שתף קטע נבחר

ההתעללות בכנסייה: עוד צרות לאפיפיור בגרמניה

הביקורת על בנדיקטוס ה-16 בארץ הולדתו גוברת. אחרי שאחיו הודה כי נהג לסטור לתלמידיו, נחשפות שתי פרשות הקשורות להוראות שנתן האפיפיור עצמו, ומטילות צל על אופן טיפולו במקרי פדופיליה בתוך הכנסייה. הולכות ומתרבות הקריאות לבדוק מחדש את נושא פרישות הכמרים, בו תומך האפיפיור

הצרות של האפיפיור הולכות ומתרבות: חשיפתן של שתי פרשות הקשורות להוראות שנתן בנדיקטוס ה-16 ביחס לגילוי פדופיליה בכנסייה הקתולית, מעוררות ביקורת על אופן טיפולו במקרי התעללות מינית בילדים מצד כמרים. כל זה בשעה שאחיו של בנדיקטוס, הכומר גאורג רצינגר, שניהל במשך 30 שנה את המקהלה הכנסייתית בעיר רגנסבורג מודה כי סטר לעתים לתלמידיו, אך טוען כי לא ידע על ההתעללות המינית שאירעה לכאורה במקהלה.

 

הפרשה הראשונה שנוגעת לבנדיקטוס מתייחסת לתקופה שבה היה האחראי על עקרונות הכנסייה הקתולית ב-2001. בנדיקטוס פרסם אז הורה לכל הכנסיות שלא לפרסם דיווחים על מעשי התעללות מינית ולהעביר את הטיפול בהם לכס הקדוש. משרד המשפטים הגרמני פרסם לפני כמה ימים חוות דעת לפיה הוראה זו יצרה "חומת שתיקה" סביב פרשות פדופיליה בכמורה הגרמנית. גורמים בכנסייה טוענים כי הוראתו של בנדיקטוס פורשה שלא כהלכה וכי הוא לא התכוון שהפרשות לא ידווחו למשטרה.

 

הפרשה השנייה נודעת לתקופת כהונתו של בנדיקטוס - אז עדיין ג'וזף רצינגר - כארכיהגמון של בישופות מחוז בוואריה. העיתון הגרמני "סודוייטשה צייטונג" דיווח אתמול כי ב-1980 היה בנדיקטוס שותף להחלטה להעניק מחסה לכומר שנחשד בפדופיליה במסגרת הכנסייה לצורך טיפול. אותו כומר הורשע מאוחר יותר בהתעללות מינית בילד בן 11, נשפט למאסר על-תנאי, אך שב לשרת בכנסייה עד עצם היום הזה. הוא לא עבר טיפול במסגרת הכנסייה, אלא פשוט הועבר לקהילה אחרת במינכן ללא מגבלות.

 

לפי העיתון, בנדיקטוס לקח חלק בהחלטה להעניק לכומר הפדופיל מחסה, אולם ההחלטה להעבירו לקהילה אחרת ללא מגבלות נתקבלה בדרגים נמוכים יותר בכנסייה. למרות זאת, רבים בגרמניה - ובהם משפחות הנפגעים - מטילים ספק בטענתו של בנדיקטוס לפיה לא היה מודע להחלטה.

 

ממשיך לתמוך בפרישות

אתמול נפגש בנדיקטוס בוותיקן עם הארכיבישוף רוברט זוליץ', ראש הכנסייה הקתולית בגרמניה. זוליץ' שב והתנצל בפני קורבנות ההתעללות, לאור התרבות הדיווחים על מעשי פדופיליה בכנסייה הקתולית הגרמנית. בלא פחות מ-19 מתוך 27 הבישופויות בגרמניה קיימים חשדות מסוג זה. זוליץ' אמר כי בכוונתו להתייעץ עם נפגעי ההתעללות בנודע לדרכים בהם יש לטפל בנושא וכי בכוונת הכנסייה הגרמנית להקים גוף למלחמה בפדופיליה. הוא ציין כי בנדיקטוס "עצוב ומזועזע" מהחשדות.

 

מאז נכנס לתפקידו ב-2005, התבטא בנדיקטוס מספר פעמים בגנות הפדופיליה וכינה אותה "פשע מרושע וחטא נוראי". עם זאת, הוא ממשיך לתמוך בפרישות מינית של כמרים ורואה בה "סימן לנאמנות ומחוייבות מלאה לאל". ואולם, רבים מבכירי הכמורה באירופה רואים בציווי הפרישות, כציווי בעייתי.

 

"הזמנים השתנו והחברה השתנתה" אמר הארכיבישוף של זלצבורג, אלואיס קותגאסר, בראיון שהעניק אתמול לטלוויזיה האוסטרית. לדבריו, הכנסייה חייבת לשאול את עצמה אם הפרישות היא עדיין ציווי מחויב במציאות לעבודת הכמרים. גם הארכיבישוף של וינה, כריסטוף שונבורן, קרא לכנסייה לבדוק את נושא הפרישות ולנהל חקירה מקיפה בנושא שורשי ההתעללות בילדים בקרב כמרים.

 

הכנסייה הקתולית נמצאת בחודשים האחרונים תחת ביקורת קשה על אופן טיפולה במקרי פדופיליה. זאת, לאור התרבות הגילויים על מקרים כאלה ברחבי העולם. באירלנד נחשף טיוח נרחב של פרשות פדופיליה בו לקחו חלק גם בכירי הכנסייה, ואילו בארה"ב שילמה הכנסייה הקתולית שני מיליארד דולר פיצויים לנפגעי התעללות מינית. פרשות דומות נחשפו גם בהולנד ואוסטריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנדיקטוס. "עצוב ומזועזע"
צילום: רויטרס
גאורג רצינגר
צילום: AP
מומלצים