שתף קטע נבחר

זירת הקניות

בקרוב: הגבלה על מכירת טלוויזיות פלזמה

הכנסת תידרש לאשר תקנות חדשות של משרד התשתיות שמבקשות למנוע ביזבוז חשמל במוצרי אלקטרוניקה ולהבטיח שלארץ מיובאים רק מוצרים חסכוניים בחשמל. הקורבן: טלוויזיות פלזמה שצורכות חשמל רב - בגלל גודלן

משרד התשתיות מבקש להגביל שיווק של טלוויזיות בזבזניות בחשמל בישראל. תקנות שפרסם המשרד לאחרונה קובעות כי יוּתר לייבא או לייצר בישראל רק מסכי טלוויזיה חסכוניים בחשמל - כמו טלוויזיות LED החדשניות, טלוויזיות LCD וטלוויזיות "רגילות" (CRT); טלוויזיות פלזמה - שזוללות כמות גדולה של חשמל - עלולות להעלם ממדפי החנויות.

 

"ידיעות אחרונות" דיווח הבוקר (א') כי התקנות שגובשו בנושא הוצגו לעיון הציבור בשבועות האחרונים, וכעת יבצע המשרד שינויים אחדים ויגיש אותן לאישור הכנסת.

 

מאחר שמסכי טלוויזיה גדולים גם צורכים יותר חשמל, הוחלט במשרד להגביל את סף צריכת החשמל של המוצרים, ולא לאפשר ייבוא של מוצרים בזבזניים בחשמל. התקנות קובעות כי בישראל ניתן יהיה למכור רק טלוויזיות שעומדות בתקן אחיד של צריכת חשמל ביחס לגודלן - במצב הפעלה וגם במצב המתנה. אם המסכים יצרכו חשמל מעל הסף המותר - לא ניתן יהיה לשווקן בישראל.

 

על פי הדיווח, המסכים שעומדים בסף שנקבע הם מסוג LED ו-LCD, וגם טלוויזיות בטכנולוגיה המיושנת יותר הקרויה CRT (שפופרת). טלוויזיות בטכנולוגיית פלזמה אינן עומדות בסף שנקבע, ואפשר שהמכירה שלהן תוגבל - כלומר שניתן יהיה לייבא ולשווק רק מותגים שמעבדה מורשית תקבע שהם עומדים בתקן החיסכון בחשמל. לרוב יהיה מדובר במוצרים צנועים יותר בגודלם. אגב, טלוויזיות ישנות אמנם מבזבזות יותר חשמל באופן כללי, אולם מאחר שגודל המסך שלהם מוגבל הם עדיין עומדים בתקן.

 

המהלך עולה בקנה אחד עם מגמה דומה הקיימת באירופה ובארצות הברית, של הגבלת השימוש במוצרי חשמל שאינם חסכוניים באנרגיה. לשם כך הוכנס לשימוש דירוג של יעילות אנרגטית של מוצרי חשמל. דירוג זה בולט כיום במוצרים כגון מזגנים, מכונות כביסה, מייבשים ומדיחי כלים. משהתברר שגם המסכים הגדולים צורכים הרבה חשמל - גם כשהם פעילים וגם כשהם במצב המתנה - הוחלט להכניס גם אותם לתוך מסגרת הדירוג האנרגטי.

 

מאותה סיבה - של חיסכון בחשמל - מתכוון משרד התשתיות להגביל גם את מכירתן של נורות ליבון בישראל בהמשך השנה, ולהעדיף יבוא של נורות חסכוניות בחשמל בטכנולוגיית CPL.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טלוויזיות פלזמה. ארכיון
צילום: AFP
מומלצים