שתף קטע נבחר

דיווח: האם גוגל עומדת לעזוב את סין?

על פי דיווח של ה"פייננסשיאל טיימס", המשא ומתן שמקיימת גוגל עם הממשל הסיני עומד בפני פיצוץ - והראשונה עומדת לסגור את מנוע החיפוש שלה בסין

שיחות המשא ומתן עם הממשל הסיני בנוגע לצנזורה, ככל הנראה הותירו רושם שלילי על גוגל - וזו עומדת לסגור את מנוע החיפוש שלה בסין. כך מדווח היום (ש') ה"פייננסשיאל טיימס", המסתמך על מקור המקורב לגוגל, לטענת העיתון.

 

גוגל לאחרונה נקלעה למשבר ביחסיה עם סין, לאחר אירוע שבו, לטענת גוגל, נפרצו תיבות ג'ימייל בידי הממשל הסיני והכרזתה כי היא עומדת לסגור את מנוע החיפוש שלה בסין, על רקע "הצנזורה המתמשכת" שם והיעדר חופש ביטוי.

 

חקירה של הסוכנות לביטחון לאומי הובילה לשני מוסדות אקדמיים בסין, משם לכאורה בוצעה הפריצה - אך בתי הספר (והממשלה הסינית) מכחישים את מעורבותם. משבר זה זכה אף להתייחסות של בכירים בממשל האמריקאי.

 

מעצמת החיפוש והמעצמה המדינתית נכנסו אמנם לשיחות ולמשא ומתן, אך אם להאמין לדיווח, הרי שאלה עומדים בפני פיצוץ, ועזיבתה של גוגל וודאית ב"99.9 אחוזים".

 

 

לטענת המקור, לגוגל ידרש זמן מה בכדי להיערך לעזיבה, בין השאר, לנקוט בצעדים שיבטיחו מניעת התנכלות לעובדיה המקומיים מטעם הממשל הסיני.

לחברה יש עוד כמה מיזמים פעילים בסין מלבד מנוע החיפוש כמו מרכז מחקר ויחידת מכירות, המוכרת פרסום מקוון מקומי.

 

שר המידע הסיני מזהיר

לי יזהונג, שר המידע והתעשיה הסיני, מצידו הזהיר אתמול (ו') את גוגל כי עליה לציית לחוק.

 

"אם אתה עושה משהו שמפר את החוק הסיני, הרי שאתה חסר אחריות - ויהיה עליך לשאת בתוצאות", אמר יזהונג, בהתייחסו לאפשרות שהגירסה הסינית של גוגל, google.cn, פשוט תפסיק לסנן ביטויים שאינם רצויים לממשל הסיני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תעזוב את סין? משרדי גוגל בסין
צילום: רויטרס
מומלצים