שתף קטע נבחר

ליברמן נחקר: "קיבל מידע על חקירתו משגריר"

על-פי החשד, באוקטובר 2008 קיבל ליברמן מסמך חסוי על חשבונות בנקים ואנשים שישראל רוצה לחקור, שנשלח לבלארוס - ובו פרטים מהותיים על אודות חקירתו. השגריר לשעבר במדינה הודה במשטרה שהעתיק את המסמך ומסר אותו לליברמן

חוקרי יאח"ה רצו להפתיע את אביגדור ליברמן בחקירתו - אך הוא כבר ידע הכל: פרשה שנחשפת כעת מעלה חשד כי שר החוץ, הממתין להחלטת היועץ המשפטי לממשלה האם להגיש נגדו כתב אישום, קיבל מידע חסוי על חקירתו באוקטובר 2008 מהשגריר דאז בבלארוס, זאב בן-אריה. ליברמן נחקר היום (ג') במשך כשעתיים בחשד לביצוע עבירות של שיבוש הליכי משפט והפרת אמונים. השגריר הודה בחשדות נגדו, וגורמים במשטרה אמרו כי "ליברמן קשר את עצמו לאירוע" והוא השיב לכל השאלות.

 

על-פי החשד, בתקופה שליברמן היה חבר כנסת, בן-אריה קיבל ממשרד המשפטים בירושלים בקשה להעביר מסמך באופן דיסקרטי וישיר לרשויות בבלארוס על חקירתו של ליברמן. מדובר במסמך של משטרת ישראל, ובו בקשה לסיוע משפטי לרשויות המוסמכות בבלארוס. המסמך הכיל פרטים מהותיים על אודות החקירה, לרבות נושאים שלגביהם נדרש אותו הסיוע.

 

בן-אריה - המשמש כיום כיועץ מדיני בלשכת השר ליברמן - שמר עותק מהמידע, ולקראת הגעתו של ליברמן לביקור בבלארוס לפני כשנה וחצי, העתיק השגריר מידע חסוי מתוך הבקשה, העבירו על-פי החשד שלא כדין לליברמן ומסר לו מידע על קיום הבקשה בעת שהשניים נפגשו בשגרירות במינסק במהלך אותו ביקור.

 

המידע שנשלח לשגרירות במינסק הכיל בקשה לחיקור דין של בנקים ואנשים בבלארוס. השגריר פתח את המעטפה החתומה, למרות שהיה אמור להעביר אותה חתומה, לנציגי החוק בבלארוס. במידע היה רשימה של חשבונות בנקים ואנשים שאמורים היו להיחקר בפרשה בה מעורב השר. 

 

החקירה, ביחידה הארצית לחקירות הונאה- להב 433, נסובה אף סביב מעורבותו של השר ליברמן בקידומו ובהעסקתו של בן-אריה במשרד החוץ במהלך החודשים האחרונים.

 

לאחרונה נחקר בן-אריה במשטרה, בחשד לביצוען של עבירות שיבוש הליכי משפט, גילוי בהפרת חובה ומרמה והפרת אמונים. בעקבות חקירת השגריר נדרשה גם חקירתו של שר החוץ וזו התקיימה היום. מלשכת השר טרם נמסרה התייחסות.

 

באוגוסט 2009 המליצה המשטרה להעמיד לדין את השר ליברמן בעבירות של לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים. מאז נמצא התיק בפרקליטות, ובסוף השנה שעברה מסרה מנהלת המחלקה הכלכלית סיכום ביניים ליועץ המשפטי דאז, מני מזוז.

 

 read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. נחקר שעתיים
צילום: רויטרס
בן-אריה. מסר את המסמך בשגרירות
צילום: אלכסנדרה טולוצ'קו, בלטה
מומלצים