שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "כשליש מרופאי קופ"ח שמוצגים כמומחים - אינם"

  קופת החולים שלחה אתכם לרופא מומחה? סביר מאוד להניח שהוא כלל אינו מומחה. היום הוגשה בקשה לתביעה ייצוגית על סך 927 מיליון שקלים נגד מכבי, כללית ולאומית לאחר שבדיקה העלתה כי 100 רופאים שמוצגים בקופות כמומחים, כלל אינם מומחים על פי רישומי משרד הבריאות

  שלושים אחוז מהרופאים בישראל אינם רופאים מומחים וקופות החולים מטעות את המובטחים לחשוב שחלק מאותם רופאים הם מומחים בתחומים כמו גינקולוגיה, אורתופדיה או רפואת ילדים - כך עולה מבקשה שהוגשה היום (א') לבית המשפט המחוזי בתל-אביב. בית המשפט מתבקש להכיר בתביעה שהוגשה בנושא כתביעה ייצוגית בעלות של 927 מיליון שקל.

   

  התביעה הוגשה על ידי עו"ד יחל בקר וישראל וולנרמן וממנה עולה כי בבדיקה מדגמית נמצא כי מאה רופאים המוצגים ברישומי הקופות, באתר האינטרנט ואפילו במרשמים שהם מספקים - כמומחים, לא מוכרים למעשה כמומחים על ידי האגף לרישוי מקצועות הבריאות במשרד הבריאות.

   

  בכל הפרסומים מוצגים הרופאים הרגילים כ"מומחים"

  מדובר ברופאים המוגדרים בפרסומי הקופות כמומחים בתחומים עיניים, פסיכיאטריה, נשים, אף אוזן גרון, קרדיולוגיה, כירורגיה, נוירולוגיה, אונקולוגיה, טראומטולוגיה ועוד.

   

  כך למשל, ד"ר ג.ל. (השם המלא שמור במערכת), רופאה של הכללית בצפון הארץ המוצגת כרופאת ילדים, כאשר בפועל ברישומי משרד הבריאות מצויין כי היא רופאה ברישיון אך ללא מומחיות כלשהי. במקרה אחר, טופלה אחת התובעות אצל ד"ר ו.ר. (השם המלא שמור במערכת), רופא במכבי, אשר לפי הטפסים הרשמיים של הקופה הוא מומחה בטראומטולוגיה, בעוד שברישומי משרד הבריאות מצויין כי אין לו התמחות כלשהי. במקרה נוסף עברה אחת התובעות מעקב הריון אצל ד"ר א.ש. (השם המלא שמור במערכת), מקופת חולים לאומית המופיעה ברישומי הקופה כמומחית ביילוד וגינקולוגיה. לפי רישומי משרד הבריאות הרופאה אינה מומחית.

   

  בתביעה מפורטים כאמור כמאה שמות ופרטים של רופאים בתחומי התמחות שונים, אשר אינם מומחים בפועל לפי רישומי משרד הבריאות.

   

  התביעה הוגשה נגד קופות חולים כללית, מכבי ולאומית. לדברי עו"ד וולנרמן , לא נערכה בדיקה בקופת חולים מאוחדת. עו"ד וולנרמן ציין כי הגיש את התביעה באופן פרטי ואין לה קשר לעובדה שהוא עובד במשרדו של עו"ד ויינרוט, המייצג את מאוחדת בעניינים שונים.

   

  בתביעה נטען כי הקופות מטעות "באורח שיטתי" את הציבור, וכי הן מציגות מצג שווא בפני הציבור ושהצגת הרופאים הכלליים כרופאים מומחים הינה בגדר התחזות.

   

  "רופאים אלו מטפלים מדי יום ביומו במאות אלפי חולים", נכתב בבקש לבית המשפט, "התופעה של מצגי השווא רווחת במיוחד דווקא בפריפריה. קופות החולים בוחרות בדרך הקלה, המזלזלת והבלתי חוקית ומציגות בפני תושבי הפריפריה רופאים שאינם מומחים כלל כרופאים מומחים".

   

  המטופל משלם עבור מומחה ומקבל רופא רגיל

  עבור הטיפול אצל מומחה נדרשים המבוטחים לשלם עבור ביקור אצל "רופא שניוני" (כ-25 שקלים עבור ההפנייה). לפי התביעה מדובר בסכומים

  המסתכמים בכ-32 מיליון שקל בשנה, על פני שבע שנים. "קופות החולים מונעות מהמבוטחים לקבל רפואה המתאימה לצרכיהם ומתעשרות שלא כדין על חשבון המבוטחים".

   

  לפי התביעה, הצגת רופא כמומחה בזמן שלא הוכר ככזה על ידי הרשויות היא עבירה על פקודת הרופאים, הטעיית הצרכן ורשלנות. הם תובעים פיצוי בגין התשלום הנוסף ששילמו המבוטחים לקופה לצורך טיפול אצל ה"מומחים" וכן פיצוי בגין נזק עבור טיפול בלתי מקצועי ונזק בשל עגמת נפש.

   

  מהכללית נמסר בתגובה: "הכללית מנחה ומחייבת את רופאיה להקפיד ולקיים את כללי האתיקה המקצועית בעניין זה".

   

  ממכבי נמסר בתגובה: "במדריך השירותים המודפס והאינטרנטי של מכבי מופיעה המומחיות של כל רופא לצד שמו במידה והוא מומחה. על פניו התביעה נראית מוזרה ונגיב עליה בבית המשפט".

   

  מקופת חולים לאומית נמסר בתגובה: "התביעה טרם התקבלה במשרדנו. לאומית מקפידה כי רופאיה יוצגו במדוייק על פי מומחיותם. במידה וישנם נתונים שאינם תואמים הם ייבדקו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומחה? ממש לא בטוח
  צילום: jupiter
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים