שתף קטע נבחר

אל-בראדעי הקים תנועה במצרים: "הצעירים איתו"

ראש סוכנות הגרעין לשעבר שוקל להתמודד נגד מובארק בבחירות לנשיאות, אך סבור כי חייבים לתקן את החוקה המצרית. בכירי אופוזיציה שהצטרפו לתנועת הרפורמה שלו אומרים: לא ניתן לעצור אותו בקלות

מוחמד אל-בראדעי, לשעבר מנהל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, כבר רמז שהוא שוקל להתמודד לנשיאות מצרים. הדיפלומט הבכיר רק הגביר את הספקולציות לגבי עתיד הפוליטי כשהודיע על הקמת תנועת רפורמה חדשה.

 

אל-בראדעי (67) שב למצרים בסוף השבוע האחרון לאחר 12 שנה בתפקידו בסוכנות הגרעין. עם הגעתו לקהיר הוא זכה לקבלת פנים של גיבור לאומי, לאור הערכות כי הוא היחיד באופוזיציה המסוגל להביס את הנשיא, חוסני מובארק, בבחירות לנשיאות ב-2011.  


אל-בראדעי וחברי ועדת ההקמה של התנועה (צילום: AFP)

 

אולם המגבלות שמטיל משטר מובארק על מועמדים עצמאיים כנראה יקשו עליו לנצח בבחירות, גם אם יתמודד. לכן, דרושים שינויים בחוקת מצרים כדי שיוכלו להתנהל בחירות תקינות. בינתיים, אל-בראדעי מתעקש שהוא יכריז על מועמדותו רק אם יתחוללו רפורמות דמוקרטיות תחת פיקוח בינלאומי.

 

ביום שלישי הוא נפגש עם כ-30 בכירי אופוזיציה בביתו בפאתי קהיר. בעקבות פגישה זו הוא הכריז על הקמת "אגודה" לאומית שתפעל לשינוי ולרפורמות דמוקרטיות. ג'ורג' אישק, שנכח בכינוס, אמר כי המשתתפים מהווים את הוועדה המייסדת של התנועה החדשה שטרם גיבשה מסמך עקרונות. "אנחנו קוראים לכל המצרים להצטרף", אמר אישק.

 

בין החברים הבולטים בתנועה החדשה גם איימן נור, שייסד מפלגת אופוזיציה פופולרית ואף התמודד לנשיאות ב-2005. בעקבות הפסדו אז הוא אף נשלח למאסר. אוסמה אל-רזלי, לשעבר מקורבו של מובארק, אמר כי לחברי

התנועה יש אמנם אידיאולוגיות שונות, אך כולם מסכימים על זהות המנהיג. "הבעיה של המשטר כיום היא שאל-בראדעי הוא שחקן בעל מעמד בינלאומי, ולא ניתן לעצור אותו בקלות", אמר.

 

הביקורת שמטיח אל-בראדעי במשטר מובאבק עוררה דיון פוליטי חריג עבור מצרים, שבה ארגוני אופוזיציה מתקשים לפעול בחופשיות. גם בתנועת "האחים המוסלמים" מקווים שהקמפיין של אל-בראדעי יביא לרפורמות דמוקרטיות. "לקבוצות אחרות חסר סמל להתאסף סביבו. כעת יש לנו אדם שגם מצליח לגייס את תמיכת הצעירים במצרים", אמרו.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תקוות האופוזיציה. אל בראדעי
צילום: AP
איום חדש. מובארק
צילום: רויטרס
מומלצים