שתף קטע נבחר

3 ימים לפני ההצבעה: לאובמה חסר רוב לרפורמה

לנשיא ארה"ב חסרים קולות מכריעים בבית הנבחרים לאישור התכנית. לכן, הוא נושא עיניים לפרסום הצפוי של נתוני הרפורמה בידי גורם חיצוני, בתקווה שאלה יגייסו את כל הדמוקרטים למאמץ. קבלת החוק ביום ראשון תוביל לאישור מזורז בסנאט

נשיא במירוץ נגד הזמן. הבית הלבן נמצא במאמץ נואש לגייס 216 קולות, הדרושים להעברת רפורמת הבריאות בבית הנבחרים - סכום שעדיין אין בידי הממשל. עם זאת, אובמה נחוש להביא את הנושא להצבעה.

 

אחד הגורמים המרכזיים בלוח הזמנים תלוי במשרד התקציב של הקונגרס (CBO), שאמור להציג את העלויות והנתונים המספריים של התכנית המוצעת, ולענות על השאלות הגורליות: האם התוכנית תגביר את הגרעון בתקציב האמריקני או תפחית אותו? והאם היא תפגע ב"מדיקר", הביטוח שהממשלה האמריקנית מעניקה לגימלאים?

 

ההערכה היא שבבוקר (ה') שעון וושינגטון תוצג הערכת המשרד, שהוא האורים והתומים של הפוליטיקאים. תעודת הכשר של ה –CBO תקל על צירים דמוקרטים להצטרף ולתמוך בהצעה. אם הערכת התוכנית תוצג הבוקר, היא תפורסם באתר הבית הלבן למשך 72 שעות, כפי שהבטיח הנשיא לפני הבאתה להצבעה ביום ראשון בבית הנבחרים. אם אכן תיערך הצבעה ביום ראשון, יוכל הנשיא אובמה להמריא למסעו למזרח הרחוק - אחרת צפויה דחיה נוספת בנסיעה.

 

בראיון לרשת "פוקס" סירב אובמה להיכנס לפרטי ההצבעה. עם זאת, הוא הודה שמדובר בתהליך הדומה לייצור נקניק, כלומר הציבור מתעניין במוצר הסופי ולא בתהליך הייצור. "זה היה תהליך מגעיל כשהרפובליקנים שלטו, וגם עכשיו כשהדמוקרטים שולטים", הודה אובמה בראיון ל"פוקס", אירוע מיוחד כשלעצמו משום שמדובר ברשת טלוויזיה שהיא האופוזיציה העיקרית לנשיאותו.

 

בחודש דצמבר העבירו הדמוקרטים בהצלחה אישור לחוק הרפורמה בבריאות בשני נוסחים שונים בסנאט ובבית הנבחרים, כל מה שנותר לעשות הוא להגיע לפשרה על נוסח מוסכם, שיובא כחוק לחתימת הנשיא. אלא שבינתיים הם הפסידו את מושבו של הסנאטור טד קנדי, ואיתו את הרוב המיוחס המאפשר הצבעה מזורזת. לכן, הבית הלבן מתחכם ולוחץ על בית הנבחרים לאמץ את נוסח הסנאט, שאחר כך יהיה ניתן לשנותו בהליך, שאינו מחייב רוב מיוחד.

 

הבית הלבן מחפש את הקולות החסרים בבית הנבחרים מבין צירים ליברלים, שהתנגדו לו בגלל שאינו כולל אפשרות ביטוח ציבורית. לעומת זאת, 37 דמוקרטים הצביעו בפעם הקודמת נגד הרפורמה, כי הם מייצגים מדינות שמרניות, שאובמה הפסיד בהן במירוץ לנשיאות. כל אחד מהם שיצביע בעד ההצעה, ייגזר דינו לאבד את מושבו בבחירות בנובמבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. "מדובר בתהליך מגעיל"
בית הנבחרים יכריע ביום א'?
צילום: רויטרס
מומלצים