שתף קטע נבחר

ההסתדרות נלחמה עבורי - אני כבר לא עובד קבלן

מאמר השנאה של ג'קי אדרי כלפי ההסתדרות מטעה את הציבור בססמאות ריקות. ההסתדרות של היום לא עוסקת במאבק חסר תוצאות רק כדי שיהיה עוד צילום של גלגל שרוף בעיתונות. היא נלחמת למען העובד החלש ומצליחה לסייע - גם בהידברות

קראתי את מאמר השנאה של ג'קי אדרי כלפי ההסתדרות. קראתי וכעסתי. אדרי מטעה את הציבור עם סיסמאות שלא קשורות למציאות. ההסתדרות שהוא מתאר במילים בוטות זו לא ההסתדרות שאני מכיר. זו לא ההסתדרות שטיפלה בי ובחברי העובדים במפעל הדשנים חיפה כימיקלים דרום בדימונה.

 

 

ההסתדרות שלנו שונה לגמרי. בזכות ההסתדרות שאני מכיר, אני וחבריי לעבודה כבר לא עובדי קבלן. בזכות ההסתדרות אנחנו עובדים גאים עם זכויות וכבוד.

 

מאבק רווי אלימות

הסיפור שלנו מתחיל לפני 7 שנים. הפועלים במפעל שלנו החליטו להרים ראש, להתארגן בהסתדרות ולהקים ועד עובדים כדי להגיע להסכם קיבוצי שיביא לנו פרנסה וכבוד. היה לנו רע והרגשנו מושפלים. היינו עובדי קבלן, במעמד נחות. כשהתארגנו ההנהלה סירבה לדבר איתנו. פתחנו, בגיבוי ההסתדרות, במאבק קשה ורווי אלימות.

 

המאבק היה אמור לכאורה להצליח. היה בו הכול: תקשורת, מצלמות, סרט תיעודי בשם "שביתה", ביקורי אח"מים, אוהל מחאה, מעורבות של כוחות משטרה ויס"מ, מכות שקיבלנו ממאבטחים ומה לא. כל הדברים המוכרים. היה בו הכול...חוץ מתוצאה. לא הגענו להסכם קיבוצי, הוועד פוזר וחלק מהעובדים פוטרו. נכשלנו כשלון כואב.

 

זה היה לפני 7 שנים. ואז לפני שנתיים החלטנו לנסות שוב. החלטנו להתארגן, וגם הפעם בהסתדרות. יהיה בטח מי שישאל למה שוב בהסתדרות? התשובה היא שהרגשנו שיש שם מנהיגות שלא רק מבטיחה אלא מביאה תוצאות לעובדים. היא נאבקת במעסיקים עקשנים שאינם מכבדים את הזכות להתארגן ואינם מוכנים לדבר עם העובדים. שלא המאבק או היח"צ הם המטרה - אלא תוצאה שתטיב עם העובדים.

 

ההידברות עם המעסיקים הוכיחה את עצמה - כשהיא נעשית לטובת העובדים. לפני כשבועיים הגענו לתוצאה שבמשך שנים רצינו וקיווינו. חתמנו על הסכם קיבוצי שבו ההנהלה מכירה בוועד העובדים, שיש בו תוספת שכר, קרן השתלמות, בטחון תעסוקתי, קרן לעזרה הדדית, והעיקר...אנחנו לא עובדי קבלן יותר אלא עובדים גאים מן המניין. וכל זה בלי שביתה, הפגנה ואוהלי מחאה...בשקט.

 

הסיפור שלנו ממחיש למה המאמר של ג'קי אדרי כל כך מרגיז. ג'קי אדרי מספר שההסתדרות לא דואגת לחלשים? הסיפור שלנו מוכיח את ההיפך. הוא מספר על הסתדרות ששכחה את העובדים השקופים? הסיפור שלנו מראה תמונה שונה לגמרי.

 

אנחנו מכירים הסתדרות שמדברת עם מעסיקים אך ורק לטובת העובדים וזה כנראה המתכון שמביא לעובדים תוצאות. בתקופה האחרונה יצא לי להגיע הרבה פעמים לבניין ההסתדרות למו"מ שקיימנו מול ההנהלה של חיפה כימיקלים דרום. נתקלתי בהרבה קבוצות עובדים חדשות שמתארגנות בהסתדרות כיוון שכך הם יכולים להגיע לפרנסה בכבוד.

 עובדים שלא שמטרתם הראשונה היא קידום עניינם ולא מאבק לשם מאבק וכותרות מפוצצות בעיתונים.

 

הכותב הוא יו"ר ועד עובדי חיפה כימיקלים דרום.


פורסם לראשונה 17/03/2010 11:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים