שתף קטע נבחר

ארה"ב: מרוצים מהתערבות נתניהו בסילוואן

אחרי אינספור נזיפות - מסר מרענן מארצות הברית. מחלקת המדינה הביעה שביעות רצון מהתערבות ראש הממשלה בנימין נתניהו, אשר הובילה להשהיית הריסת הבתים בסילוואן. ניר ברקת, לעומת זאת, סופג ביקורת קשה מימין ומשמאל

לשם שינוי, בוושינגטון מרוצים מהתנהלות ראש הממשלה: במחלקת המדינה האמריקנית בירכו הערב (יום ג') על המהלך של בנימין נתניהו, שביקש מראש העיר ירושלים ניר ברקת להשהות את הריסת חלק מהבתים הבלתי חוקיים בכפר סילוואן שבמזרח ירושלים במטרה לבנות במקום גן ארכיאולוגי.

 

"שמנו לב שראש הממשלה נתניהו ביקש מראש העיר להמשיך בדיונים עם התושבים לפני שהוא ממשיך עם הפרוייקט, ואנחנו מברכים על ההתערבות", אמר דובר מחלקת המדינה, פיליפ קראולי. הוא חזר על עמדת ממשל אובמה, לפיה "שני הצדדים צריכים להימנע מצעדים חד-צדדיים, בין אם הם מכוונים ובין אם לא, אשר פוגעים במאמצים ובאמון לקראת חידוש המגעים".

 

ראש העיר, ניר ברקת, הציג היום את תוכניתו המלאה לשכונת אל-בוסתאן בכפר, אולם השהה אותה בעקבות בקשת נתניהו. במסיבת עיתונאים שקיים, אמר: "ראש הממשלה ביקש ממני לעשות כל מאמץ למצות את המהלך מול התושבים. כמובן שאני נענה לבקשתו. החלטתי לעכב את הדיון בוועדה המקומית בעניין 'גן המלך' על מנת שנוכל להמשיך את השיח עם התושבים".

 

בשכונת אל-בוסתאן נמצאים 88 בתים שנבנו ללא היתרים. ברקת ביקש לתת בדיעבד אישורי בנייה לרוב הבתים, בתמורה להריסת 20 בתים שבמקומם ייבנה גן ארכיאולוגי.

 

רק אתמול נזפה מחלקת המדינה בישראל על רקע התוכנית לבנות 600 יחידות דיור חדשות במזרח ירושלים. "פעילות מהסוג הזה, במיוחד כשאנחנו מנסים לחדש את המגעים המשמעותיים, היא מזיקה", אמר קראולי, שציין כי התוכנית "מזיקה ופוגעת באמון בין שני הצדדים".

 

תראו מי מרסן את מי 

לעומת ראש הממשלה שזכה לשבחים, ברקת ספג היום ביקורת קשה מכל הכיוונים במפה הפוליטית. בזמן שחברי מועצת העיר מהימין זעמו על הכוונה לאשר בדיעבד בנייה בלתי-חוקית של ערבים, אנשי השמאל ציינו כי העובדה שדווקא ראש הממשלה צריך לרסן את ראש העיר, מעידה על קיצוניותו הפוליטית.

 

בארגון "שלום עכשיו" טענו כי מפות של רשות העתיקות מוכיחות שאין צורך ארכיאולוגי להקים פארק במקום, וכי המוטיבציה לתוכנית היא פוליטית. "ראש עיריית ירושלים מתנהג כבריון חסר אחריות ועושה דברם של עמותות הימין הקיצוני בעיר", אמר ל-ynet מזכ"ל הארגון, יריב אופנהיימר.

 

קומץ מאנשי "שלום עכשיו" הגיעו להפגין מול בניין העירייה, במחאה על הכוונה להרוס בתים באל-בוסתאן. "אנו חושבים שמה שניר ברקת עושה היום צריך להדאיג כל ישראלי", אמר אופנהיימר, "הניסיון להבעיר את ירושלים פוגע באינטרסים של מדינת ישראל, הן ברמה הבינלאומית והן ברמת הביטחון האישי".

 

חבר מועצת העיר, יאיר גבאי, אמר: "לא יעלה על הדעת לבנות בגן לאומי-היסטורי-ארכיאולוגי. בכל מקום בעולם לא יעלה על הדעת להשאיר מבנים בלתי-חוקיים במקום היסטורי כזה". לדבריו, התוכנית של ברקת נותנת פרס לעבריינות, "והתוצאה שלה תהיה שהעבריינים שבנו בשטח פתוח לא יתפנו, ואלה שמיועדים להישאר במקום במסגרת התוכנית יישארו שם בלווא הכי, ורק ינצלו אותה על מנת לנופף בזכויותיהם לכאורה בפני הערכאות המשפטיות".

 

עו"ד אלישע פלג, חבר מועצת העיר מטעם סיעת הליכוד, מחה גם הוא על התוכנית. "ראש עיריית

ירושלים חושב שהוא יכול להקים את טוסקנה בסילוואן והוא טועה", אמר ל-ynet, "אני לא חושב שצריך לתת פרס לעבריינים הפולשים לאדמות מדינה, מפרים צווים ומזלזלים בחוק. זה לא יחזיק מים ולא יעמוד בשום מבחן, לא ציבורי, לא מוסרי וגם לא משפטי".

 

לעומת זאת, עו"ד טלי ניר מהאגודה לזכויות האזרח, אמרה כי "אם ניר ברקת באמת רוצה בטובת התושבים, עליו לפעול איתם בשיתוף פעולה אמיתי להסדרת תוכניות תכנון ובנייה בכל השכונות, כמו גם פיתוח תשתיות ביוב ומים, בתי ספר, שירותי אמבולנס, טיפות חלב, ועוד רשימה ארוכה של זכויות שתושבי אל-בוסתאן ושאר התושבים הפלסטינים יכולים כיום רק לחלום עליהם".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. האמריקנים מרוצים (ארכיון)
צילום: גיל יוחנן
טוסקנה במזרח ירושלים? ראש העיר ברקת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים