שתף קטע נבחר

אפגניסטן: החלה המתקפה על מעוז הטליבאן

כוחות הקואליציה פתחו במבצע הצבאי הגדול ביותר מאז ההודעה על שליחת עשרות אלפי חיילים אמריקנים לאפגניסטן. הניסיון להכריע את הטליבאן במחוז הלמנד מהווה מבחן חשוב לאסטרטגיה החדשה של ממשל אובמה

אלפי נחתים אמריקנים וחיילים אפגנים הגיעו הלילה (שבת) לעיירה מרג'ה שבאפגניסטן, הנמצאת בשליטה מלאה של הטליבאן - והחלו את המתקפה שנועדה להשיב את השליטה באזור לממשלת אפגניסטן. המבצע הצבאי הוא הגדול ביותר מאז שנשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הורה לשלוח 30 אלף חיילים לתגבר את הכוחות באפגניסטן בסוף השנה שעברה.

 

בפאתי העיר נוצרו פקקי ענק בשל ניסיונותיהם של התושבים להימלט מהעיר לקראת הלחימה, למרות דרישת חמושי הטליבאן להישאר.

מנהיגי השבטים במחוז הלמנד קראו לכוחות נאט"ו לסיים את המבצע במהירות ולהימנע מפגיעה באזרחים. לאחר הכנעת חמושי הטליבאן, מקווים כוחות הקואליציה להעביר לעיירה אספקה ולהשיב את הסדר לרחובות, בניסיון לזכות בשיתוף פעולה מצד התושבים.

 

שלבי המבצע המוקדמים החלו כבר לפני שבועות אחדים, כאשר חיילים ומפקדי הצבא החלו לזרום לאזור, אך הם סירבו לאשר מתי תחל הפעולה הצבאית הגדולה. הם רמזו כי בכוונתם להישאר במרג'ה מספר שבועות - במתקפה שמהווה מבחן גדול עבור האסטרטגיה האמריקנית החדשה באפגניסטן. 


חיילים אמריקנים בהלמנד. המקפה תימשך שבועות (צילום: רויטרס)

 

תושבים רבים סיפרו כי אנשי הטליבאן חסמו את יציאתם מהעיר, אך חלקם הצליחו להימלט. "אסרו עלינו לעזוב. לא הבאנו איתנו כלום. כל מה שרצינו זה להציל את עצמנו", סיפרה אחת מהם לכתב סוכנות הידיעות AP. היא סיפרה כי שלושה מבניה נותרו במרג'ה, והיא חוששת לגורלם. מושל מקומי אמר כי הוא מעריך שכ-2,700 איש הצליחו לעזוב ומצאו מקלט בלשקר. הממשלה הודיעה כי תספק מזון ושמיכות לפליטים שיגיעו לכפרים הסמוכים.

 

בנאומו בחודש דצמבר הסביר הנשיא האמריקני כי האסטרטגיה שלו תאפשר לחיילים האמריקנים "להגביר את היכולת שלנו להכשיר

כוחות ביטחון אפגניים בעלי יכולת, ולשתף איתם פעולה כדי שיותר אפגנים יוכלו להשתלב בלחימה". בנימה אופטימית משהו הוא אמר כי "הם יסייעו ליצור את התנאים עבור ארה"ב להעביר את האחריות לאפגנים".

 

נשיא ארה"ב ניסה להצדיק בפני הציבור את המהלך בעזרת נימוק שנוגע להמונים יותר מכל: "מאפגניסטן הותקפנו ב-11 בספטמבר, וכאן מתוכננות התקפות נוספות בעודי מדבר", הוא הזהיר. אובמה הביע ביטחון בכך שהתוספת של החיילים האמריקנים תאפשר לזרז את העברת האחריות לכוחות האפגניים, ואת הסגת הכוחות האמריקניים החל מיולי 2011. "כפי שעשינו בעיראק, נבצע את העברת האחריות הזו בהתחשב במצב בשטח", הדגיש.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חמושי טליבאן. מונעים יציאת תושבים
צילום: AFP
מבחן לאסטרטגיה האמריקנית
צילום: AP
מומלצים