שתף קטע נבחר

תיעוד מהכנסת: יחיאל חזן לוקח את "המוח"

מצלמות הכנסת תיעדו לפני 4 שנים את העוזרות של ח"כ סופה לנדבר לוקחות עציץ מחדרה של ח"כ רוחמה אברהם ואת חבר הכנסת לשעבר יחיאל חזן, שהורשע בפרשת "ההצבעות הכפולות", נכנס למחסן הכנסת ויוצא עם שקית בידו

הכנסת פרסמה הערב (יום ג') צילומים ממצלמות האבטחה במשכן בנוגע לשתי פרשיות בהן היו מעורבים חברי כנסת בשנים האחרונות. הפרשה הראשונה, שזכתה בכנסת לכינוי "פרשת העציץ" התרחשה בשנת 2006. ח"כ רוחמה אברהם טענה כי הבחינה שחפצים שונים הוזזו בחדרה וכי מן החדר "נעלם עציץ גדול". 

 

התמונות ממצלמות האבטחה פורסמו היום בעקבות עתירה של התנועה לחופש המידע וערוץ 2. הן מראות כיצד העוזרות הפרלמנטריות של ח"כ סופה לנדבר לוקחות עציץ מחדר ששימש בשעתו את

ח"כ רוחמה אברהם. בעקבות זאת הגישה אברהם תלונה לוועדת האתיקה של הכנסת. בהחלטת הוועדה אז נכתב כי בסרטי הבקרה של המשכן, שנבדקו בעקבות הפרשה ובהם ניתן לצפות כאן, נראות העוזרות הפרלמנטריות של ח"כ לנדבר נכנסות לחדרה של אברהם ויוצאות עם חפצים מהחדר, ולאחר מכן מחזירות חפצים דומים.

 

ח"כ לנדבר טענה בתגובה כי "מדובר בקובלנת סרק, בבחינת 'מהומה על לא מאומה'". היא הסבירה כי הרקע למקרה, הוא במצוקת החדרים ששררה במשכן הכנסת, אשר הובילה אותה לחיפוש אחר חדר מרווח יותר לה ולעוזרותיה. היא טענה כי בהתייעצות עם עובד כנסת, עלה כי חדרה של ח"כ אברהם נמצא בשלבי פינוי, וככזה הזמין העובד את עוזרותיה להיכנס לחדרה של אברהם על מנת לבחון אפשרות של החלפת חדרים. 

 

לדברי ח"כ לנדבר, לאחר שסרקו את החדר, החליטו עוזרותיה לוותר על החלפת החדרים בשל מיקומו של החדר, לא לפני שניצלו את ההזדמנות להחלפת חפצים בין חדרם המקורי לחדר הנטוש. ח"כ לנדבר טענה כי לא ראתה בכך קושי מיוחד שכן מדובר היה בציוד שהוא רכוש של הכנסת, ולא בציוד אישי של חבר הכנסת. לגבי העציץ נטען, כי הוא היה 'נבול, עזוב ולא מטופל'. העוזרות טענו כי מאחר שהריהוט בחדרה של ח"כ אברהם היה חדיש יותר מהריהוט שבחדרן, הן החליטו להחליפו. העוזרות טענו להגנתן כי הן התקשרו לשאול את העוזרת הפרלמנטרית של ח"כ אברהם בנוגע לתמונה שהיתה תלויה בחדר. כשהיא השיבה להן שאין מדובר ברכוש הכנסת, לא לקחו אותה.

 

עובד הכנסת, שנראה יוצא מהחדר בתחילת הסרטון, טען כי השיב בשלילה לשאלתן של העוזרות האם הן רשאיות ליטול את העציץ מחדרה של אברהם. ועדת האתיקה רשמה לחובתה של ח"כ לנדבר הערה בלבד, אך עם זאת ציינה כי "ההתנהגות המצולמת איננה התנהגות של מי שלוקח חפץ ומעבירו כדרכם של דברים, אלא כמי שעושה פעולה זאת בחשאי, קרי ישנה הסתכלות ימינה ושמאלה של אחת מהעוזרות הפרלמנטריות, ולאחר מכן הליכה מהירה עם החפצים, וזאת, כאמור, לאחר שנסרק המסדרון וודא שהוא ריק מאדם".

 

הוועדה ציינה כי גם ח"כ לנדבר נכנסה לחדרה של ח"כ אברהם, וכי ח"כ לנדבר לא קיבלה הרשאה מפורשת, בין בעצמה ובין על ידי עוזרותיה, להיכנס לחדרה של חה"כ אברהם וליטול ממנו חפצים. הוועדה כתבה כי מעשיה מהווים "פגיעה חמורה" בפרטיותה של חה"כ אברהם. עם זאת, בעוד שהוועדה כתבה כי ח"כ לנדבר נתקלה בח"כ רוני בראון באחת מיציאותיה מן החדר, ומשנה את כיוון יציאתה, הרי שבצילומי הוידאו נראית לנדבר מסתובבת לכיוון השני לפני שראתה את בראון.

 

הפרשה השנייה שצילומיה נחשפו קשורה כאמור לח"כ לשעבר יחיאל חזן. בקלטת נראה ח"כ חזן נכנס למחסן הכנסת עם שקית בידו, וחוזר איתה כאשר היא כבר לא ריקה. חזן הורשע בפרשת "ההצבעות הכפולות" לאחר שנטען כי הצביע במקומה של חברת הכנסת לשעבר ענבל גבריאלי בשנת 2003.

 

חזן נחשד אז גם בגניבת מערכת ההצבעה של הכנסת, והמשטרה המליצה להעמידו לדין בשל כך. בכנסת טענו אז כי ח"כ חזן פנה לסגן מזכיר הכנסת, כדי לקבל את פאנל ההצבעה הישן שלו לטובת החקירה. נמסר לו כי יש צורך בבדיקה משפטית, כדי לברר אם ניתן להיענות לבקשתו. עוד נאמר, כי אם הוא רוצה ללכת ולבדוק - הוא רשאי לעשות כן.

חזן הלך למחסן בליווי איש משמר הכנסת. בשלב מסוים עזב קצין המשמר את המקום.

 

הבדיקה המשפטית העלתה כי אין בעיה למסור לחזן את מערכת ההצבעה, אולם אז התברר שזו נעלמה מן המחסן. חזן טען תחילה שלא לקח דבר, אך לאחר מכן התרצה - ואף החזיר את הציוד. בניסיונותיו הנואשים להסביר את מעשיו, ויותר מכך - את השינוי המהיר בגרסתו הפומבית, סיפק חזן חומר עשיר לסטיריקנים למיניהם, כאשר אמר, בהתייחסו למערכת ההצבעה: "לקחתי את הפאנלים - לא לקחתי את המוח".

 

רוחמה אברהם ביקשה הערב למסור את תגובתה לפרסום הקלטת ואמרה: "התמונות מדברות בעד עצמן. חבל שהתמונות הללו לא עמדו לרשות הציבור בסמוך לאירוע, בכך היה נמנע מסע שלם של הכפשות ועוגמת נפש עמן נאלצתי להתמודד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נעלם עציץ מהחדר. רוחמה אברהם
צילום: גיל יוחנן
לנדבר. לא מתרגשת
הצביע פעמיים והורשע. יחיאל חזן
צילום: חיים צח
מומלצים