שתף קטע נבחר

הדברה? חיילים הרגו עכברים במכות אבנים

עקב מכת עכברים וחולדות בבסיס בדרום הארץ והחשש שהם יחדרו לחדר האוכל ומחסני המזון, פוזרו מלכודות דבק בשטח. אז הונחו החיילים להרוג את העכברים במכות אבן או להטביעם בדלי מים. לחייל שהתלונן נאמר: זה באישור המפקדים. צה"ל: עכברים עלולים להפיץ מחלות. "תנו לחיות לחיות": הצבא יכול לטפל בחיות בצורה אנושית יותר

הדברת מזיקים או התעללות בחיות? חייל מבסיס חיל האוויר בדרום הארץ התלונן בעמותת "תנו לחיות לחיות" על כך שבידיעת מפקדי הבסיס, חיילים בבסיסו הורגים עכברים באכזריות באמצעות אבנים או הטבעה בדליי מים.

 

"לפני מספר חודשים כל החתולים והכלבים המשוטטים בבסיס נלקחו על ידי השירותים הווטרינרים, ומאז יש לנו מכת עכברים קשה בבסיס", סיפר החייל. "העכברים הגיעו לחדרים, אך מה שהפריע במיוחד היה שהם נכנסו גם לחדר האוכל, ולמחסנים בהם יש כמויות גדולות של מזון".

 

לדברי החייל, חובשי הבסיס שאחראים על התברואה פנו לממונים עליהם בשאלה כיצד לטפל בבעיית המכרסמים. "הם קיבלו מלכודות דבק והציבו אותן ברחבי הבסיס", סיפר החייל, "אך המלכודות לא מרעילות את העכברים - רק לוכדות אותם חיים. הם עלולים למות מצמא או לכרסם את עצמם למוות, ולכן הוטלה על החיילים המשימה לגאול אותם מייסוריהם בדרך אכזרית אחרת... המלכודות עם העכברים ניתנו לחיילים והם הרגו אותם - בהטבעה בדליי מים או במכות עם אבנים וסלעים".

 


פגרי העכברים בבסיס (צילום: באדיבות "תנו לחיות לחיות")

  

החייל אמר עוד כי לאחר שהעכברים הומתו, ניקו החיילים את המלכודות ולקחו אותם לשימוש חוזר. "העכברים גורדו מהמלכודות.. ואז המלכודות הוחזרו שוב לחדר האוכל כדי שלא יהיה צורך לחכות לקבלת מלכודות חדשות". סיפר.

 

לטענתו, עד כה הומתו בשיטות הללו כ-30 עכברים. "זה פשוט טבח לאור יום שמתבצע לפעמים לעיניהם של חיילים רבים ולעיתים גם בשטח המטבח". 

 

החייל התלונן בנושא בפני האחראים על התברואה ומפקדי הבסיס, אך נמסר לו שמדובר בפעולות חוקיות המאושרות על ידי הצבא. הוא אף פנה לנציב קבילות החיילים בנושא, אך לדבריו, המענה מתעכב ובינתיים הרג העכברים נמשך באותה שיטה, למרות שישנן שיטות אחרות והומניות יותר להדברת המזיקים. 

 

בעקבות הדיווח שהעביר ל"תנו לחיות לחיות" התלוננה העמותה במכתב ללשכת הרמטכ"ל ולמשטרה הצבאית החוקרת. "אני בטוחה כי צה"ל הנאבק להיתפס כצבא הומאני ורגיש יכול לטפל במקרים של בעיות עם בעלי חיים בצורה אנושית יותר", כתבה דוברת העמותה, אתי אלטמן, וביקשה מגורמי הצבא לפעול לבדיקת הנושא.

 

לבקשת ynet בדקו בצה"ל את הפנייה אך הסתפקו בתגובה קצרה הזו: "מחיל האוויר נמסר כי העכברים אשר נמצאו בבסיס מהווים מפגע תברואתי ועלולים לגרום למחלות וזיהומים. המזיקים נלכדו על ידי הגורמים המוסמכים לכך ביחידה".


פורסם לראשונה 09/03/2010 17:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגרי העכברים לאחר שהומתו באבנים
באדיבות "תנו לחיות לחיות"
מומלצים