שתף קטע נבחר

נתניהו ביקש - וברקת השהה ההריסה בסילואן

אחרי הביקורת הקשה שעוררה התוכנית בשכונה הערבית בירושלים, ראש הממשלה אמר לראש העיר ש"גורמים אינטרסנטים מעוניינים לעורר ריב ומדון ולהציג בארץ ובעולם תמונת מציאות מעוותת". רגע לפני מסיבת העיתונאים החגיגית שלו, ברקת הסכים ואמר כי השיחות עם התושבים יימשכו

כשעה לפני שראש העיר ירושלים, ניר ברקת, תיכנן להציג את תוכניתו המלאה לשכונת אל-בוסתאן בכפר סילואן שבמזרח העיר - ביקש ממנו בצהריים (יום ג') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להקצות זמן נוסף, כדי לנסות להגיע להבנה עם תושבי סילוואן בעניין הריסת הבתים. ברקת נענה לבקשה.

 

נתניהו הבהיר לברקת שאין לו כל כוונה להתערב בניהול ענייני העיר וגם לא בסמכויות המסורות בידיו בידי רשויות האכיפה, התכנון והבנייה. ראש הממשלה העלה בפני ראש העיר את קיומם של "גורמים אינטרסנטיים, שמעוניינים לעורר ריב ומדון ולהציג בארץ ובעולם תמונת מציאות מעוותת מירושלים".


 

מעיריית ירושלים נמסר: "לאחר שיחה בין ראש העיר לראש הממשלה, נענה ברקת לבקשת נתניהו להמשיך ולעשות כל מאמץ למצות את המהלך מול התושבים בפרוייקט 'גן המלך'. ברקת ציין כי הדיון בוועדה המקומית בנושא זה יידחה. בינתיים יימשכו הפגישות והשיחות עם התושבים". מסיבת העיתונאים בה יציג ברקת את התוכנית תתקיים כמתוכנן, ותעבר בשידור חי ב-ynet.

 

בקשת נתניהו באה בימים של ביקורת בינלאומית קשה על ישראל, בין היתר על רקע ההחלטה להוסיף את מערת המכפלה וקבר רחל לרישמת "אתרי המורשת" הלאומיים. לדברי מקורבי ראש הממשלה, הוא מבקש לשמור על השקט במשרד התיכון ובוודאי בגבולות מדינת ישראל - אך אין קשר בין הדברים.

 

"יש גורמים המנסים לעשות קמפיין נגד ישראל על רקע החלטת העירייה", אמר בכיר בלשכת נתניהו. "ראש הממשלה בטוח שהעירייה רצתה לעשות טוב לתושבים הערביים, אך מאחר שיש גורמים שמנסים לחולל מהומות ביקש ראש הממשלה מראש עיריית ירושלים, ניר ברקת שיחכה זמן נוסף וימנע מיצירת עימות".

 

לפי התוכנית של ברקת, כ-20 בתים המפוזרים בצדה המערבי של שכונת סילוואן ייהרסו, לטובת בניית גן ארכיאולוגי. בתמורה יקבלו הדיירים המפונים היתרים לבנות מחדש עד לגובה של ארבע קומות בצדה המזרחי של השכונה.

 כיום נמצאים בשכונה כ-88 בתים אשר נבנו ללא היתרי בנייה ומהווים מוקד פולמוס רגיש ביותר בירושלים, שמטבע הדברים הופך לסוגיה מדינית. העירייה רמזה לא פעם כי בתים אלה לא יוכלו להישאר כפי שהם במתכונתם הנוכחית. כחלק מהתוכנית, יינתנו לבתים אחרים אישורי בנייה בדיעבד.

 

מוקדם יותר הזהירו ברשות הפלסטינית מפני יישום התוכנית. הממונה על ירושלים בפתח, חאתם עבד אל קאדר, אמר ל-ynet כי "ניר ברקת יישא באחריות לפיצוץ שיתרחש בעיר, אם תוכניתו תצא אל הפועל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. לטובת השקט במזרח התיכון
צילום: גיל יוחנן
ברקת. הסכים לבקשה
צילום: גיל יוחנן
צילום אוויר של האזור
סילוואן. התוכנית הושעתה
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים