שתף קטע נבחר

להעדיף את הכלל על טובת הפרט

"הלב ממאן להאמין ורוצה לחבק ולעודד את הרב אלון, אולם מנקודת מבט שכלית יש להעדיף את טובת הכלל על פני טובת הפרט". ח"כ זבולון אורלב על משבר הציונות הדתית

זהו בוודאי אחד מהשבועות הקשים ביותר שעברו על הציונות הדתית. כרעם ביום בהיר נחתה עלינו בהפתעה מוחלטת ההודעה המרעישה של פורום "תקנה" כנגד מורנו, הרב הנערץ על הציונות הדתית כולה, הרב מוטי אלון. אף שבעת כתיבת שורות אלה חלפו שלושה ימים מאז התפוצצה הפרשה, הלב ממאן להכיל ולקלוט את עצמתה. איש לא הכין אותנו לשבר כזה. התדהמה הייתה מלאה. מעטים ידעו על פורום "תקנה" ועל הרכבו, הכולל את מיטב רבותינו על מגוון דעותיהם, מיטב אנשי המשפט, רבניות ונשים מכובדות ועתירות ניסיון וידע, הידועות בפעילותן הציבורית והחינוכית הברוכה. מי יכול היה להאמין שיוטל כתם כה בולט וזועק על בכיר רבותינו, שהוא, הוריו, אחיו ומשפחתו ידועים כ"נסיכי" הציונות הדתית?

 

מתברר שמציאות החיים מעמידה בפנינו קשיים ואתגרים שלא שיערנו כמותם. אולם אין ברירה, צריך לגבש את הדרך להתמודד עם הבעיה הקשה שהוטלה לפתחנו.

 

כולנו בני אדם עם רגשות. הלב ממאן להאמין ורוצה לחבק ולעודד את הרב מוטי אלון שקנה לעצמו מעמד של מנהיג רוחני, איש חסד וצדקה ומעין "אדמו"ר" של הציונות הדתית. זאת מבלי להתעלם גם מהצורך לחבק ולתמוך באותם צעירים הטוענים כי נפגעו ממנו. הרב אלון הקל עלינו במעט באומרו כי היה מוכן לקבל על עצמו דברים שאינם מקובלים עליו ובלבד שיימנע חילול השם.

 

אולם מנקודת מבט שכלית, יש להעדיף את טובת הכלל על פני טובת הפרט. אם קיים חשש מבוסס לפגיעה באנשים, יש לנקוט בכל האמצעים כדי למנוע פגיעה זו, גם כשהדבר הוא על חשבון הפרט. אם פורום נכבד כמו "תקנה" נימק את אזהרתו הציבורית בכך שכל רצונו למנוע פגיעה בצעירים נוספים, יש להצדיק את צעדיו גם אם הדבר מהווה פגיעה אנושה ברב מוטי אלון היקר לכולנו. מנקודת מבט זו הערך העליון הוא להגן על הציבור.

  

הציונות הדתית יכולה להתברך בכך שידעה להעמיד מתוכה את

פורום "תקנה", שהתנדב לפעול בנחישות ובאומץ מול תופעות הפוגעות בקדושה, במוסר ובהתנהגות המצופה ממנהיגים רוחניים ומחנכים. אנו הקהילה היחידה בחברה הישראלית שיודעת להחמיר עם עצמה ולהטיל סייגים נוספים שמטרתם לשמור על טוהר המחנה ואינה מסתפקת באיסורים ובמגבלות שקבע החוק.

 

אני מאמין בעצמתה של הציונות הדתית, שתדע לצאת מהמשבר הקשה מחוזקת ורגישה יותר לחשיבות ההקפדה על אמות המידה הגבוהות של קדושה ומוסר. יש לי תקווה ותפילה שגם הרב מוטי אלון ידע לנצל את כל כוחותיו וכישרונותיו הברוכים והמיוחדים ויתגבר על הקשיים הקשים שנקלע אליהם. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים