שתף קטע נבחר

יו"ר סיעת קדימה מנסה לפשר כדי למנוע פיצול

בעקבות הפרסום ב-ynet על האולטימטום שהציב שאול מופז והחרפת המתיחות בין מספר 2 ליו"ר קדימה, פועלת בשעות האחרונות ח"כ דליה איציק לפשר בין שני המחנות

המשבר בקדימה עולה מדרגה - והפעולות בהתאם: יו"ר סיעת קדימה, ח"כ דליה איציק, פועלת בשעות האחרונות (יום ה') בניסיון לאחות את הקרע במפלגה. איציק מנסה לפשר בין מחנהו של מספר 2 במפלגה, שאול מופז, לבין המחנה של היו"ר ציפי לבני, כדי למנוע את פילוג קדימה.

 

איציק פועלת לפשר בין השניים בעקבות הפרסום ב-ynet על האולטימטום שהציב מופז, לפיו אם לא תתקבל הכרעה בעניין הפריימריז עד סוף החודש - יפעל לפיצול המפלגה. על רקע המשבר, לבני נועדה הערב עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפגישה שגרתית שעסקה בנושאים ביטחוניים.

 

ח"כ אבי דיכטר, שהתמודד מול לבני ומופז בפריימריז ב-2008, אמר בעקבות המשבר האחרון כי "פיצול בקדימה אינו אופציה". דיכטר, שמנסה אף הוא למצוא פתרון לקרע, הניח "הצעת פשרה", לפיה הפריימריז בקדימה יתקיימו בין 16 ל-22 חודשים אחרי הבחירות הכלליות.

 

מוקדם יותר פורסם שמופז הבהיר בשיחות סגורות, כי "הדרך היחידה להשאיר אותי בקדימה היא לקבל עד סוף החודש הכרעה חד משמעית לגבי הפריימריז. אם ציפי לבני והמנגנון שלה ינסו למרוח את ההחלטה, ולא תהיה הכרעה לכאן או לכאן בנוגע לפריימריז על-ידי המוסדות, אפעל לממש את האופציה של הקמת סיעה נפרדת".

 

מקורבים ללבני אמרו בצהריים ל-ynet כי זה זמן רב שברור להם שמופז רוצה לעזוב את המפלגה, ורק מחפש תירוצים לכך. "איזו סיבה יש לקיים פריימריז שנה אחרי הבחירות הכלליות?", הביעו תמיהה, "אם זו ההתנהלות של הרמטכ"ל לשעבר, אין הרבה מה להוסיף". הם הדגישו כי לבני לא תיכנע לאיומים.

 

בתקופה האחרונה גברה המתיחות בין מופז לבין לבני, והיא הגיעה לשיא כאשר בסוף דצמבר, על רקע נסיונותיו של ראש הממשלה לפלג את קדימה, דרש ממנה להקדים את הפריימריז. לבני התנגדה לכך בתוקף, ומופז רמז לאחרונה כי יפרוש מהמפלגה אם דרישתו לא תיענה.

 

למרות המאמצים של מופז, חלק מחברי כנסת ששמם הוזכר כפורשים אפשריים מקדימה במסגרת המגעים עם הליכוד,

אמרו בימים האחרונים כי הם קיבלו החלטה שלא לפעול לפי שעה לפילוג. חברי כנסת אחרים מאותה קבוצה ממתינים "על הגדר" להתפתחויות. אי לכך, ייתכן שאם לקראת סוף החודש תתפתח דרמה ומופז יחליט באופן פומבי ורשמי לפלג את המפלגה ולהקים סיעה חדשה - הוא יצליח לגבש קבוצה של חברי כנסת שיבואו עמו.

 

מופז הצטרף לקדימה בשלהי 2005, לאחר שפרש מהתמודדות על ראשות הליכוד. במאי 2006 הוא מונה לשר התחבורה וסגן ראש הממשלה בממשלתו של אהוד אולמרט. בספטמבר 2008, לאחר שהפסיד לציפי לבני בפריימריז של קדימה, הודיע כי הוא לוקח פסק זמן מעשייה פוליטית - אך חזר בו מהחלטתו וחזר למפלגה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דליה איציק. בין הנצים
צילום: גיל יוחנן
מופז. הכרעה תוך 3 שבועות
צילום: עופר עמרם
לבני. "לא תיכנע לאיומים"
צילום: רויטרס
מומלצים