שתף קטע נבחר

דו"ח בארה"ב: רפורמת הבריאות תקטין הגרעון

משרד התקציבים של הקונגרס פרסם הערכה לפיה הרפורמה בביטוחי הבריאות תביא להפחתת הגרעון הלאומי בכ-130 מיליארד דולר בתוך עשור, ובכטריליון דולר בעשור שלאחריו. מדובר בניצחון לקו שמוביל אובמה, בקרב על אישור הרפורמה. למרות זאת, החליט אובמה לדחות ביקורו באינדונזיה לחודש יוני

אחרי שבועות קשים - בשורה משמחת לבית הלבן: משרד התקציבים של הקונגרס (CBO) פרסם אחר הצהריים (יום ה') הערכה לפיה הרפורמה המתוכננת בביטוח הבריאות, תגרום להפחתת הגרעון הלאומי האמריקני בכ-130 מיליארד דולר בעשור הקרוב, ובכטריליון דולר בעשור הבא אחריו.

 

מדובר בזריקת עידוד רצינית לממשל אובמה, ערב ההצבעה על נוסח הרפורמה המתוקן בבית הנבחרים ביום ראשון. למרות "החדשות הטובות" עבור אובמה, בחר הנשיא האמריקני לדחות את מסעו באינדונזיה ובאוסטרליה לחודש יוני. זאת, על-מנת שיוכל להתרכז במאמצים לאישור הרפורמה.

 

נושא הגרעון התקציבי עמד במוקד הוויכוח בין הדמוקרטים לרפובליקנים על רפורמת ביטוחי הבריאות. הרפובליקנים סבורים שרפורמה המוצעת תגדיל את הגרעון הלאומי, בעוד שהנשיא אובמה עומד על-כך שהגרעון יקטן. הציבור האמריקני את האפשרות להקטנת הגרעון בספקנות, כיוון שקשה היה לו להבין כיצד יצורפו מיליוני מבוטחים חדשים מבלי שיונחתו הוצאות אדירות על התקציב.

 

חלק מההסבר לכך שהרפורמה תביא בסופו של דבר להקטנת הגרעון, נובעת מעצם העובדה שלעוד 30 מיליון אמריקנים יהיה ביטוח. האזרחים האמריקנים שחיים ללא ביטוח כיום, לא הולכים לרופא וכפועל יוצא מכך הם מתאשפזים יותר בבתי חולים - דבר שמעמיס מאוד על הקופה הציבורית.

 

הרפורמה מציעה דרך להקטין את הבזבוז העצום בהוצאות הרפואיות הציבוריות. אם מדי שנה מוציאים האמריקנים שניים וחצי טריליון דולר על הוצאות בריאות, בעקבות הרפורמה אמורות הוצאות אלה ליפול יותר על החברות המבטחות ופחות על הקופה הציבורית. דו"ח CBO מעריך כי עלות הרפורמה תסתכם ב-940 מיליארד דולר ובעקבותיה יהיו 95% אחוז מאזרחי ארה"ב מבוטחים. 

 

סיכוי גובר להשגת ברוב

הערכת ה-CBO מגדילה את הסיכויים שהצירים הדמוקרטים העומדים לבחירה בחודש נובמבר, יהיו מוכנים לתמוך בהצעת החוק. הדמוקרטים אמנם זוכים לרוב בבית הנבחרים, אבל צירים רבים מתקשים להביע בה תמיכה פומבית בטרם יהיה להם ברור שהיא אכן תביא להקטנת הגרעון הלאומי. עד לפני הודעת ה-CBO נזקק הבית הלבן לשכנע עוד חמישה צירים לשנות את עמדתם, בטרם יוכל להביא את הרפורמה להצבעה.

 

רפורמת הבריאות כבר אושרה במליאות הסנאט ובית הנבחרים והועברה לדיונים על הצעת החוק המאחדת בין שני בתי הקונגרס. ואולם, אז הפסידו הדמוקרטים במפתיע את הבחירות על המושב סנאט של מדינת מסצ'וסטס (שהתפנה עקב מותו של טד קנדי - י.ב.ח) והדבר גרם להם לאבד את הרוב המיוחס של 60 סנאטורים.

 

כדי לעקוף את המכשול, החליט הבית הלבן למנוע הצבעה נוספת בסנאט, באמצעות אימוץ הצעת החוק שהתקבלה בסנאט בבית הנבחרים. אישור התוכנית בבית הנבחרים, תאפשר לדמוקרטים להעביר את הרפורמה באמצעות רוב רגיל בסנאט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. עוד 5 קולות
צילום: AFP
הפגנות נגד הרפורמה (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים