שתף קטע נבחר

ערבים קטעו נאום השגריר בארה"ב: "אתה רוצח"

מייקל אורן בא לנאום בקליפורניה באחת האוניברסיטאות העוינות ביותר את ישראל, ועשרות סטודנטים קטעו את הנאום עם קריאות "רוצחים" נגדו ונגד ישראל. "כאן לא טהרן", השיב לקול תשואות הקהל, ואחרי שהמפגינים הוצאו הוסיף: "חבל, דווקא הם היו צריכים לשמוע"

כמאה סטודנטים ערבים ניסו לפוצץ הלילה (יום ג') את נאומו של שגריר ישראל בארצות הברית, מייקל אורן, בקמפוס של אוניברסיטת קליפורניה בעיירה ארווין שבדרום המדינה. אורן, העורך מסע הרצאות בחוף המערבי, החליט להגיע לארווין על אף שהקמפוס המקומי נחשב לאחד העוינים ביותר את ישראל, ולמרות הסבירות הגבוהה שיהיו ניסיונות להפריע לו.

 

ההפגנה נגד אורן הייתה מאורגנת למדי, כששתי קבוצות בנות חמישים סטודנטים כל אחת התמקמו בשני אגפי האולם, שאליו הגיעו 700 איש. זמן קצר לאחר שאורן פתח את נאומו, קמו סטודנטים ערבים, והחלו להפריע לו. אחת לדקה או שתיים נעמד סטודנט באחת מפינות האולם, וצעק לעבר השגריר הישראלי "אני מאשים אותך ברצח". התופעה התעצמה, ונאומו של השגריר אורן הופרע שוב ושוב על-ידי סטודנטים, שצעקו "כמה פלסטינים רצחתם?" ו"ישראל רוצחת".

 

השגריר אורן התקשה בשלב זה להמשיך לנאום, ויצא לחדר סמוך, בעוד שהמשטרה המקומית נכנסה לאולם ועצרה עשרה סטודנטים. מאוחר יותר נודע כי האוניברסיטה שוקלת לנקוט צעדי ענישה נגדם. השגריר אורן חזר אחר-כך והמשיך את נאומו, תוך שהוא מציין כי הוא מתכוון לממש את זכות הדיבור שלו: "כאן זה לא טהרן", אמר אורן לסטודנטים.

 

הוא דיבר, והמפגינים המשיכו להפריע במשך כעשר דקות נוספות. בשלב זה החל הקהל ברובו לעודד את השגריר, ולקרוא בוז לעבר הסטודנטים המפגינים. כשנוכחו לדעת שנכשלו בניסיונם לפוצץ הנאום, קמו המפגינים שלא נעצרו, ועזבו בצורה מאורגנת את האולם. הם המשיכו את מחאתם מחוצה לו.

 

שמח בקמפוס: שבוע לשנאת ישראל וכספים לחמאס

מייקל אורן אמר בהמשך כי הוא מצטער על עזיבת הסטודנטים הערבים, וכי דווקא הם היו צריכים לשמוע את מה שיש לו לומר. הוא דיבר בעיקר על עומק היחסים האסטרטגיים בין ארה"ב לישראל ועל האיום האיראני.

 

בעיירה ארווין הריכוז הערבי השני בגודלו בארה"ב, אחרי העיירה דירבורן שליד דטרויט, והאוניברסיטה המקומית היא מהבעייתיות ביותר מבחינת ישראל. בקמפוס שלה נוהגים לנהל שבוע של שנאת ישראל סביב יום העצמאות בחודש מאי, ובו מיצגים לניגוח המדינה והכפשתה.

 

לפני כמה חודשים התקיים באוניברסיטה בארווין אירוע שבו השתתף חבר הפרלמנט הבריטי ג'ורג' גאלוויי, פעיל בולט למען עזה, ובו נאספו כספים עבור חמאס. אגודת הסטודנטים המוסלמית במקום נתונה לחקירה פדרלית, בחשד של איסוף כספים למימון טרור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השגריר אורן. הלך, חזר, והשיב מתקפה
צילום: AP
מומלצים