שתף קטע נבחר

בקשה לייצוגית של 12 מיליארד ש' נגד חשמל ירוק

שלושה עורכי דין הגישו בקשה לתביעה ייצוגית נגד רשות החשמל, בטענה שהתקנות שפרסמה הרשות, לפיהן חברת החשמל תקנה במחיר גבוה חשמל מיזמים שייצרו אנרגיה סולארית, מהוות סבסוד צולב שהוא עבירה על החוק ופוגעות בצרכנים. מגיש התביעה: "רשות החשמל היא גוף כושל"

האם תעריפי החשמל המוזלים שהעניקו המדינה והרשות לחשמל לייצור חשמל מאנרגיית השמש והרוח מהווים עבירה על החוק, ופגיעה בכלל צרכני החשמל? כך נטען בבקשה לתביעה ייצוגית שהגיש היום (ה') איתן שלוש, צרכן תושב נתניה, לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד המדינה ונגד רשות החשמל, האחראית על קביעת תעריפי החשמל במשק.  

 

אם התביעה, ששלוש הגיש באמצעות עורכי הדין חיים ומתניה בן-נון, תוכר כייצוגית, היא תעמוד על 12 מיליארד שקלים, ואם היא תאושר, תצטרך הרשות לחשמל להוזיל את החשמל לצרכן בהיקף של כ-1.2 מיליארד שקלים לשנה במשך 10 שנים, ולבטל סבסוד שתוכנן, בהיקף דומה, לתחנות הכוח הפרטיות המיועדות לקום בשנים הקרובות ולייצר אנרגיה ירוקה.

 

רשות החשמל פרסמה לאחרונה תעריפים מיוחדים לייצור חשמל ירוק. לפי התעריפים, תרכוש חברת החשמל במחיר גבוה ממחיר השוק חשמל מאנשים פרטיים וחברות מסחריות שייצרו חשמל מתאים פוטו-וולטאים (קולטנים קטנים לאנרגיה סולרית המותקנים על גגות) בהיקף של עד 350 מגה-וואט. במשרד התשתיות מעריכים כי בעתיד, ייוצרו בשיטה הזאת כ-1% מהחשמל במדינה. אלא שבתביעה שהוגשה היום נטען כי מדובר בסבסוד צולב, שהוא אסור על פי סעיף 31 בחוק משק החשמל.

 

התביעה מבוססת על הצהרות של רשות החשמל, לפיהן תוכנית החשמל הירוק כבר נלקחה בחשבון בחישוב התעריפים וגרמה להתייקרות קלה של התעריפים, וכי הציבור כבר שילם עליה כמה עשרות מיליוני שקלים יותר מכפי שהיה משלם בלעדיהם. מגישי התביעה מבקשים להורות למדינה להחזיר לצרכנים, רטרואקטיבית, את העלאת התעריפים שכבר נעשתה, ולבטל את ההתייקרות המתוכננת לעתיד. עוד מבקשים התובעים לבטל ולנסח מחדש את כל ההסכמים שהמדינה ערכה עם יצרני החשמל הירוק, ולהבטיח שההסכמים החדשים יחייבו את המדינה לרכוש מהם את החשמל במחיר מלא ולא יכללו סבסוד צולב.

 

"כל החשמל הירוק הזה הוא בלוף"

 "אזרחי ישראל, ובכללם השכבות החלשות, אמורים לממן מכיסם את רווחי יצרני החשמל הפרטיים העשירים", אומר ל-ynet עו"ד חיים בן-נון,  "רשות החשמל, שהיא גוף כושל, מנצלת את תמימות הציבור ומסתירה ממנו באמצעות מכבסת מלים את העובדה שהיא עוברת על החוק. התביעה חושפת את פרצופה האמיתי של רשות החשמל ואת התרשלותה בתפקידה להגן על האינטרס של הצרכנים".

 

אתם נגד חשמל ירוק? אתם לא חושבים שהמדינה צריכה לעודד הקמת תחנות כוח סולאריות, גם אם זה ייקר בכמה אגורות את החשמל שכולנו משלמים?

 

"חס וחלילה. אנחנו בעד איכות הסביבה ובעד כל דבר שהוא ירוק. אבל ראשית, יש חוק במדינה, שקובע שסבסוד צולב הוא אסור, ולא ייתכן שהמדינה תעבור על החוק של עצמה. שנית, איכות הסביבה זה חשוב אבל גם צדק חברתי זה חשוב. מנכ"ל חברת החשמל, עמוס לסקר, אמר בעצמו בדיון בכנסת, שהמשמעות של תקנות החשמל הירוק היא שסימונה מדימונה תממן את יצרני התחנות הירוקות".

 

באמת מצאת לך אסמכתא אצל מישהו שדואג לסביבה. אבל הממשלה והכנסת יכולות להחליט לשנות את החוק ולהתיר סבסוד צולב כאשר מטרתו היא אנרגיה ירוקה, וזה ייתר את התביעה שלך.

 

"אם ישנו את החוק זה אומר שהתביעה שלנו צודקת, כי זה אומר שעד עכשיו עברו על החוק".

 

זה אומר שאתם עורכי דין טובים, אבל הצרכנים ישלמו בדיוק את אותן סובסידיות שהם משלמים כעת ולא יראו מהתביעה שלכם אגורה.

 

"אם אכן ישנו את החוק, אז כן. ייתכן גם שיחליטו לא לשנות את החוק אלא להשאיר את הסובסידיות לאנרגיה ירוקה ולממן אותן מתקציב ממשלתי. אני מניח שיהיה על זה דיון חברתי במשק, אבל אני מכבד את סמכויות המחוקק ולא נכנס לזה".

 

אתה אזרח של המדינה, ואתה מגיש תביעה שאם היא בכלל תוכר, היא עלולה לגרום לעיכוב של שנים בפיתוח של ייצור החשמל הסולרי, שגם כך אנחנו נמצאים בו בפיגור עמוק מול העולם המערבי. זה לא מפריע לך?

 

"אומר לך את האמת? כל החשמל הירוק הזה זה בלוף. בשביל לייצר חשמל ירוק בכמות רצינית צריך לפרוש תאים פוטוולטאיים על כל הנגב ולהקים קווח הולכה שיוליכו את החשמל לכל הארץ. כל זה עולה המון כסף וממש לא טוב לסביבה. אבל כל זה לא ממש קשור לתביעה שלנו. כל מה שאנחנו אומרים זה שהתקנות של רשות החשמל מהוות סבסוד צולב ולכן צריך לבטל אותן ולהחזיר לצרכנים את הכסף".

 

עד כה לא התקבלה תגובת רשות החשמל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תאים פוטו-וולטאיים: "בלוף אחד גדול?"
באדיבות חברת ירוק אנרגיה מהטבע
מומלצים