שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המשטרה: בן ה-13 הנאשם באונס - בכלל בן 15
  גבות הורמו בבית המשפט עם הגשת הבקשה למעצר הנער עד תום ההליכים - שכן שהחוק מאפשר הארכת מעצר רק מגיל 14. אולם במשטרה הסבירו: אחותו של הנער העידה כי בתה בת 15 - ואחיה נולד כחצי שנה לפניה. מקור הטעות: המשפחה עלתה מאתיופיה ללא מסמכים

  זה לא הגיל, זה התרגיל. בשבוע האחרון נסערו רבים מסיפורו של נער בן 13, שנעצר בחשד לאונס אשה בת 30 בנתניה, והיום (א') אף הוגש נגדו כתב אישום בו מתוארות נסיבות האונס האכזרי. במעמד הגשת כתב האישום, הגישה המשטרה גם בקשה למעצר הנער עד תום ההליכים המשפטים נגדו - בקשה שעוררה תמיהה, שכן על פי התיקון האחרון לחוק הנוער, לא ניתן להשאיר במעצר נער שגילו פחות מ-14. מסיבה זו כבר שוחרר אותו נער בעבר, למרות עבירות חוזרות ונשנות על החוק. בפעם האחרונה שוחרר למעון לנוער - ממנו נמלט ממש לפני האונס.

   

  אולם במשטרה התעקשו להגיש את הבקשה - והם ידעו בדיוק למה. הבוקר מתברר כי חקירת המשטרה העלתה שלמעשה, גילו של הנער הוא 15 וחצי ולא 13 - והרישום בתעודת הזהות שלו נובע מטעות. בעקבות ממצאי החקירה, תבקש המדינה מבית המשפט לשנות את גילו, ולשפוט אותו כנער בוגר יותר.

   

  הנער מוכר היטב למשטרה זה שנים, מעבירות אלימות, רכוש ועוד. במשך כל השנים הללו, בכל פעם שהיה נעצר, גם אם ביצע עבירות חמורות, לא היה ניתן לעוצרו מעבר לצורכי חקירה, ובכל פעם, בסיום החקירה הוא היה מועבר למוסד סגור או הוסטל - שממנו ברח, וחוזר חלילה. עקב גילו הצעיר לא היה ניתן לגזור עליו עונש מאסר בפועל שירוצה בבית כלא.

   

  "הוחלט לרדת לשורש נושא הגיל שלו"

  בעקבות מעצרו - בפעם המי-יודע-כמה - בשבוע שעבר, הפעם בחשד לתקיפה, אונס וגניבה, הוחלט במשטרה לחקור גם את נושא הגיל שלו. ההחלטה נפלה לאחר שקצין הנוער של משטרת נתניה, פקד אהרון רנד, נזכר שבאחד המעצרים של הנער, כשעוד היה מתחת לגיל 13, טענה אחותו כי זה אינו גילו האמיתי.

   

  "הפעם הוחלט לרדת לשורש נושא הגיל שלו", אמר ל-ynet גורם במשטרה. "לא היה מתאים לנו העבירות שהוא מבצע בגילו. בדקנו שוב את ברישומים במשרד הפנים, ושם רשום שהוא בן 13. החלטנו לזמן את אחותו, שהיא בת 35, לתשאול בתחנה. האחות סיפרה בעדותה שבתה בת 15, והיא זוכרת היטב שאחיה, החשוד, נולד חצי שנה לפני בתה. כך שלמעשה, הוא בן 15 וחצי. לא ייתכן שהוא בן 13".

   

  הסיבה לטעות במסמכיו הרשמיים של הנער, מסבירים במשטרה, נעוצה בכך שכשעלתה המשפחה לישראל מאתיופיה, היא לא הביאה עמה מסמכים רשמיים, ותאריכי הלידה בתעודות הזהות נמסרו על פי הערכות שנמסרו בעל פה.

   

  בעקבות עדות האחות, הוחלט במשטרה לפנות לבית המשפט ולבקש שיורה למשרד הפנים לשנות את גילו של הנער ל-15 וחצי. "אנחנו מעריכים שהראיות שבידינו מוכיחות את גילו האמיתי של הנער", טוענים במשטרה. "אם בית המשפט יקבל את הבקשה, הפעם הנער לא יתחמק מישיבה בכלא על מה שהוא עשה".

   

  במשטרה מעריכים שבעקבות ההתפתחות האחרונה, יקבל בית המשפט את בקשת המעצר עד תום ההליכים. אם לא יקבל אותה, לא ניתן יהיה להגיש בקשה נוספת וגם לא ניתן לגזור על הנער עונש מאסר בפועל - והוא שוב ימצא את עצמו במוסד, כדוגמת אלו שמהם כבר ברח בעבר לא פעם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הנער בבית המשפט
  צילום: אבי מועלם
  פתאום נזכר. פקד ראנד
  צילום: עידו ארז
  מומלצים