שתף קטע נבחר

על רקע המתיחות: אושרו טרומית הטבות לגולן

הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת ח"כ אפללו להעניק הטבות מס ליישובים נוספים ברמה, והמחלוקות בקדימה שאליה הוא משתייך צפו על פני השטח. הסיעה התנגדה להצבעה על רקע המתיחות עם סוריה, אך חברים בה, בראשות מופז, הצביעו בעד. לבני הצביעה נגד

ח"כ אפללו פילג את קדימה: הכנסת אישרה בצהריים (יום ד') בקריאה טרומית הצעת חוק, שמבקשת לצרף לרשימת היישובים שתושביהם זכאים להטבות מס יישובים נוספים ברמת הגולן. ההצעה עברה ברוב של 67 תומכים מול 13 מתנגדים. האישור הטרומי בא על רקע האיומים שהחליפו לאחרונה ישראל וסוריה, ועשוי לעורר הדים גם בדמשק.

 

את הצעת החוק הוביל חבר הכנסת אלי אפללו, וחברי כנסת רבים נוספים חתמו עליה מראש, כולל כאלה מסיעת קדימה

שממנה ביקש לפרוש. גורמים בקדימה אמרו טרם ההצבעה, כי בכוונתם להצביע בעד הצעת החוק, אף שבהודעה רשמית שפרסמה הסיעה היא יצאה נגד הכוונה להצביע עליו בעיתוי זה.

 

סיעת קדימה תקפה בהודעתה את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, אהוד ברק, על "אי נכונותם לקבל את הצעת קדימה לדחות את ההצבעה על הצעת החוק במספר שבועות, במקום להביאה היום - כשהמתיחות עם סוריה עדיין לא שככה".

 

בקדימה הדגישו כי מדובר בעיתוי אומלל. "מצופה מאלה הממונים על המדיניות הישראלית, ובראשם אלה שמטיפים

להרגעת הרוחות, לשים את השיקולים הפוליטיים במקום המתאים בסדרי העדיפויות, ולהפסיק לשחק באש על חשבונה של מדינת ישראל".

 

ברגע האמת קדימה אכן התפלגה בהצבעה, ושוב ניכרה המחלוקת בצמרת שלה: יושבת ראש המפלגה, ציפי לבני, הצביעה נגד, בעוד שמספר 2 שלה, שאול מופז, הצביע בעד. חברי כנסת נוספים מקדימה שהצביעו נגד ההצעה הם מגלי והבה, שלמה מולה, גדעון עזרא ודליה איציק. אגב, מאוחר יותר, בהצבעה על הצעת חוק של מרצ בעניין תעודת כשרות, התפלגו חברי סיעת קדימה שוב בהצבעתם.

 

יש לציין כי אמש החליטה ועדת הכנסת לקצר את הליכי חקיקת החוק בנושא ההטבות ליישובי הגולן בתמיכת הקואליציה, כשנציג קדימה, ח"כ מולה,

הצביע נגד הקיצור. יושב ראש סיעת העבודה, השר שלום שמחון, החליט לאפשר לחברי סיעתו חופש הצבעה על הצעת החוק. בעבודה העריכו כי החוק לא יבשיל מעבר לקריאה טרומית.

 

במהלך הדיון תקף יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון, את ההצעה, ואמר: "הייתי שותף להרבה תרגילים בכנסת, אבל פה יש רמייה, הטעיה וקלות דעת. החלתם את החוק על רמת הגולן, ואין פה יישובים דרוזיים... את מי אתם מרמים פה?".  אל שר הביטחון, אהוד ברק, פנה ואמר: "בשביל להביך את קדימה אתה מצביע בעד חוק כזה?".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ אפללו. "סיכויי ההצעה נמוכים"
צילום: מתי אלמליח
צילום: דודי ועקנין
השר שמחון. חופש הצבעה בעבודה
צילום: דודי ועקנין
מומלצים