שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מהיום: הוזלה של כ-8% במחיר תרופות המרשם

  בשורה לרוכשי תרופות המרשם: מהיום נכנסת לתוקפה הנחה של כמעט 8% במחיר תרופות המרשם שמחירן מעל 99 שקלים - כולל התרופות בסל התרופות. הסיבה להנחה: ירידה בשער האירו

  הקלה לרוכשי התרופות: החל מהיום (ב') נכנסת לתוקפה הנחה בשיעור של 7.62% במחיר תרופות המרשם. מההנחה ייהנו החולים שרוכשים תרופות בעלות שמעל 99 שקלים. עבור תרופות זולות יותר, משלם החולה מחיר קבוע של השתתפות עצמית בסך 13 שקלים. ההנחה ניתנת הן עבור תרופות שבסל התרופות והן עבור אלו שאינן בסל.

   

  ירידה לאחר עלייה

  "ההוזלה נובעת מהירידה הגדולה בשער האירו בתקופה האחרונה, והצרכנים הם המרוויחים הגדולים מהצעד הזה", אומר אילן סופר, סמנכ"ל תכנון, תקצוב ותמחור במשרד הבריאות.  

   

  מחיר המחירון של תרופות המרשם נקבע כממוצע של מחירי התרופות בכמה מדינות באירופה (שיטה הנקראת מודל הציטוט או "מודל הולנד") ולכן ירידה של האירו משפיעה על מחירי התרופות בארץ. סופר מזכיר כי לפני כשלושה חודשים נרשמה דווקא עלייה במחיר המחירון של התרופות, בסך של 1.74%.

    

  מחיר המחירון לתרופות נקבע על ידי משרד הבריאות, אך לקופות הסכמי רכש משלהן עם חברות התרופות, ולעתים הן רוכשות את התרופות במחירים נמוכים בעשרות אחוזים ממחיר המחירון. לפי דו"ח מבקר המדינה לשנת 2008, לעיתים ההנחה מגיעה ל-50% ממחיר התרופה. 

   

  להלן השוואה במחירן של מספר תרופות פופולאריות:


  מחירן של 5 תרופות: ינואר מול מרץ

  מחירן של 5 תרופות: ינואר מול מרץ
  התרופה מחיר בינואר (בשקלים) מחיר במרץ (בשקלים)
  בייאטה (לטיפול בסוכרת) - 10 מק"ג/ 2.4 מ"ג

   

  711.03

   

  656.88

   

  משאף בודיקורט 200 מק"ג 99.11

   

  91.56

   

  ריטלין  20 מ"ג/ 30 כדורים

   

  172.67

   

  159.52

   

  ויאגרה 25 מ"ג/ 4 טבליות

   

  212.57

   

  196.39

   

  המחיר הוא מחיר לצרכן כולל מע"מ. נתונים: מחירון אגף הרוקחות במשרד הבריאות

   

   

  מידד גיסין, יושב ראש עמותת צב"י (צרכני בריאות ישראל), ברך על הצעד, אך ציין: "לצערי הצרכנים לא יהנו מהמהלך הזה ברכישת התרופות הזולות. אם היו מורידים את מחיר ההשתתפות העצמית מ-13 שקל בשקל או שניים, אז כל הצרכנים היו נהנים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יעלה לנו פחות. אילוסטרציה
  צילום: Index Open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים