שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  רשות החשמל אישרה הורדה של 10% בתעריפים

  ללקוחות המסחריים ההוזלה תעמוד על כ-16%. התעריפים יוזלו תוך פחות מחודש מאישור ההחלטה. הדיון התנהל כשברקע המאבק בין יו"ר הרשות, אמנון שפירה, לבין שר התשתיות, עוזי לנדאו שהתנגד להורדת תעריפי החשמל

  רשות החשמל אישרה היום (ב') הורדה משמעותית בתעריפים. ההורדה תכלול הוזלה של כ-10% בתעריפי החשמל של הלקוחות הפרטיים, ושל כ-16% ללקוחות המסחריים. אתמול נפוצו הערכות במשק האנרגיה לפיהן הצרכנים הפרטיים ייהנו מהוזלה דרמטית יותר של כ-15%, אך הן התבססו על חישובים מוקדמים ולא על הנוסחה המדוייקת שלפיה חישבה הרשות את ההורדה.

   

   

  נציגת משרד התשתיות במליאת רשות החשמל, חגית בן-חמו, הצביעה בדיון בעד ההחלטה - בניגוד לעמדת שר התשתיות , עוזי לנדאו. הדיון התנהל כשברקע המאבק בין יו"ר הרשות, אמנון שפירה, לבין לנדאו.

   

  שר התשתיות שהתנגד להורדת תעריפי החשמל, הודיע בשבוע שעבר כי הוא יפעל להדחתו של שפירה, בגלל משבר אמון קשה ביניהם ובגלל שורה ארוכה של מחלוקות, שעניין התעריפים הוא רק אחד מהם. שפירה, מצדו, היה נחוש לבצע את הורדת המחירים - וזאת, למרות שהוא יודע שככל הנראה ישלם על כך בכיסאו.

   

  גורמים במשק האנרגיה אומרים כי הדרישה להוזיל את תעריפי החשמל נבעה מהעובדה שחברת החשמל מעבירה חלקים גדולים והולכים של ייצור חשמל מפחם לגז טבעי, שהוא זול בהרבה מפחם. כפי שפורסם השבוע בדו"חות הרבעון השלישי של 2009 של יצרנית החשמל היחידה בישראל, השימוש בגז טבעי, שהוא זול משמעותית ממזוט או סולר, עלה מתחילת השנה בכ-50%, מה שצמצם את הוצאות הדלקים של חברת החשמל ברבעון האחרון בשיעור חד מ־4.2 ל־2.3 מיליארד שקל.

   

  ממשרד התשתיות הלאומיות נמסר בתגובה: "אנו מקווים כי בקביעת התעריף הובאו בחשבון צרכי הפיתוח של משק החשמל, ובעיקר היכולת לממן ולהקים תחנות כוח ורשתות הולכה וחלוקה הנדרשים לצמיחת המשק. וכמו כן את ההשפעה שתהיה לגידול בביקוש לחשמל בשל הורדת התעריף על הצורך בהקמת תחנות כוח נוספות מעבר למתוכננות".

   

  מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "רשות החשמל טעתה טעות קשה בהחלטתה. את המחיר הבריאותי והכלכלי לטעות זו ישלם הציבור. הוזלה לטווח קצר תביא לעליה בביקוש לחשמל וכתוצאה מכך לצורך בהקמת תחנות כח מזהמות שכדי לממנם ייקרו את תעריפי החשמל". 

   

  "חברת החשמל בזבזה, משרד התשתיות חיפה עליה"

  במשרד התשתיות, בניגוד לרשות החשמל, לא התלהבו מהורדת התעריפים. הסיבה לכך טמונה בהתנהלותה הבזבזנית של חברת החשמל, שלא השכילה לנצל את המעבר לגז טבעי כדי להוזיל את הפקת החשמל בצורה משמעותית ולאורך זמן, וגם בבזבזנותו של הציבור - מפעלים וצרכנים פרטיים - שצריכת האנרגיה שלהם עולה משנה לשנה במקום לרדת. ברשות לחשמל מודעים לעובדה שהמעבר לגז טבעי לא הוזיל בפועל את עלות החשמל, אך סבורים כי הציבור אינו צריך לממן את הבזבוז באמצעות תעריפים גבוהים. חברת החשמל הפעילה לחצים על הרשות ועל משרד התשתיות שלא להוזיל את התעריפים, כדי לאפשר לה לממן את תוכנית החירום, הכוללת הקמה של תחנות כוח חדשות כדי למנוע מצב של מחסור בחשמל במשק. במשק האנרגיה טוענים כי משרד התשתיות נכנע ללחצים הללו.

   

  במשרד התשתיות מכחישים את הטענות הללו ומספקים הסבר אחר להתנגדותם להורדת התעריפים: בכירים במשרד התשתיות אומרים כי השר לנדאו מעוניין להשתמש בכסף העודף שיתקבל מאי-הורדת התעריפים כדי להקים "קרן להתייעלות אנרגטית" - גוף הקיים במדינות המערב ונועד לעודד צרכני חשמל לצרוך פחות.

   

  קרן כזאת, אומרים מקורביו של לנדאו, גם תסייע לאיכות הסביבה וגם תוזיל את הוצאות החשמל של כולנו. גורמים ברשות לחשמל מסרו ל-ynet כי הרשות אינה מתנגדת להקמת קרן התייעלות, אך לטענתם, כדי להקים אותה יש לשנות את החוק, כיוון שמדובר בסבסוד צולב בין צרכני חשמל, והחוק הקיים אוסר על כך.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים