שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המשטרה: "הכל הפך לשקוף עבור ליברמן"
  ביחידה לחקירות הונאה חושדים שהשגריר לשעבר בבלארוס, זאב בן-אריה, פרש בפני שר החוץ את כל חומר החקירה המתנהלת נגדו. "לא מדובר פה במסמך רגיל, אלא בסדרה של מסמכים על כל החקירה", אמרו גורמים במשטרה על המידע החסוי שהועבר ממשרד המשפטים לשגרירות במינסק

  צמרת המשטרה לא האמינה כשקיבלה את מחוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) את המידע המודיעיני - "ליברמן יודע על כל החקירה בבלארוס". החשדות החדשים נגד אביגדור ליברמן, שנחקר היום (ג') בחשד לשיבוש הליכי חקירה, נולדו בעיצומה של חקירה אחרת שניהלה נגדו יאח"ה, בפרשת הכספים שלו.

   

  השגריר לשעבר בבלארוס, זאב בן-אריה, חשוד שהעביר לליברמן מידע חסוי על חקירתו, לאחר שהתבקש להעביר לרשויות המוסמכות במדינה בקשה לסיוע משפטי. במשטרה היו כאלה שציינו את הדימיון להדלפה של הפרקליטה ליאורה גלאט ברקוביץ' בפרשת סיריל קרן, אך ציינו כי המקרה הנוכחי אף חמור יותר.

   

  במשטרה אומרים כי השגריר לשעבר הודה בחקירתו בחשדות המיוחסים לו וכי חקירת שר החוץ הייתה מהירה ועניינית, והוא ענה לכל שאלות החוקרים.

   

  ככל הנראה, מקור שמקום מושבו בבלארוס סיפר למשטרה על העובדה שליברמן והשגריר נפגשו והמידע החסוי הועבר לשר החוץ. שלא כמו במדינות אחרות, שבהן משרד המשפטים הישראלי מעביר את בקשת חיקור הדין היישר לגופי החקירה במדינה הזרה, בבלארוס הסיפור שונה, ומשרד המשפטים מעביר את בקשת חיקור הדין באמצעות השגרירות.

   

  השגריר לשעבר הודה: העברתי את המידע

  בסביבות אוגוסט 2008, לאחר שחוקרי יאח"ה עלו על מספר חשבונות ואנשי קש שנמצאים בבלארוס וקשורים לליברמן, הוגשה הבקשה לחיקור דין.

   

  במשטרה מבהירים כי לא מדובר רק בבקשה "יבשה", אלא בתיק מסודר על כל החקירה והחשדות המיוחסים לליברמן. בין היתר, התיק הכיל את מספרי חשבונות הבנק שעל פי החשד שימשו את ליברמן, את חברות הקש שהיו קשורות אליו ואנשי הקש באותן חברות, אשר הסתירו את הזהות האמיתית של הבעלים.

   

  אולם, על פי המידע המודיעיני, השגריר בן-אריה נטל את המעטפה החתומה שהועברה לשגרירות על-ידי משרד המשפטים והעתיק את כל התוכן - לרבות החשדות, האנשים שמדינת ישראל רוצה לחקור ופעולות החקירה שאמורות להתבצע בבלארוס.

   

  חודשיים לאחר מכן, כשליברמן הגיע לביקור בבלארוס, השניים נפגשו ולפי החשד השגריר פרש בפני ליברמן את כל החשדות נגדו. "פשוט כל מהלך החקירה שלנו בבלארוס הפך להיות שקוף בעיני ליברמן", אמרו גורמים הקשורים לחקירה, "לא מדובר פה במסמך רגיל, אלא בסדרה של מסמכים שלמה על כל החקירה".

   

  לפני מספר שבועות קראו אנשי יאח"ה לבן-אריה למשרד בלוד, שם הוא נחקר במשך שעות על

  העברת המסמכים והודה בכך שנתן את המידע לליברמן. מאוחר יותר שאלו אותו החוקרים על התמורה שקיבל משר החוץ על נאמנותו והאם קודם לתפקיד יועץ במשרד החוץ בעקבות "שירותו". החשדות המיוחסים לו הם שיבוש הליכי משפט, גילוי בהפרת חובה ומרמה והפרת אמונים.

   

  השר ליברמן, שקיבל לפני מספר ימים הודעה על רצונה של המשטרה לחקור אותו, נחשד בעבירת הפרת אמונים ושיבוש הליכי חקירה. ליברמן נשאל מדוע לא דיווח למשטרה על אותה פגישה שבה קיבל חומר על החקירה, למרות שידע כי מדובר בשיבוש הליכי משפט. כמו כן, בנוגע לעבירת המרמה והפרת אמונים, נשאל ליברמן על הסיבות שבגללן קידם את בן-אריה והאם הוא היה אמור להיות מקודם שוב. ליברמן עצמו הגיע למשרדי יאח"ה בלוד ושהה שם במשך שעתיים. החקירה הייתה עניינית ומהירה והשר ענה לכל שאלות החוקרים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "המשטרה: "הכל הפך לשקוף עבור ליברמן""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בן-אריה. קודם בתמורה למידע?
  צילום: אלכסנדרה טולוצ'קו, בלטה
  אביגדור ליברמן. השיב לכל השאלות
  צילום: רויטרס
  מוצר השנה
  מומלצים