שתף קטע נבחר

צוות יבחן שילוב הומואים ולסביות בצבא ארה"ב

הבטחתו של הנשיא אובמה לבטל אל חוק "אל תשאל, אל תגלה" עוברת משלב הדיבורים לשלב הביצוע. מזכיר ההגנה גייטס אמר בשימוע בקונגרס כי צוות מקצועי יבחן את הצעדים הדרושים לשילובם של הומוסקסואלים בצבא. שינויי חקיקה? ככל הנראה לא לפני בחירות אמצע הקדנציה בבית הנבחרים ובסנאט

צבא לכולם: מזכיר ההגנה האמריקני, רוברט גייטס, אמר הערב (יום ג') בשימוע בסנאט על הקמת צוות שיבחן כיצד לבטל את הנוהל "אל תשאל, אל תגלה", הקיים בצבא ארה"ב ביחס לחיילים הומואים וחיילות לסביות. בצוות יהיו חברים בכירים בפנטגון, קציני צבא ואזרחים.

 

מדובר במהלך חשוב נוסף של הנשיא, ברק אובמה, למימוש הבטחות הבחירות שלו. במהלך קמפיין הבחירות הבטיח אובמה כי אם יבחר יפעל לשינוי הנוהל שהפך לחוק ב-1993, כך שהומואים ולסביות יוכלו לשרת בצבא גם אם הם הומוסקסואלים מוצהרים.

 

בהופעה בפני חברי הוועדה לשירותים מזוינים, פירט גייטס את הצעדים שבכוונת הפנטגון לנקוט, ואמר: "אני תומך בהחלטת הנשיא. השאלה היא לא אם נעשה את זה, אלא איך לעשות זאת. היחס להומוסקסואלים השתנה באופן משמעותי מאז 1993. המנדט שיינתן לצוות הוא לבחון את כל ההיבטים של השאלה ולהציג המלצות עד סוף השנה. אני משוכנע שזה בר ביצוע".


גייטס (משמאל) והאדמירל מאלן, הערב בסנאט (צילום: AP)

 

על-פי החוק הקיים היום, קיום יחסים הומוסקסואלים בצבא, גם מצד מי שאינו מצהיר על נטיותיו המיניות, מהווה עילה לסילוק מהשירות. בשנים האחרונות גברה העלמת העין בנושא ופחות ופחות מסולקים מהצבא. כך לדוגמא, בשנת 2008 סולקו מצבא ארה"ב 619 חיילים הומוסקסואלים, בעוד שבשנת 2009 סולקו 428.

 

הצוות המיוחד צפוי לבחון סוגיות הקשורות לשיתוף הומואים ולסביות בצבא כגון: נושאי דיור, אימונים משותפים, הטבות לבני זוג של חיילים וחיילות הומוסקסואלים. להחלטה זו תהיה השלכה ישירה על המאבק הפוליטי המתקיים בארה"ב בנושא השוואת ההטבות של בני זוג הומואים לאלה של בני זוג הטרוסקסואלים.

 

עם זאת, התהליך לשינוי החקיקה לא צפוי לחיים קלים. לבית הלבן ברור שהדמוקרטים לא יתמכו בקידום החקיקה לפני בחירות בחודש נובמבר על כל המושבים בבית הנבחרים ועל שליש מממושבי הסנאט. עבודת הצוות צפויה להסתיים בעיתוי פוליטי נוח יותר לצירי הקונגרס להתחיל ולטפל בנושא.

 

המלצות הצוות אמורות להכשיר את הקרקע לשינוי החברתי הגדול ביותר שיעבור הצבא האמריקני, מאז ההחלטה ב-1948 לשלב שחורים ולבנים ביחידות לוחמות. ביצוע ההחלטה אז נפרסה על פני חמש שנים, וגם במקרה של ההומואים והלסביות יתבצע התהליך ככל הנראה בהדרגה. 

 

לשינוי בחקיקה בנושא מתנגדים לא מעט קצינים בכירים בצבא ארה"ב. לעומתם, יש רבים התומכים בביטול "אל תשאל, אל תגלה" אם כי הם מודעים לתהליך ההסתגלות הלא פשוט שצריך לעבור שינוי הנוהל, כדי למנוע פגיעה בלכידות היחידות הלוחמות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. יחכה לעיתוי הפוליטי
צילום: AP
מומלצים