שתף קטע נבחר

ליצמן: בתיה"ח לחולי נפש מזעזעים; הייתי סוגר אותם

בעקבות מס' ביקורות שערכו סגן שר הבריאות ובכירי משרדו בכמה מוסדות לחולי נפש, אמר היום ליצמן כי "בתי החולים לא מתאימים אפילו למגורים של בעלי חיים". מנכ"ל משרד הבריאות הביע זעזוע, ואילו ח"כ אדטו חוותה "טלטלה והלם". משרד האוצר: נקיים דיונים ונמצא תקציב לשיפוץ

"יש בתי חולים פסיכיאטריים שהמצב בהם הוא תת אנושי, אני שוקל ברצינות לסגור מוסדות": כך התבטא היום (ג') סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, בדיון של ועדת הבריאות של הכנסת בנושא תנאי האשפוז בבתי החולים הפסיכיאטריים. עוד הוסיף ליצמן כי "בתי החולים לא מתאימים אפילו למגורים של בעלי חיים". ליצמן ומנכ"ל המשרד ערכו בחודשים האחרונים ביקורות במספר בתי חולים פסיכיאטריים. 

 

"אולי באמת צריך לסגור את כולם"

בדיון בוועדה אמר מנכ"ל המשרד, ד"ר איתן חי-עם, כי "המצב בבתי החולים בישראל מזכיר תקופות שחורות בחיים של עם ישראל. ערכתי ביקורים

והזדעזעתי. החוק מאפשר לי לסגור בתי חולים אז אולי באמת צריך לסגור את כולם ובכך נזעזע את המדינה". 

 

סגן השר ליצמן העיר כי הוא חושש שצעד כזה לא יהיה אפקטיבי. "הפחד שלי שאם נסגור יבוא האוצר ויגיד יופי", ענה סגן השר.

 

יוזם הדיון, ח"כ איתן כבל, אמר: "לחולי הנפש אין לובי שיצעק את צעקתם, הם נזרקים לשוליים. משרד הבריאות והאוצר חייבים להעמיד תקציבים מיידיים לשיפוץ בתי החולים". לפי הערכה שהציג ליצמן בדיון, יש צורך ב-700 מיליון שקל לצורך שיפוצים בבתי החולים הפסיכיאטריים והנושא נמצא בדיון מול האוצר. בבית החולים כפר שאול בירושלים, שבו המצב קשה במיוחד, יחלו ההכנות לשיפוץ כבר מחר. 

 

נציג האוצר בדיון, משה בר סימנטוב אמר כי יתקיימו דיונים עם משרד הבריאות בנושא מציאת תקציב לשיפוץ בתי החולים וציין כי טרם קיבל תוכנית קונקרטית ממשרד הבריאות. 

 

ח"כ אדטו: "חוויתי טלטלה והלם"

ח"כ רחל אדטו שניהלה את הדיון בוועדה, אמרה: "בחודש האחרון ערכתי סיורים בשלושה בתי החולים ואני חייבת להודות למרות ניסיון של 30 שנה במערכת הבריאות בישראל חוויתי טלטלה והלם בעקבות הביקורים. ועדת הבריאות מהווה את הפה והלובי לאותם חולי נפש המאושפזים בתת תנאים בבתי החולים הפסיכיאטריים. תמונת המצב שהוצגה בפני הוועדה קשה ויש שיגדירו אותה מזעזעת. בעבר

קראנו למוסדות אלה בתי משוגעים וזרקנו את אותם חולים רחוק מהעין ורחוק מהלב, היום הרפורמה קוראת להם נכי נפש, אך היחס נותר בעינו”.

 

הוועדה קבעה כי יתקיים דיון נוסף בנושא וקראה למשרד הבריאות למצוא פתרונות דחופים לנושא תנאי האשפוז ולמשרד האוצר לתקצב באופן ראוי את מערך בריאות הנפש: "הוועדה מביעה זעזוע ממצוקת האשפוז וחוסר המענה הטיפולי לחולים כרוניים הזקוקים לאשפוז ממושך", נאמר שם, "וקוראת למשרד הבריאות להגדיל לאלתר את מספר המיטות במחלקות אלו ובהתאם גם את הצוות הרפואי. הוועדה מבקרת בחריפות את תנאי האשפוז הירודים של המוסדות לבריאות הנפש בכלל ובעיקר במרכזים הרפואיים כפר שאול ואיתנים, אברבנאל ומזרע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיטה בארבנל. הוועדה ביקרה בחריפות
צילום: מיכאל קרמר
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים