שתף קטע נבחר

ממזרים חסרי כבוד

"כל זמן שיש רשימה שחורה של ממזרים בידי בית הדין הרבני וזהו המוסד היחיד הרשמי הרשאי לחתן יהודים במדינת ישראל – כולנו שותפים לפשע נוראי של פגיעה בחפים מפשע". תמר סלע קוראת להיפטר מרשימת הממזרים

טקס מחריד שהתנהל לפני כשש מאות שנה באנגליה מתואר בספר של דפנה דה מורייאר. מדובר בטקס אותו הייתה צריכה לעבור אישה אשר 'חיללה' את כבוד בעלה וקיימה יחסים עם גבר לאחר שהתאלמנה (כן כן. קראתם נכון. היא קיימה יחסים עם גבר אחרי מות בעלה!).

 

מהסיפור עלה כי היה כדאי לאישה לעבור את הטקס משום שהחלופה לכך היא איבוד כל זכויותיה הכלכליות על קרקעות הבעל. במילים אחרות: או שהיא עוברת את הטקס ונשארת בבית או שהיא נזרקת לרחוב. בטקס המשפיל האישה חייבת להתוודות על חטאיה ולפרטם בפני הכומר וההמון הצמא לדם. התנהלות הטקס מתוארת כך: מפשיטים את האישה מבגדיה העליונים וגוזרים את שערה. מושיבים אותה לרכב על כבשה שחורה כברת דרך לקול צחוקם של האספסוף שבא לחזות בה 'למען יראו וייראו'. האישה רוכבת/מתנדנדת על הכבשה עד כמאה מטר ממקום הטקס,

שם היא מורדת בכוח מן הכבשה ונדרשת לזחול על ברכיה עד להגעתה לפני הכומר. בפני הכומר היא מתוודה על חטאיה והוא, בחסדו כי רב, מעניק לה מחילה.

 

מוכר קצת? גם לנו יש משהו דומה – האישה הסוטה, שנחשדה על ידי בעלה בקיום יחסים עם איש אחר, מובאת בפני הכהן הגדול בבית המקדש בשער סתור ובגדים נופלים ונדרשת לעמוד מול קהל סקרנים שבא לחזות בהצגה היומית. אבל זה סיפור ישן ולא מקיימים אותו כיום. אנחנו לא כאלה.

 

אבל גם היום יש שיטות לשמור על כבודם של הגברים. אנחנו דואגים להעניש יפה אישה אשר חיללה את כבוד בעלה וקיימה יחסים עם גבר אחר על ידי נידויו של הצאצא לעולמים. אנחנו מענישים את הילד/ה באופן שהאישה תזכור ולא תשכח מי קובע את כללי המשחק ומהם. עוד בבטן אמו אנו הופכים את העובר שנוצר מן הזיווג האסור לסוג של מפלצת. מין יצור שעדיף אולי שלא היה בא לעולם. אנחנו שמים עליו תווית של 'ממזר' ומנדים אותו לנצח. אין תשובה. אין כפרה. אין חזרה. אין סיכוי לשינוי. הוא מקבל את העונש האולטימטיבי – נידוי חברתי לעד.

 

האישי הוא הפוליטי. מה שאישה עושה בחדרי חדרים מעניין את כל העולם היהודי, את החוק במדינת ישראל, ואת אזרחיה לדורי דורות. כל זמן שיש רשימה שחורה של ממזרים בידי בית הדין הרבני וזהו המוסד היחיד הרשמי הרשאי לחתן יהודים במדינת ישראל – כולנו שותפים לפשע נוראי של פגיעה בחפים מפשע. אל תגידו שלא ידעתם. תפסיקו להטמין את הראש באדמה. מדינת ישראל וההלכה חברו יחד ופוגעים בחפים מפשע. יש לפעול למען פתרון הבעיה ולהיפטר מרשימת הממזרים.

 

תמר סלע עובדת ב"מרכז צדק לנשים", טל': 02-5664390

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים