שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הלל יפה: בת 26 בסכנת חיים לאחר לידה קיסרית

  הצעירה, תושבת חדרה, ילדה ביום חמישי בן בריא בלידה קיסרית. כ-12 שעות מאוחר יותר גילה אותה הצוות הרפואי חסרת הכרה והיא הובהלה לניתוח דחוף בעקבות שטף דם בבטנה, במהלכו איבדה כמות גדולה של דם. מצבה קשה, נשקפת סכנה לחייה, אומרים בהלל יפה

  סיבוך מסוכן לאחר לידה קיסרית: יולדת בת 26 מאושפזת במצב קשה ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים "הלל יפה", כאשר נשקפת סכנה לחייה, לאחר שסבלה מסיבוך בעקבות ניתוח קיסרי שעברה. מדובר היה בניתוח קיסרי מתוכנן, שבוצע לאחר שבהערכת משקל של התינוק נמצא כי הוא שוקל מעל 4.5 ק"ג. מבית החולים נמסר עוד כי היו סיבות רפואיות נוספות. הניתוח התבצע על ידי רופא בכיר. התינוק מאושפז בתינוקיה ומצבו טוב.

   

  האישה, שזו הלידה הראשונה שלה, הגיעה לבית החולים ביום חמישי אחר הצהריים וילדה בניתוח קיסרי. מבית החולים הלל יפה נמסר כי הניתוח עבר בהצלחה ולאחריו הועברה היולדת להשגחה במחלקת היולדות, כשמיטתה נמצאת מול תחנת האחיות, לצורך מעקב קרוב. כל שעה וחצי עד שעתיים נבדקה היולדת על ידי צוות המחלקה.

   

  בבית החולים מציינים כי בשעות שלאחר הניתוח הרגישה היולדת בטוב ולא נצפו סימנים חריגים. עם זאת דיווחה על כאבים.

   

  לאחר ניתוח קיסרי מקובל לבצע ניטור רציף, בין היתר, כדי לאתר מצב של דימום פנימי. עם זאת, לדברי ד"ר אנדמן, "כל הפרמטרים היו יציבים ולא היו עדויות לדימום פנימי".

   

  אמה של היולדת שהתה לצדה במהלך הלילה ונפרדה ממנה בשעה 4 לפנות בוקר. אבל שעה וחצי לאחר מכן וכ-12 שעות לאחר הניתוח, בעת ביקור הבוקר בשעה חמש וחצי, זיהה הצוות כי האישה אינה בהכרה מלאה. צוות החייאה הוזמן מיד והאישה הובהלה לחדר ניתוח, שם נתגלה שטף דם בבטנה. היא נותחה על ידי מנהל המחלקה ומנהל יחידת הטראומה. לאחר הניתוח מצבה התייצב והיא הועברה במצב קשה מאוד לטיפול נמרץ כללי. במהלך הניתוח התברר שהאישה איבדה דם רב והיא נזקקה למנות דם רבות ולטיפול בתרופה נוגדת קרישה.

   

  "מדובר בסיבוך נדיר שהתרחש בניתוח קיסרי. שיעור הסיבוכים במהלך ניתוח קיסרי נע בין 3 ל-7 אחוז, החל מסיבוכים קלים כמו חום וזיהום ועד לסיבוכים קשים ביותר", אומר ד"ר שמואל אנדרמן, מ"מ מנהל מחלקת נשים בהלל יפה. "מקור הדימום הוא בכלי דם באזור הניתוח או בדופן הבטן. למרות מאמצי הצוות, מצבה של האישה מוסיף להיות קשה ונשקפת סכנה לחייה".

   

  - האם ייתכן שהסיבוך נגרם לאחר שבמהלך הניתוח לא נסגרו היטב כלי דם?

   

  "בהחלט לא. הניתוח עבר בהצלחה מלאה".

   

  מהלל יפה נמסר כי " צוות בית החולים עדכן את המשפחה בכל שלבי התהליך ועושה ככל הניתן על מנת לדאוג לשלום האישה ולהבראתה. המקרה דווח למשרד הבריאות".

   

  גורם שמעורב בפרטי המקרה ציין כי "ייתכן שהדימום נגרם מכלי דם בדופן הבטן שנפגע במהלך סגירת הבטן וייתכן שמדובר בכלי דם שנפגע בניתוח והחל לדמם אחר כך".

   

  במשרד הבריאות יקימו ועדת בדיקה שתבדוק האם ניתן היה לאבחן מוקדם עיותר שהיולדת סובלת מניטור פנימי. האם המעקב אחרי הדופן ולחץ הדם שלה בוצע כראוי והאם לא היו נורות אזהרה אחרות שיכלו להעיד על דמם.

   

  לפני כשנה מתה בבית החולים הדסה ד"ר גלית סעדה אופיר, לאחר ניתוח קיסרי שבו ילדה תאומים. ועדת בדיקה של משרד הבריאות מצאה כי בבית החולים לא ביצעו בדיקות בסיסיות שיכלו להעיד על דימום וטיפלו בתלונותיה של היולדת בעזרת מתן משככי כאבים. סעדה אופיר מתה מדימום פנימי שאירע באזור הניתוח.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  שעות אחרי הלידה החלו הסיבוכים
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים