי.

 

על פי התוכנית, ביום שני הקרוב ייפתחו מחדש בתי ספר באזורים שנפגעו במידה המועטה ביותר ברעש, שעל פי ההערכות גבה את חייהם

של 200 אלף בני אדם. ארגוני הסיוע הרבים הפועלים במדינה מחפשים כעת אחר דרך לאסוף את כל התלמידים, בהתחשב בעובדה שמיליונים נותרו ללא קוררת גג, חיים במקלטים ארעיים, ברחובות או במחנות פליטים שהוקמו מחוץ לערים.

 

הרשויות החלו לסרוק את בתי הספר שנותרו על תילם, כדי לבדוק אילו מהמבנים ראויים מבחינה בטיחותית. מדובר בבתי ספר פרטיים וציבוריים בבירה ובערים נוספות בסביבה. להערכת של גורמים רישמיים בהאיטי ישנם 1.8 מיליון ילדים שנפגעו ברעש, וכ-5,000 בתי ספר נחרבו כליל.

 

עם זאת, היוזמה נתקלת בבעיות רבות - אחת מהן היא העובדה שגם קודם לאסון הטבע הקשה לא הייתה בהאיטי מערכת חינוך ראויה. על פי נתונים מקומיים, 53 אחוזים בלבד מ-9 מיליון תושבי האי יודעים קרוא וכתוב. גורמי ממשל ופעילים המסייעים בצעדי השיקום הראשוניים הביעו תקווה כי המצב יהווה הזדמנות להקים מערכת חינוך טובה יותר במדינה, עם תוכנית לימודים אחידה לבתי הספר הפרטיים והציבוריים, שלא כבעבר.

 

במקביל, ממשיכים צוותי החילוץ לאתר באורח נס תושבים ששהו מתחת להריסות:

אתמול חולצה נערה שהייתה קבורה תחת הריסות ביתה - 15 ימים אחרי רעידת האדמה הקטלנית. הנערה הצליחה לשרוד בזכות ברז מים בחדר האמבטיה של ביתה ההרוס. היא סיפרה למחלצים כי מעט קוקה-קולה סיפקה לה כוחות.

 

גם פעולות נמשכות במדינה הענייה:  תוכנית המזון של האו"ם מספקת מזון ומים לכ-450 אלף ניצולים, בעוד המחסור באספקה נמשך. באו"ם אומרים כי יש צורך ב-800 מיליון דולר כדי לספק אוכל לנזקקים עד סוף השנה – אולם עד כה גויסו כ-196 מיליון דולרים בלבד. השבוע סיפרו ארגונים בינלאומיים כי הצורך העיקרי בקרב רבים מתושבי המדינה ההרוסה הוא מחסה למחוסרי הבתים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ילדה בפורט-או-פרינס. תשוב לבי"ס?
צילום: AFP
ממשיכים לחלץ - גם שבועיים אחרי
צילום: AP
מומלצים