שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  גוגל מאיימת לעזוב את סין
  ענקית החיפוש מאיימת לסגור את גירסתה הסינית ולסיים את עסקיה במדינה, לאחר שממשלת סין פרצה לחשבונות gmail של פעילי זכויות אדם
  ממשלת סין פרצה לחשבונות gmail של פעילי זכויות אדם בתחומה וכתוצאה מכך מאיימת גוגל לחסום את שירותיה במדינה. למהלך צפויות להיות השלכות ברורות הן על שוק החיפוש והן על המחאה הציבורית בסין.

   

  החברה הודיעה הלילה (ד') כי היא אינה מעוניינת להמשיך בפעולת צינזור תוצאות החיפוש אשר כופה עליה הממשל הסיני כחלק ממדיניות חופש המידע המוגבל במדינה – ושוקלת לסגור את משרדיה בסין ואת הגירסה הסינית למנוע החיפוש הפופולרי. 

   

  השלטון הסיני ביצע ניסיונות לפרוץ לחשבונות דואר אלקטרוני בעבר ושאף לאסוף מידע על מתנגדיו דרך משאבים מקוונים כמנועי חיפוש וכלי אינטרנט

  נוספים. ההתקפה האחרונה היתה ממוקדת ומתוחכמת אך זוהתה על ידי גוגל ועל כן שוקלת החברה לסיים את עסקיה בסין.

   

  המרוויחים: מתחרים קטנים

  בינואר 2006 הושק google cn, מנוע החיפוש של גוגל שהותר לשימוש בסין. הממשל הסיני הגדיר לגוגל כמה ומה לחסום ולצנזר, והוסיף לחסום אתרים, תכנים ומידע אחר בעצמו. שיתוף הפעולה של גוגל עם השלטון בסין זכה לביקורות נוקבות מצד ארגוני זכויות אדם וגורמים נוספים שטענו שאימפריית החיפוש עושה יד אחת עם השלטון המדכא כדי שלא לוותר על פלח שוק החיפוש לטובת מתחרים מקומיים כמו baidu , Tencent ו- sohu.

  במטות המתחרים בוודאי נרכשו ארגזים גדולים של שמפניה לשמע הודעה של גוגל הלילה.

   

  המפסידים: אזרחי סין

  השלטון הסיני הוכיח לא פעם - ובצורה בוטה ועצובה – כי גחמותיו קודמות לרווחת אזרחי סין ולזכויותיהם. אם אכן תעלם גוגל מהאינטרנט בסין, עשויה להצטמצם משמעותית כמות המידע המוצעת לאזרחים באינטרנט. מנועים מתחרים עלולים להתקשות בלהתרחב אל החלל שתשאיר אימפריית החיפוש האמריקנית. בעזיבתה. בנוסף, חברות מתחרות עשויות לשתף פעולה עם שלטונות סין בצורה נרחבת יותר, ואף להקל על הגישה אל חשבונות דואר אלקטרוני ולאסוף מידע על "אויבי המדינה" – פעילי זכויות אדם, אנשי תקשורת ועוד.

   

  בבלוג הרשמי של גוגל נכתב "ההתקפות והמעקב שגילינו, בנוסף על המהלכים שבוצעו להגבלת חופש המידע באינטרנט בשנה האחרונה, הובילו אותנו לשקול מחדש את קיום עסקינו בסין. בשבועות הקרובים נדון עם ממשלת סין באפשרות להפעיל מנוע חיפוש ללא סינון. ברור לנו שאנו עלולים לסגור את משרדינו בסין"

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים